Український кризовий медіа-центр
Місцеві вибори 2020
якими будуть нові правила
Новий Виборчий кодекс частково вирішує питання округів без депутатів та
партизації місцевих рад, але "відкритість виборчих партійних списків" експерти ставлять під сумнів. Відкритим залишається також питання обрахунку округів та виборців, адже децентралізаційні процеси ще тривають: розглядаються нові перспективні плани формування територій. Кодекс частково усуває проблеми попереднього закону про місцеві вибори, але потребує доопрацювання.
Такими є підсумки експертної дискусії "Місцеві вибори 2020: як обирати та обиратися за новими правилами", яка 26 лютого відбулася в Українському кризовому медіа-центрі у рамках Програми USAID DOBRE.
1 січня 2020 року вступив у силу Виборчий кодекс, а Закон «Про місцеві вибори» практично втратив чинність. Апробувати Виборчий кодекс українці зможуть на місцевих виборах, які відбудуться відповідно до Конституції, 25 жовтня цього року.

Серед нововведень зокрема повернення мажоритарки на місцевий рівень (для громад до 90 000 виборців), це зменшить партизацію місцевої влади. Також з'являється новий формат бюлетеня, а кандидати не можуть балотуватися, до прикладу, на посаду міського голови та одночасно боротися за мандат депутата. Окрім того, вперше внутрішньо переміщені особи отримують право змінити свою виборчу адресу і на цій підставі брати участь у місцевих виборах.
За якою системою в Україні проходили вибори раніше?
Олександр Солонтай, експерт Інституту Політичної Освіти, зазначив, що раніше законодавчі нововведення стосувалися в першу чергу міст, областей та районів. Цього ж разу вперше зміни торкнулися також сільських та селищних рад. На думку Олександра Солонтая, це добре, адже концепція сутності місцевого самоврядування, що закладена у Конституції України, полягає у тому, що кожна місцева громада повинна мати свою раду і вона має однакові права, незалежно від того вона сільська, селищна чи міська.
Для розуміння сучасного Виборчого кодексу України Олександр Солонтай говорить про правила попередніх виборів. Зокрема, на виборах 2006 та 2010 років навіть у найменші містечка, де лише декілька тисяч виборців, балотуватися можна було тільки від політичних партій.
Олександр Солонтай зауважує, що партизація призводила до появи так званих "технічних партій", більшість з яких після виборів просто зникали.
Партизація
значне посилення ролі партії у виборчому процесі
Технічна партія
створюється основними політичними гравцями, щоб збільшити своє представництво у виборчих комісіях, а також для "розпорошення" голосів
Що зміниться на наступних місцевих виборах?
Виборчий кодекс запроваджує багатомандатну мажоритарну систему у сільські, селищні, міські та районні ради. Інші правила діятимуть для обласних і міських рад з населенням 90 тисяч і більше виборців. Це нова для України система пропорційного представництва з відкритими списками кандидатів. Мова йде про 52 ради, 30 з яких - міські і 22 - обласні. Тут буде виключно партійне висування. Такі правила діяли і відповідно до Закону України "Про місцеві вибори".
Як вирішиться проблема "округів без депутатів"?
У кодексі для округів, менших ніж 90 тисяч виборців, знімається обов'язковість балотуватися лише під прапором партії. Олександр Солонтай говорить, що це одна з важливих переваг Виборчого кодексу. Другою перемогою документу експерт вважає те, що кожна територія, включена в громаду, матиме своє представництво у місцевій раді.
Олександр Солонтай зауважив, що така система вирішує питання "порожніх округів" - йдеться про ті території, які не матимуть жодного представника громади в раді. Також, за словами експерта, є пропозиції про зниження порогу у 90 тисяч виборців, яка діє для 30 міст в Україні. Проте, на його думку, зниження цього порогу є кроком назад, адже загрожує тим, що деякі округи знову не матимуть депутатів.
Мажоритарна виборча система
система виборів, за якої обраним вважають кандидата, що одержав у виборчому окрузі законодавчо встановлену відносну, абсолютну або кваліфіковану більшість голосів виборців порівняно з іншими кандидатами.
90 тисяч виборців: з якого часу рахувати?
Щодо порогу у 90 тисяч виборців екс-заступник голови ЦВК Андрій Магера говорить про відсутність у кодексі точки відліку - з якого моменту варто рахувати кількість виборців і це, на його думку, може спричинити подвійне трактування. Як приклад експерт згадав вибори 2015 року у місті Павлограді на Дніпропетровщині:
Навіщо мажоритарка на місцевих виборах?
Олександр Солонтай говорив, що мажоритарна система сприяє представництву громад у місцевих радах. Андрій Магера також виступає за введення мажоритарної виборчої системи для місцевих рад:
Голова Лановецької міської ОТГ з Тернопільщини Роман Казновецький також говорить, що мажоритарна система для місцевих виборів більш ефективна.
Чи усі недоліки закону про місцеві вибори враховані у кодексі?
Володимир Ковтунець, координатор експертної групи, що працювала над "Концепцією вдосконалення законодавства про місцеві вибори" каже, що не всі пропозиції були враховані, проте, зрештою, головна мета створення кодексу виконується - вирішуються проблеми, які не були враховані у попередньому законі.
Натомість Андрій Магера звертає увагу на повторення помилок закону у частині формування виборчих комісій.
Чому балотуватися до обласної ради стало дорожче, ніж у Президенти?
Порівняно із виборчою кампанією 2015 року застава зросла майже у 40 разів. Це стосується кандидатів на посади міських голів у містах, де 90 000 та більше виборців. Також для партій, місцеві організації яких реєструватимуть свої списки до обласних та міських рад із кількістю виборців від 90 тисяч і більше.

Це сталося тому, що змінилася розрахункова формула: тепер буде рахуватися 4 мінімальні заробітні плати на кожні 10 тисяч виборців. Попередня формула цю ж кількість зарплат рахувала на кожні 100 тисяч виборців. Також із 2015 року мінімальна заробітна плата у гривневому еквіваленті зросла в 4 рази.
Наприклад, грошова застава для реєстрації партійного списку до Львівської обласної ради - 3 мільйони 590 тисяч гривень. Для порівняння: застава для кандидата у Президенти становить 2 мільйони 500 тисяч гривень. Олександр Солонтай говорить, що доречно було б застосувати формулу президентської застави на місцеві вибори.
Олександр Солонтай додає, що є наміри політиків коригувати суму грошової застави.
Грошова застава
певною мірою підтверджує серйозність намірів кандидатів. І може виступати запобіжником для реєстрації технічних кандидатів, які розпорошують голоси, або для можливості увійти до складу виборчої комісії. Грошова застава, внесена організацією партії, яка висунула кандидатів у депутати, повертається у разі, якщо за підсумками виборів організація партії отримала право на участь у розподілі депутатських мандатів. Грошова застава повертається відповідному суб'єкту внесення, якщо за результатами місцевих виборів кандидата обраним міським головою.

В інших випадках грошова застава у восьмиденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів перераховується відповідно до республіканського Автономної Республіки Крим, обласного, міського бюджету.
Куди ставити "галочку"?
Обговорення серед учасників круглого столу викликали вимоги до заповнення виборцем бюлетеня. Спочатку людина має поставити галочку навпроти партії, а потім внизу бюлетеня написати номер кандидата, якому надає перевагу. Ті кандидати, які наберуть понад 25% від виборчої квоти голосів свого округу увійдуть до складу ради, долю решти кандидатів та мандатів вирішуватиме партія, якщо вона пройшла 5% бар'єр. На думку експертів, така система розподілу мандатів не тільки нівелює заяву про "відкриті списки" партій, а і змушує кандидатів однієї партії конкурувати між собою на окрузі. До того ж наголошують: 25% на місцевих виборах - завеликий поріг для кандидата і пройдуть його одиниці. Також експерти зауважили про складність виборчого бюлетеня для пересічного виборця, а також для членів комісій, що рахуватимуть голоси.
Виборча квота
певна кількість голосів виборців, які голосують за партію для отримання одного мандату. Виборча квота обчислюється діленням загальної кількості голосів за партії, які пройшли 5% на кількість місць у раді.
Внутрішньо переміщені особи отримують право змінювати свою виборчу адресу
Відповідно до кодексу вперше внутрішньо переміщені особи матимуть можливість змінити виборчу адресу. Загальна норма - за місцем реєстрації. Якщо вони змінили виборчу адресу, вони автоматично потрапляють у списки виборців на цих виборах.
Андрій Магера зауважив, що з'являється ризик "виборчого туризму", тож варто особливо уважно поставитись до цього нововведення.
Чи враховані у Виборчому кодексі процеси децентралізації?
Експерти сходяться на думці, що перш ніж іти на вибори, треба завершити децентралізацію, аби під час підготовки до виборів можна було точно порахувати кількість виборців, а, відповідно і кількість мандатів. Робота над перспективними планами формування території триває.
Приклад Лановецької міської ОТГ на виборах 2020
До прикладу, у нових планових межах Лановецької міської об'єднаної громади на Тернопільщині на місцевих виборах очікують 18 тисяч виборців. Відповідно до кодексу, громаду з населенням від 5 до 20 тисяч мешканців має представляти 26 депутатів. Щоб порахувати кількість округів, кількість депутатів ділимо на 3 (ст. 199 Виборчого кодексу). Отож, Лановецька міська ОТГ буде поділена на 8 округів, у кожному з яких понад 2000 виборців. Кожен округ обере від двох до чотирьох депутатів.
За попередніми підрахунками, кількість представників від Лановецької громади у райраді не зміниться, оскільки ОТГ залишається у тому ж проміжку - від 5 до 20 тисяч. Але це лише попередні підрахунки, адже остаточного рішення про укрупнення Лановецької ОТГ ще немає. І за умови доєднання сусідньої Борсуківської ОТГ кількість депутатів зросте до 34, і округів, відповідно, буде більше.

На контекст обрахунку кількості виборців та кількості мандатів для інших територій, які ще не об'єдналися або де планується доєднання, акцентував увагу експерт Олександр Солонтай. Оскільки добровільне об'єднання ще не завершилося, перспективні плани обговорюються, тож досі немає остаточного підрахунку кількості виборців в потенційно укрупнених та приєднаних громадах.
Це стосується і Лановецької ОТГ. Голова громади Роман Казновецький каже, що обговорюється також приєднання до них Борсуківської ОТГ:
Чи будуть вибори до районних рад?
Координатор експертної групи, що працювала над "Концепцією удосконалення законодавства про місцеві вибори" Володимир Ковтунець звертає увагу, що у кодексі є статті, які будуть конфліктувати з Конституцією - це стосується виборів до районних рад у громадах, межі яких співпадають і районами.
Хоч і ведуться розмови про те, чи потрібні районні ради після завершення реформи з децентралізації, та Андрій Магера каже, що так чи інакше вибори до райрад у жовтні цього року відбудуться. Адже навіть якщо зміни до Конституції внесуть, то вони наберуть чинності не раніше 1 вересня. У цей час місцеві вибори вже будуть призначені. За словами експерта, варто звернути особливу увагу на об'єднані громади, до складу яких входять населені пункти з двох, а то і трьох районів.
План дій: тези експертів
Український кризовий медіа-центр планує серію дискусій на тему місцевих виборів. Тож слідкуйте за нашими оновленнями на сайті УКМЦ DOBRE та у Facebook.

Традиційно ми збираємо запитання до експертів дискусії, аби переадресувати їх спікерами та озвучити відповіді під час прямих ефірів.
Програма USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) – це п'ятирічна програма, що виконується міжнародною організацією Глобал Ком'юнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Програма спрямована на посилення місцевого самоврядування та створення кращих умов для розвитку ОТГ, підвищення рівня залученості громадян до прийняття рішень та забезпечення підзвітності та прозорості в громадському управлінні. До консорціуму виконавців програми DOBRE, на чолі з Global Communities, входять: Український кризовий медіа-центр, Social Boost, Фундація підтримки місцевої демократії (FSLD/FRDL), Малопольська школа державного управління при Краківському університеті економіки (MSAP/UEK), Польща, Національний Демократичний Інститут (NDI).

Програма USAID DOBRE працює в 7 цільових областях: Дніпропетровській, Івано-Франківській, Харківській, Херсонській, Кіровоградській, Миколаївській та Тернопільській.

Made on
Tilda