5
Сновська громада Чернігівської області
#віртуальна_екскурсія
Карта Сновської громади з інтерактивної мапи © Мінрегіон
Сновська територіальна громада розташована на півночі Чернігівської області. Тут проживає 22 100 осіб. У пріоритеті громади - формування безпечного простору для життя та бізнесу, стимулювання громадянської та підприємницької активності, відновлення інфраструктури, збільшення робочих місць. Основною сферою виробництва є сільське господарство. Промисловість громади представлена підприємствами, які здебільшого займаються переробкою сільськогосподарської продукції та деревини.
57
населених пунктів
1283.1
площа громади (кв. км)
22 026
населення громади
Локомотивне депо
Місто Сновськ виникло як робітниче селище у 70-х роках ХІХ ст. поблизу хутора Коржівка. У 1873 році через нього пролягла Лібаво-Роменська залізниця. У той час тут збудували залізничну станцію та депо. Наприкінці ХІХ ст. місто отримано назву Сновськ (за назвою річки Снов), а з 1920 року стало повітовим центром.

Зараз депо займається ремонтом залізничних вагонів, локомотивів, снігоочищувальної техніки. На території розташований творчий майданчик зі скульптурами та оранжерея. Локомотивна бригада сновського депо обслуговує дитячу залізницю та ретропотяг у Києві.
Клуб залізничників
У другій половині 19 століття через Сновськ проклали залізницю. Навколо залізниці почало розростатися місто. Більшість мешканців працювали на залізниці і у 1927 році для них побудували клуб. Сама будівля має Г-подібну форму та повністю зроблена з дерева. До 2011 року у «Клубі залізничників» функціонувала бібліотека, працювали художні студії. Сьогодні будівля перебуває в занепаді. Вона не є пам'яткою архітектури, але має знакове для міста значення.
Любительське об'єднання «Майстри Сновщини»
Творчі активістки створили у громаді любительське об'єднання «Майстри Сновщини», яке сьогодні налічує близько 20 активних учасників. Нещодавно відкрили творчий хаб, за сприяння Програми DOBRE його облаштували меблями та обладнанням. Нині майстри вже проводяться майстер-класи для різних категорій населення. Навчають всіх охочих виготовляти іграшки, прикраси тощо. Учасники об'єднання беруть участь у різноманітних виставках та масових заходах, які відбуваються у громаді.
Сновське вище професійне училище лісового господарства
В училищі сьогодні навчається майже 500 студентів із різних районів Чернігівської області. За два з половиною роки тут можна отримати професію кухаря, кондитера, озеленювача, лісника, єгеря, столяра, штукатурника-лицювальника. На території училища є цех, в якому студенти вчаться виготовляти тротуарну плитку.

Продукція, яку виготовляють учні на заняттях, йде на продаж. Виручені кошти покривають більшу частину витрат на проживання у гуртожитку та харчування дітей. Нещодавно училище виграло європейський грант 5 мільйонів євро на створення Центру професійної досконалості. У рамках проєкту планують, зокрема, створити сучасну теплицю, придбати техніку для лісівників, збудувати ангари, майданчики для навчальних практик, комп'ютерні лабораторії та оновити їдальню.
Сновська дитячо-юнацька спортивна школа
Спортивну школу відвідують 282 дітей різного віку. Тут є секції з футболу, легкої атлетики, спортивної гімнастики та настільного тенісу. Вихованці школи є призерами змагань у різних країнах. Тренування у спортивній школі відбуваються кожного дня, без вихідних. Для юних спортсменів створені комфортні умови: є сучасні роздягальні, душові та туалетні кімнати, в опалювальний період працює газова котельня.
Сновська гімназія
У 2002 році у Сновську відкрили гімназію зі спеціалізацією "іноземна філологія". Діти вивчають англійську та німецьку, а уроки проходять за комп'ютерами. Середню освіту у закладі здобувають 254 учні. У 2021 році гімназія посіла 4-те місце в Чернігівській області за результатами ЗНО. Випускники зазвичай вступають до київських та чернігівських вузів. Зараз триває відновлення приміщення шкільної їдальні. Поки що учні харчуються вдома, або в сусідній школі, куди їх відвозить шкільний автобус. Та адміністрація школи активно працює над відновленням їдальні.
Сімейний бізнес родини Гончаренків
Родина Гончаренків має магазин будівельних та господарчих товарів, який розташований у центрі Сновська. Магазин користується неабиякою популярністю серед мешканців громади. Син Олександр Гончаренко є активним громадським діячем, входить до Молодіжної ради громади, за його допомоги у Сновську оновили дитячий майданчик, відкрили інклюзивну кімнату в одній зі шкіл.
Елеватор ПВКП «Імпульс»
Один із найбільших елеваторів на Чернігівщині, що працює на твердому паливі. Тут зберігається близько 40 тисяч тонн зерна. Географічне розташування елеватора поблизу залізничної станції «Сновськ» дозволяє здійснювати відвантаження потужністю 500 тонн/добу. Культури, з якими працює елеватор: пшениця, кукурудза, ячмінь, соняшник, жито. Елеватор має сертифіковану лабораторію з перевірки якості зерна за основними показниками.
ДП «Сновськрайагролісгосп»
Лісгосп був створений у 2000 році. Він повністю перебуває на власному забезпеченні, не отримує коштів із бюджету. Тут займаються вирощуванням та заготівлею лісу. Продукцію виробляють для підприємств району. Раніше підприємство заготовляло й пиломатеріали та тепер це нерентабельно.

Фахівці лісгоспу хочуть навчитися вирощувати павловнію, адже вона швидко росте і вигідна для заготівлі, а її легка деревина добре піддається обробці. Тому вже декілька років лісники експериментально вирощують різні сорти павловнії.
Більше фото Сновської громади
на Flickr Українського кризового медіа-центру
Перейти до фотоальбому
#Помандруємо
Слідкуйте за Facebook-сторінкою Програми DOBRE, аби не пропустити нові віртуальні екскурсії українськими громадами.
Світлини зроблені під час фотоекспедиції «Обличчя нових громад 2021», організованої Українським кризовим медіа-центром у рамках Програми USAID DOBRE.

Метою фотоекспедиції є зафіксувати буденні миттєвості людей, які живуть у громадах і власною щоденною працею змінюють її на краще. Традиційно ми відвідуємо школи, підприємства, нові парки та дитячі майданчики, вивчаємо туристичні принади та показуємо економічний потенціал громад.

Світлини фотоекспедиції стають основою однойменної мандрівної фотовиставки, а також використовуються для календарів, листівок та інших друкованих матеріалів. Громади також можуть використовувати їх для власної промоції.
Програма USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) – це шестирічна програма, що виконується міжнародною організацією Глобал Ком'юнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). DOBRE працює для надання допомоги територіальним громадам (ТГ) в Україні, щоб долати виклики та використовувати можливості, які дає децентралізація, через поліпшення місцевого самоврядування і підвищення рівня залучення громадян до вироблення положень та прийняття рішень. Галузі технічної підтримки ураховують: стратегічне планування; управління фінансами; надання публічних послуг; місцевий економічний розвиток; гендерно орієнтовані та молодіжні політики. DOBRE також працює над посиленням взаємозв'язків та співпраці серед ТГ. Партнерами Global Communities у консорціумі виконавців Програми DOBRE є Український кризовий медіа-центр; SocialBoost; Фонд розвитку місцевої демократії (FSLD/FRDL), Малопольська школа державного управління при Краківському університеті економіки (MSAP/UEK), Польща; та Національний Демократичний Інститут (NDI).

Програма USAID DOBRE співпрацює із 100 громадами у 10 областях України: Дніпропетровській, Івано-Франківській, Харківській, Херсонській, Кіровоградській, Миколаївській, Тернопільській, Чернівецькій, Чернігівській та Запорізькій.
Made on
Tilda