Насильство – не рушійна сила історії. Навпаки, поступ історії залежить від того, наскільки вдається обмежити насильство
У своїй лекції пан Грицак спирається на працю Дугласа Норта. Він зазначає, що головна теза Норта є достаньо революційна.
Історія розвивалася не через насильство (як вважав, до прикладу, Маркс), а через обмеження насильства. Чим більше обмежувалося насильство, тим більше ставало шансів на гідне життя. Те, що ми описуємо як гідне, достойне життя не є явище природне. Щобільше — це явище дуже недавнє. Людство тільки недавно відкрило секрети як дати собі раду з насильством.
Найпростіший спосіб дати раду із насильством — це розвивати державу, бо вступає агент, який має монополію на застосування насильства, або принаймні з'являється якась регуляція насильства. Насильство може здійснити поліцейський, але не Ваш сусід і це дуже важливо. На думку Норта, нормальним є, коли держава зловживає насильством, і це вся писана історія. Коли насильство служить елементом збору багатства, а потім його перерозподілу тими, хто при владі. По-простому кажучи, насильство є економічним інструментом.
Натомість десь останні 200 років деякі країни раптом знайшли інший інструмент обмежити насильство, даючи існування різним інституціям, зокрема те, що ми називаємо самоуправлінням.
Самоуправління — це не тільки локальні інституції, а ті інституції, які мають владу не будучи державою. Які можуть приймати певні рішення, мають ресурси і можуть імплементувати, не будучи частиною державної структури. Поява таких інституцій є моментом, з якого починається те, що ми називаємо розвинутим суспільством, пов'язуємо з гідним життям, з високим рівнем ВВП на душу населення. Те, що називаємо суспільним багатством.