3
Гуляйпільська громада Запорізької області
#віртуальна_екскурсія
Карта Гуляйпільської громади з інтерактивної мапи © Мінрегіон
Гуляйпільська громада розташована на північному сході Запорізької області. Історія Гуляйпільської громади Запорізької області тісно переплетена із постаттю керівника селянського повстанського руху 1917-1921 років Нестора Махна. Садиба родини Махнів сьогодні відкрита для туристів, а у місцевому краєзнавчому музеї серед 15 тисяч експонатів зберігається найбільша тачанка в Україні (копія тачанки, на якій воювали махновці). Тут на усіх історичних будівлях встановлено інформаційні дошки, а ще діє Музей під відкритим небом.

Гуляйполе занесено до Списку історичних населених місць України і з кожним роком сюди приїжджає все більше туристів.

Проте, не лише туристична галузь є пріоритетом для Гуляйпільської громади. Тут підтримують розвиток всієї місцевої економіки, у першу чергу сільського господарства, яке є бюджетоутворюючим.


32
населених пунктів
677.167
площа громади (кв. км)
18 937
населення громади
Краєзнавець Сергій Звілінський
Сергій Звілінський – це людина, яка, без сумніву, найкраще знає історію Гуляйпільського краю та цікавиться його спадщиною.

Більше 15 років він, історик за освітою і покликанням, досліджує та популяризує своє рідне місто, очолює Гуляйпільське відділення Запорізького наукового товариства імені Якова Новицького.

На думку Сергія Звілінського, Гуляйполе пов'язане не лише з Нестором Махном. Місцевий краєзнавець присвятив чимало статей та наукових розвідок родині Кернерів. Зокрема, Григорію Кернеру, українському поету єврейського походження, більш відомому під псевдонімом Грицько Кернеренко. Детальніше інформацію про цю людину можна прочитати тут.

Сергій Звілінській планує відкрити також приватний музей. Концепція музею: розказати та показати історію Гуляйполя через історію місцевих родин.

Краєзнавець виступив одним із ініціаторів встановлення інформаційних табличок на історичних будівлях Гуляйполя.
Вулицями міста Гуляйполе
У 2019 році у центральній частині Гуляйполя на історичних будівлях та в історичних місцях встановлено 18 анотаційних табличок, 8 стендів українською та англійською мовами, 29 адресних покажчиків та 12 покажчиків з назвами вулиць на 3-х перехрестях.

Цей проєкт за рахунок коштів громади реалізував відділ культури і туризму Гуляйпільської міської ради, який залучив краєзнавця Сергія Звілінського до підготовки історичних матеріалів, а фотохудожника Володимира Кобзея - до виготовлення ескізу та виконання робіт. Вчителі місцевих шкіл допомогли перекласти матеріали англійською мовою.
Кафе «Махновська корчма»
Чотири роки тому у Гуляйполі відкрилося кафе «Махновська корчма». Інтер'єр закладу схожий на музей, де зібрані фото, листівки, карти, прапори, одяг, пов'язані з життям та діяльністю Нестора Махна. Ідея відкриття такого тематичного кафе належить гуляйпільцям Валерію та Вікторії Кубракам, які люблять та популяризують історію рідного міста.

Директорка закладу 25-річна Катерина Кубрак розповідає, що кафе орієнтоване на туристів, які хочуть ближче познайомитися з постаттю легендарного Нестора Махна. Тут можна не лише скуштувати традиційні українські страви, приготовані кухарем Іваном Ночним, але й придбати сувеніри, пов'язані з історією Гуляйполя.
Меморіальний будинок-музей родини Нестора Махна
У Гуляйпільській громаді відкрито єдиний в Україні будинок-музей, пов'язаний з командувачем Революційної повстанської армії Нестором Махно. Цю історичну будівлю придбали у 2019 році за кошти громади. Згідно з документами, хата збудована до 1900 року і належала вона брату Нестора Махна – Карпу Івановичу. Тут часто бував сам Нестор, де проводив засідання штабу своєї армії.

Сьогодні - це меморіальний будинок-музей родини Нестора Махна. На подвір'ї встановлено пам'ятник Нестору Івановичу, його автор - запорізькій скульптор Владлен Дубінін.

Цього року біля родинної садиби встановили ще й незвичний паркан, прикрашений табунами металевих коней та тачанкою. Цей витвір мистецтва виготовили на місцевому державному підприємстві «Механічний завод АТ «Мотор Січ» за підтримки мецената - місцевого аграрія Сергія Курмана. Автори ідеї: запорізький художник Андрій Яременко та директор ДП «Механічний завод АТ «Мотор Січ» Анатолій Семенюта.

Нещодавно на подвір'ї садиби також з'явився тематичний стенд «Родовід Нестора Махна», який розповідає про походження роду, основні віхи життя та долю найближчих родичів Нестора.
Театр танцю та моди «Fashiоn dance»
Вісім років тому у Гуляйпільській громаді відкрився театр танцю та моди «Fashiоn dance». Його заснувала Ірина Сапога, яка разом з чоловіком-військовим переїхала у Гуляйполе з Донецька перед початком російсько-української війни. З шести років Ірина займалася танцями, закінчила мистецький факультет Мелітопольського державного педагогічного інституту. Її мрія – навчати дітей танцям – здійснилася саме у Гуляйполі. 80 вихованців віком від 4 до 16 років займаються сучасною хореографією, достойно представляють громаду на обласних і всеукраїнських конкурсах. Восени минулого року у Дніпрі «Fashiоn dance» виборов гран-прі фестивалю «Яскраві таланти осені» серед 40 танцювальних колективів України.
Секція боксу дитячо-спортивної школи
Впродовж чотирьох років у Гуляйпільській громаді розвивають бокс. Кандидат у майстри спорту, тренер-викладач Віталій Мансуров розповідає, що спочатку секція боксу працювала у підвалі. А у 2019 році за сприяння громади та меценатів боксери переселилися у капітально відремонтоване приміщення колегіуму «Лідер». Близько сотні хлопців та дівчат від 9 до 17 років безкоштовно навчаються у спортивній школі, розвивають спортивну майстерність та гартують свій характер. Тренер пишається своїми вихованцями, зокрема 13-річним Єгором Леваднієм – чемпіоном України, 14-річним Артемом Плюшієм та 16-річним Михайлом Кочержуком – чемпіонами Запорізької області. Віталій із вихованцями міряють про професійний ринг, адже тоді у Гуляйпільській громаді можна буде проводити ще й спортивні змагання всеукраїнського рівня.
ТОВ «СП «Діло СК-Агро»
Товариство з обмеженою відповідальністю «СП «Діло СК-Агро» входить у п'ятірку найбільших підприємств-роботодавців Гуляйпільської громади. За 2021 рік перерахувало більше трьох мільйонів податків до місцевого бюджету. Сільськогосподарське підприємство вирощує зернові культури, розводить велику рогату худобу та свиней. Має 120 голів череди, яке представлене українською червоно-рябою молочною породою.

Директор підприємства Сергій Курман - Заслужений працівник сільського господарства України, нагороджений медалями за заслуги перед Гуляйпільським та Запорізьким краєм.

ТОВ «СП «Діло СК-Агро» допомагає розбудовувати Гуляйпільську громаду та є соціально відповідальним бізнесом. Ось лише деякі реалізовані проекти. Підприємство облаштувало паркову зону з унікальними зеленими насадженнями та збудувало дерев'яну капличку в центральній частині Гуляйполя. Відремонтувало приміщення боксерської секції дитячо-юнацької школи громади та співфінансувало ремонтні роботи будинку культури у селі Рівнопілля, постійно допомагає медичним закладам громади.
Волонтерки Інна Забава і Раїса Щащенко, а також воїн АТО/ООС Микола Хорішко
Майже щомісяця волонтери Гуляйпільської громади везуть допомогу українським військовим на передову. Раїса Щащенко з 2014 року побувала в усіх гарячих точках сходу України – від Широкіного до Станиці Луганської. Інна Забава підтримала волонтерську справу кілька років тому, коли втратила на війні чоловіка Вадима і допомога його побратимам стала для неї мотивацією жити. Неодноразово Раїса Щащенко приїжджала на передній край, у військову частину, де на той час служив гуляйпілець Микола Хорішко. Микола, офіцер морської піхоти, пройшов Іловайський котел, полон, але повернувся знову на службу і продовжує захищати Україну.

Збирають допомогу військовим усією громадою. Везуть на передову і обладнання, і харчі, і миючі засоби. Волонтерський рух підтримує голова громади Сергій Ярмак, родина Курманів, жителі громади. Особливо воїни чекають подарунків від найменших гуляйпільців - дітей, які готують листівки та поробки власними руками.
Більше фото Гуляйпільської громади
на Flickr Українського кризового медіа-центру
Перейти до фотоальбому
#Помандруємо
Слідкуйте за Facebook-сторінкою Програми DOBRE, аби не пропустити нові віртуальні екскурсії українськими громадами.
Світлини зроблені під час фотоекспедиції «Обличчя нових громад 2021», організованої Українським кризовим медіа-центром у рамках Програми USAID DOBRE.

Метою фотоекспедиції є зафіксувати буденні миттєвості людей, які живуть у громадах і власною щоденною працею змінюють її на краще. Традиційно ми відвідуємо школи, підприємства, нові парки та дитячі майданчики, вивчаємо туристичні принади та показуємо економічний потенціал громад.

Світлини фотоекспедиції стають основою однойменної мандрівної фотовиставки, а також використовуються для календарів, листівок та інших друкованих матеріалів. Громади також можуть використовувати їх для власної промоції.
Програма USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) – це шестирічна програма, що виконується міжнародною організацією Глобал Ком'юнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). DOBRE працює для надання допомоги територіальним громадам (ТГ) в Україні, щоб долати виклики та використовувати можливості, які дає децентралізація, через поліпшення місцевого самоврядування і підвищення рівня залучення громадян до вироблення положень та прийняття рішень. Галузі технічної підтримки ураховують: стратегічне планування; управління фінансами; надання публічних послуг; місцевий економічний розвиток; гендерно орієнтовані та молодіжні політики. DOBRE також працює над посиленням взаємозв'язків та співпраці серед ТГ. Партнерами Global Communities у консорціумі виконавців Програми DOBRE є Український кризовий медіа-центр; SocialBoost; Фонд розвитку місцевої демократії (FSLD/FRDL), Малопольська школа державного управління при Краківському університеті економіки (MSAP/UEK), Польща; та Національний Демократичний Інститут (NDI).

Програма USAID DOBRE співпрацює із 100 громадами у 10 областях України: Дніпропетровській, Івано-Франківській, Харківській, Херсонській, Кіровоградській, Миколаївській, Тернопільській, Чернівецькій, Чернігівській та Запорізькій.
Made on
Tilda