Як будуть організовані з точки зору безпеки місцеві вибори 2020 в умовах пандемії COVID-19? Як голосуватимуть ті, хто перебуває на самоізоляції? Як "коронавірусні фейки" можуть вплинути на результати виборів? Хто фінансуватиме заходи безпеки на виборчих дільницях?
Ключові питання круглого столу, який 2 жовтня організував Український кризовий медіа-центр у рамках програми USAID DOBRE.

Детальніше - читайте у нашому лонгріді.
Правила безпеки під час місцевих виборів 2020
На дільницях діятимуть безпекові заходи, визначені постановою №641, яка регулює правила перебування у громадських місцях.
"На наш погляд ми не обмежуємо жодних прав і свобод людини. Ми даємо право зробити всім те, що й передбачено Конституцією - здійснити своє право вибору, - зазначив Віктор Ляшко, заступник Міністра охорони здоров'я України. - У той же час ми врегулювали деякі протиепідемічні норми, виконання яких дозволить запобігти інфікуванню коронавірусною хворобою та іншими гострими респіраторними вірусними інфекціями під час здійснення цього процесу".
Також Віктор Ляшко зауважив деякі застороги та обмеження, які діятимуть на місцевих виборах:
- Люди з підвищеною температурою або ознаками хвороби будуть рухатися за окремим маршрутом – для них буде обладнана окрема кабінка. І про це повідомляють усіх присутніх у приміщенні, аби була дотримана дистанція.

- Якщо людина відмовляється одягати маску, її також мусять допустити до голосування за тим самим окремим маршрутом. Опісля вона має понести адміністративну відповідальність за порушення протиепідемічних норм і законодавства.

- Оскільки неможливо регулювати кількість спостерігачів, а також представників різних політичних сил, журналістів, то норма про кількість людей на квадратний метр не поширюється на виборчу дільницю. Проте МОЗ звертається до всіх з проханням не робити скупчення всередині виборчих дільниць.

- Журналістів будуть допускати на виборчу дільницю. Але брифінги за результатами голосування рекомендовано проводити зовні приміщення, щоб запобігти великому скупченню. Особливо це буде стосуватися політиків, а також перших осіб держави. Віктор Ляшко додав, що зазвичай подібні брифінги проводились всередині приміщень.

- Якщо будуть сприятливі погодні умови МОЗ пропонує всі інформаційні матеріали розміщувати зовні приміщень, щоб виборці могли спокійно ознайомитись з програмами, з біографіями, а також іншими матеріалами, доки чекатимуть можливості зайти голосувати.
Віктор Ляшко додав, що за умови виконання всіх норм, прописаних у постанові, вибори пройдуть безпечно і без суттєвого впливу на епідемічну ситуацію.
Місцеві вибори 2020: заходи безпеки у день голосування

ЦВК: просвіта
Як проголосувати на виборах безпечно?

ЦВК: просвіта
Голосування під час самоізоляції
Організація голосування виборців, які перебувають на самоізоляції, потребує законодавчого врегулювання - вважає Андрій Гевко, член Центральної виборчої комісії. Але навіть якщо цього не буде, то в Україні передбачена процедура голосування за місцем перебування. Єдине, ЦВК має врегулювати порядок здійснення цього голосування в розумінні того, до кого члени комісій будуть іти спочатку. Андрій Гевко припускає, що першочергово голосувати будуть виборці тих категорій, які зараз передбачені законодавством, а ті, які знаходяться на самоізоляції – у другу чергу.
"Хоча важливо було б прийняти цей законопроєкт (4117 - ред). Все-таки є теж сподівання на те, що він буде розглянутий і прийнятий. Таким чином вдасться на належному рівні здійснити всі заходи для того, щоб виборці могли безпечно проголосувати. Зокрема ті, які знаходяться на самоізоляції", - зазначив Андрій Гевко.
За словами народного депутата України Віталія Безгіна, законопроєкт 4117 включили до порядку денного. Після цього документ мав пройти розгляд комітету, і потім - голосування. Але, за словами нардепа, у зв'язку з карантином у Верховній Раді змінився календарний план, і прогнозувати, коли законопроєкт буде прийнято - наразі складно.
Вибори і фейки: кому можна довіряти
Денис Рибачок, аналітик Комітету виборців України зазначив, що є ризик, що будуть маніпуляції через коронавірус. За його словами, фейками про спалахи хвороби на дільницях можуть залякувати людей і ті просто побояться йти голосувати. Як результат, це може вплинути на, і без того невисоку, явку виборців на місцевих виборах, – додав аналітик.
Аби вберегтися від маніпуляцій та фейків - варто довіряти лише достовірним і перевіреним джерелам. Зокрема, інформації на сайті Міністерства охорони здоров'я, спікерам Центру громадського здоров'я, місцевим лікарям, управлінням охорони здоров'я. Такий перелік назвав заступник міністра охорони здоров'я Віктор Ляшко.

Також не варто вірити фейку, що вибори можуть не відбутися через пандемію. За словами Віктора Ляшка, вибори можуть бути перенесені тільки, якщо в країні буде введено надзвичайний стан. В іншому випадку вибори відбудуться відповідно до виборчого законодавства і протиепідемічних норм, які затвердив Кабінет міністрів України.
Заходи безпеки фінансує місцеве самоврядування
Нещодавно прийнята постанова Кабінету Міністрів 846 переклала обов'язок фінансування всіх протиепідемічних заходів на місцеві бюджети. Мова йде про 28 588 виборчих дільниць, в яких орієнтовно буде залучено до півмільйона членів виборчих комісій.

Не всі громади мають достатній бюджет на фінансування необхідних заходів безпеки говорить Олександр Слобожан, виконавчий директор Асоціації міст України.
На думку Олександра Слобожана, якщо громади зможуть виділити кошти із резервних фондів - виникає питання правомірності їх використання.
Заходи безпеки має взяти на себе держава - зазначив Олександр Слобожан. Зокрема, за словами експерта, це може бути коронавірусний фонд.

Віктор Ляшко додав, що норму щодо підходів до фінансування внесло в кінцеву редакцію Міністерство фінансів України, яке відповідальне за збалансованість державного і місцевих бюджетів:
Зоя Лебідь, координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Кіровоградській області, каже, що ще до пандемії матеріальне забезпечення виборів з боку органів самоврядування інколи використовувалось для адміністративного тиску.
Із цією тезою згоджується і Віталій Безгін, народний депутат України, голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою.
Підсумкові ремарки
Для ЗМІ
Ви можете передрукувати текст лонгріду повністю або ж використати фрагменти із посиланням на оригінал тексту на сайті УКМЦ DOBRE.
Нагадаємо, під час першої дискусії 26 лютого учасники обговорювали зміни до виборчого процесу, які відбулися із набуттям чинності Виборчого кодексу. Під час другого обговорення 6 травня у центрі уваги було питання, чи зможуть відбутися місцеві вибори на новій територіальній основі. Третя дискусія була присвячена масштабним змінам, які торкнулися усіх книг Виборчого кодексу та ще ряду документів. Темою четвертої дискусії стали питання, відповіді на які варто знати напередодні старту виборчого процесу.
Український кризовий медіа-центр організовує обговорення на різні актуальні для громад теми. Тож слідкуйте за нашими оновленнями на сайті УКМЦ DOBRE та у Facebook. Традиційно ми збираємо запитання до експертів дискусії, аби переадресувати їх спікерами та озвучити відповіді під час прямих ефірів.
Програма USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) – це п'ятирічна програма, що виконується міжнародною організацією Глобал Ком'юнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Програма спрямована на посилення місцевого самоврядування та створення кращих умов для розвитку ОТГ, підвищення рівня залученості громадян до прийняття рішень та забезпечення підзвітності та прозорості в громадському управлінні. До консорціуму виконавців програми DOBRE, на чолі з Global Communities, входять: Український кризовий медіа-центр, Social Boost, Фундація підтримки місцевої демократії (FSLD/FRDL), Малопольська школа державного управління при Краківському університеті економіки (MSAP/UEK), Польща, Національний Демократичний Інститут (NDI).

Програма USAID DOBRE працює в 7 цільових областях: Дніпропетровській, Івано-Франківській, Харківській, Херсонській, Кіровоградській, Миколаївській та Тернопільській. Із червня 2020 Програма розпочинає свою роботу ще в трьох областях: Запорізькій, Чернівецькій, та Чернігівській.

Made on
Tilda