Zero Waste Event
прибрати все зайве і більше не смітити
1
Що таке Zero Waste Event та навіщо його проводити?
читати більше
2
Концепція Zero Waste Event
(заходу з нульовими відходами)
читати більше
3
Приклад організації подій експертами Програми DOBRE
читати більше
4
Результативність події Zero Waste
читати більше
5
Основні виклики під час організації події Zero Waste
читати більше
6
Що можете зробити ви?
читати більше
Що поєднує "паперові" стаканчики, чайні пакетики, пляшки з водою, ламіновані бейджі та буклети?
Відповідь: все використовується на різних публічних заходах і, зазвичай, одразу після заходу перетворюється на сміття. Ми втомились бачити заповнені сміттєві контейнери і вирішили змінити ситуацію за допомогою концепції Zero Waste Event - заходу з нульовими відходами.
У травні спеціалісти Програми DOBRE проводили дводенні тренінги з підготовки планів удосконалення послуг для громад-партнерів з Дніпропетровської, Івано-Франківської, Кировоградської, Миколаївської, Тернопільської, Харківської та Херсонської областей. Доповіді та обговорення вирішили доповнити практикою та об'єднати за тематикою Zero Waste (нуль відходів).

Головною метою було навчити представників ОТГ довгостроковому плануванню у сфері послуг, за які відповідають органи місцевого самоврядування, а концепція Zero Waste Event проходила додатковою складовою таких семінарів.

То що ж таке Zero Waste Event та навіщо його проводити?
Zero Waste - стратегія, яка полягає у зведенні кількості сміття до нульового рівня.

Ключова ідея - всі надлишкові матеріали повинні стати ресурсами, як у природі. Важливо розуміти: сміттям вважається те, що неможливо повторно використати або переробити. Тому, наприклад, пляшка, яка опиниться на сміттєзвалищі - це сміття. А та ж пляшка, яку направлять на переробку - вже сировина. Таким чином, при проведенні заходів у форматі Zero Waste необхідно прагнути, щоби після заходу на сміттєзвалище не було вивезено нічого - тобто, на практиці реалізовувати концепцію про "нуль відходів"!
Семінар у Дніпрі
Ще одна, не менш важлива, мета заходів Zero Waste - привернути увагу до проблеми відходів, навчити перетворювати сміття на ресурс, спонукати більш відповідально ставитись до споживання та зменшувати кількість сміття.

Так, після семінарів представники 36 ОТГ, від спеціалістів до міських голів, зацікавились темою зменшення відходів і понесли нові ідеї в свої громади. Понад 80% учасників повідомили, що замислились над проведенням заходів у форматі Zero Waste Event.
Концепція Zero Waste Event
(заходу з нульовими відходами)
Головне при організації Zero Waste Event (заходу з нульовими відходами) - належне планування.

Якщо коротко, слід відстежити весь шлях ресурсів, які використовуються на заході - від придбання до утилізації. Потім - виключити всі одноразові предмети та матеріали, які неможливо переробити. Після заходу - перевірити, щоби всі залишки були належним чином перероблені або утилізовані. Якщо більш детально, то організація заходу виглядає так.
По-перше, визначити, звідки на заході можуть з'явитись відходи
Для навчальних семінарів, як правило, це - друковані матеріали, блокноти та ручки, брендовані папки, сумки або пакети, пляшки та одноразовий посуд, обгортки від цукерок та солодощів, паперові серветки, чайні пакетики, стіки від цукру, пластикові шпажки та мішалки для кави, а також харчові відходи. Під час більш масових заходів - це також залишки напоїв та різноманітні декорації.
По-друге, інформувати всіх співорганізаторів та учасників про формат заходів та розповісти, що їм робити.
Від співорганізаторів вимагається не використовувати на заході те, що перетвориться на сміття. Учасники повинні брати участь у сортуванні відходів.
По-третє, організувати на заході сортування відходів.
Встановити контейнери для сортування (станції сортування відходів), підготувати інформаційні матеріали, навчити команду та учасників. Важливий нюанс. У нас найчастіше організовують збір «сухих» відходів - пластику, паперу, скла тощо. Але один келих напою перетворює кілька кілограмів сировини на сміття. Тому під час масових заходів потрібно приділити увагу окремому збору залишків напоїв. Особливо, якщо цей захід «про попоїсти» - ярмарок, масові гуляння, фестиваль вуличної їжі тощо. Також слід прибрати або сховати всі урни та контейнери, не призначені для сортування.
По-четверте, визначити, куди спрямувати відсортоване сміття.
Адже сортоване сміття, яке відправляють на звалище, залишиться сміттям. Щоб перетворити сміття на ресурс, необхідно передати його на переробку. Тому напрями використання сортованих відходів треба визначити вже на етапі планування заходу.
По-п'яте, визначити, як поінформувати учасників та всіх зацікавлених про свої дії та успіхи (до, під час та після заходу).
А показати успіх можна лише відстежуючи надходження сміття/ресурсів, а також їх кінцеве використання. Тому, наприкінці заходу (або кілька разів протягом заходу) необхідно зважувати отримані ресурси, оголошувати отримані результати та говорити, куди у подальшому їх направлять.
Що зробили експерти Програми DOBRE
для підготовки заходів?
Переглянули всі матеріали, обладнання та продукти, які зазвичай використовуються на таких семінарах.
До підготовки заходів долучили логістичну компанію, яку відібрали ну умовах відкритого конкурсу. Тому до тендеру були розроблені і рекомендації для підрядників. у рекомендаціях зазначили неприпустимі матеріали та предмети: одноразовий посуд, продукти в індивідуальній упаковці тощо.
Блокноти, бейджі та ручки замовили із переробленого паперу, бейджі робили неламіновані на тонкій мотузці з натуральних волокон, без металевих елементів. Сумки хотіли спочатку замовити з темної матерії з невеличкими логотипами, проте виявилось, що маємо старі запаси. Вирішили, що більш екологічно буде використати вже вироблені.
Відмовились від практики формування пакетів з роздатковими матеріалами. «Обов'язковий» набір обмежили програмою заходу та бейджем. Сумки, блокноти та ручки учасники брали за потребою. Результат - блокноти і ручки розібрали всі, бо дуже стильні. Сумки залишились - і це показник. Адже якщо на заході вам дають «екоторбу», якою потім не користуєтесь, це зайві витрати та сміття. Неприйнятними вбачаються «екоторби» з назвою заходу та датами, більшість учасників після заходів їх не використовують.
Крім того, придбали термокружки.
Результат - учасники після заходів спробували відмовитись від одноразових стаканчиків та купувати напої у свою термокружку (в Одесі навіть отримали знижку на каву). Але при цьому пакування термокружок склало чи не найбільшу частину паперу та пластику на тематичних заходах.
Також придбали картонні контейнери для сортування сміття, розробили і надрукували плакати про сортування сміття та Zero Waste Event. Після заходів плакати та контейнери відправили до регіональних офісів Програми DOBRE, де будуть використовуватись ще принаймні два роки. Макети плакатів надіслали партнерським ОТГ і вони можуть надрукувати саме стільки, скільки їм потрібно.
На початку заходів інформували учасників про концепцію та ідею заходу, розповідали, що треба робити. Наприкінці семінарів - зважували сміття, фіксували результати та розказували, як використають його надалі. Сортоване сміття передали на переробку. Залишки смаколиків з кава-пауз поїхали у різні соціальні заклади та організації.


До того ж, отримали від працівників кухні інформацію про кількість харчових залишків - відходи від приготування та залишки з тарілок. На жаль, компостування в Україні не розвинене і передати у великому місті залишки їжі на переробку практично неможливо. Тож харчові залишки склали найбільшу частину відходів, які вивезли на сміттєзвалище - приблизно 87%.
На завершення разом із учасниками проаналізували спільні дії та ще раз детально розповіли, як провести захід у форматі Zero Waste.
Чого досягла команда?
Зменшення кількості сміття після події
Не оцінювали кількість сміття на заходах, які проводили раніше. Але за спостереженнями, їх обсяги суттєво зменшились.
Вторинну сировину направили на переробку
У Дніпрі допомогли представники громадського формування «Екологічний патруль» (Экопатруль, Громадське формування "Екологічний патруль"), в Яремче - громадська організація «SortSmart» (SortSmart), в Одесі - «Місто майбутнього».

Відмовились від одноразового посуду та пляшок
Пластикові пляшки учасники приносили з готелів (зазвичай у номері залишають «комплімент від готелю» - пляшку води), і замінити такі пляшки на щось інше не було можливим. Папір та пластик на заходах - переважно пакування термокружок та коробки від продуктів для кава-пауз.
Здійснили анонімне анкетування
Анкетування проходило, звісно, в електронному вигляді - без використання паперу. За підсумками, учасники всіх трьох семінарів підтвердили, що їх зацікавила концепція Zero Waste Event. Більшість з них (понад 80%) зазначили, що планують проводити заходи у форматі Zero Waste Event. Нагадаємо, що учасниками заходів були представники 36 ОТГ з 7 областей України - від спеціалістів до міських голів. Тобто це люди, які мають вплив на суспільство, тож ефект від заходів може виявитись значним.


Що не змогли зробити:
проблеми, несподіванки та висновки
Основні питання - комунікації та людський фактор. Адже найважливіше для Zero Waste Event - належна підготовка та розуміння усіма учасниками процесу їхньої ролі. Інфраструктура виявилась не зовсім готовою до таких вимог. А при організації заходів у інших містах можна не побачили додаткових можливостей та не мати змоги проконтролювати всі дрібниці. Так на заходах з'являлись «паперові» та пластикові стаканчики (на вимогу їх швидко замінили на скляні), пластикова упаковка (здали на переробку), чайні пакетики в індивідуальній упаковці (зовсім не green), цукерки та цукор у стіках.
На початку кожного заходу говорили про те, що паперові серветки не переробляються. Аналогічна інформація була на плакатах та контейнерах для сортування. Але учасники регулярно намагались викинути серветки у контейнер для паперу. Така дрібниця показує силу звички. Тому на заході Zero Waste потрібно регулярно нагадувати всім учасникам, працівникам та волонтерам про встановлені правила.


На одному із заходів представник підприємства, якому планували передати сортовану вторсировину, не приїхав та не відповідав на дзвінки, але завдяки чудовій Марії Федорук (Marichka Fedoruk) таке питання вирішили.


Слід додати, що не змогли контролювати виготовлення харчів та шляхи використання відходів кухні. Разом із тим, зрозуміли, що компостування, загалом, у містах не поширене і харчові залишки у будь-якому разі опиняться на звалищі.
Тож, будемо чесними, першої мети Zero Waste Event не досягли. Але наразі розглядаємо такий факт скоріше як виклик та можливості для покращення у майбутньому.
Що можете зробити ви?
Звісно ж, проводити заходи у форматі Zero Waste.

Вас зацікавила тема - долучайтесь. Якщо ви організовуєте заходи – проведіть їх у форматі ZeroWaste та напишіть про результати за хештегом #ZeroWasteEvent.

Знайдіть в своєму місті, селі або селищі організацію, яка працює у галузі сортування сміття та співпрацюйте з нею. Якщо ж такої організації не існує - створіть, це насправді крутий квест.

Вам не подобаються великі компанії - дізнайтесь, де можна здати вторинну сировину та починайте сортувати. І це історія не про сміття, а скоріше про товарознавство. Коли почнете сортувати, дізнаєтесь більше про види пластику та паперу, виробництво упаковки та товарів з неї, особливості виробництва в Україні та екологічні мапи.

У вашому місті або громаді не збирають сортоване сміття - напишіть звернення керівнику або міському голові. Проявіть ініціативу та запропонуйте шляхи для поліпшення якості надання такої послуги в ОТГ.
Перегляньте макети плакатів Zero Waste
(розмір кожного файлу - понад 150 МБ, тому у браузері можуть не відкриватись)
Окрема подяка Ірині Патрикац (Iryna Patrykats), Анні Демко (Ann Demko) та Анні Адаменко (Anna Adamenko) та Impact Hub Odessa, які допомогли організувати заходи за нашими нестандартними вимогами.
Заходи проведено у рамках Програми USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність (DOBRE).
Програма USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) – це п'ятирічна програма, що виконується міжнародною організацією Глобал Ком'юнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Програма спрямована на посилення місцевого самоврядування та створення кращих умов для розвитку ОТГ, підвищення рівня залученості громадян до прийняття рішень та забезпечення підзвітності та прозорості в громадському управлінні. До консорціуму виконавців програми DOBRE, на чолі з Global Communities, входять: Український кризовий медіа центр, Social Boost, Фундація підтримки місцевої демократії (FSLD/FRDL), Малопольська школа державного управління при Краківському університеті економіки (MSAP/UEK), Польща, Національний демократичний інститут (NDI).

Програма USAID DOBRE працює в 7 цільових областях: Дніпропетровській, Івано-Франківській, Харківській, Херсонській, Кіровоградській, Миколаївській та Тернопільській.

Made on
Tilda