МОЛОДЬ - НАЙКРАЩА ІНВЕСТИЦІЯ ГРОМАДИ
Молодь – найкраща інвестиція громади. Але не тільки громада повинна вкладати у молодих людей – вони самі мають включатися у життя громади. Яким чином молоді люди можуть/хочуть брати участь у цьому процесі, і чого їм не вистачає? Про це говорили під час круглого столу «Роль молоді у процесі децентралізації»
"Децентралізація дає багато можливостей, але виклик – не змарнувати ці можливості. З'являються дороги та інші об'єкти інфраструктури, але чи достатньо цього для місцевої молоді? Де молодь бачить себе у житті громади? Опитування показало, що половина опитаних молодих людей ще не відчули на собі змін. Але багато хто з них готові стати агентами змін. Молодь має відчувати причетність, тоді вона відчуватиме відповідальність та буде готова вкладати час та ресурси. Якщо молоді люди не відчувають причетності до громади, то, ставши дорослими, вони спокійно можуть зруйнувати те, що не відчувають, як своє", - вважає заступник Міністра молоді та спорту України Олександр Ярема.

Заступник міністра молоді та спорту України Олександр Ярема.
За його словами, наразі громада має з'ясувати для себе такі питання:

  • визначити формати участі молоді та молодіжних структур у житті громади;
  • хто у громаді має відповідати за молодіжну політику;
  • як організувати навчання та тренінги для таких осіб.

«У кожній громаді має з'явитися хоча б одна людина, один молодіжний працівник на дві тисячі молодих людей. Людина, яка має достатні компетенції та навички, як працювати з молоддю, як об'єднувати довкола цілей та завдань», - переконаний заступник міністра.

Голова Великогаївської громади Олег Кохман
"Коли були вибори в об'єднаній громаді, молодь була неактивною. Вони не вірили, що можуть впливати на життя громади. Тоді ми прийняли рішення організувати «Молодіжний парламент». Разом ми поїхали до Верховної Ради України. У молодих людей одразу з'явилося багато ідей, вони почали організовувати заходи, на які приходило море односельчан. Село просто ожило!", - розповідає голова Великогаївської громади Олег Кохман.
Рецепт від громади простий: вона виділяє кошти, а молодь втілює ідеї з розвитку громади.
«Гроші невеликі, але молодь сама вирішує, як їх застосувати. Як вони скажуть, куди їх направити, туди ми і виділяємо. На кожну молоду людину ми виділяємо по 100 гривень. Так, невеликими кроками, ми робимо велике діло. На черзі – створення молодіжної ради», - пояснює голова.

"Молодь – це майбутнє країни. Вони будуть лідерами, представниками влади та простими громадянами у близькому майбутньому. Критично важливо зробити їх спроможними грати цю роль. Молодь виїжджає з громади, бо не відчуває зв'язку з цією територією, свого потенціалу та можливостей. Тому ми створюємо ці можливості, щоб вони відчували, що включені у життя громади, що їхні пріоритети дотримуються. Тоді і вони будуть вкладати у життя та розвиток громади", - вважає Беррі Рід, директор програми міжнародної технічної допомоги «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE).


Беррі Рід, директор програми USAID DOBRE
Вміння та компетенції
Найважливіше, про що говорить молодь, це нестача потрібних навичок та вмінь. Найбільш затребуваним є навчання з проектного менеджменту.

"Важливо навчити молодих людей, як артикулювати свої потреби та бажання у громаді, не просто просити, а лобіювати свої інтереси. Ми йдемо у громаду та питаємо молодих людей, чого вони потребують. Однак, ми не просто даємо їм потрібні об'єкти. Вони вчаться, як розвивати проект, спілкуватися з донорами та владою, щоб цей проект був успішним", - пояснює Бері Рід.

Ряд громад-учасниць Програм DOBRE вже може похизуватися результатами втілених проектів.

Так, у вересні 2017 року у Бобринецькій громаді Кіровоградської області відкрили спортивний багатофункціональний майданчик, побудований за підтримки DOBRE. Це – перший в Бобринці спортивний майданчик європейського зразка зі спеціальним покриттям, новими баскетбольними щитами, місцями для глядачів та огорожею.
А у Царичанській селищній об'єднаній громаді презентували свій молодіжний проект – STEM клас. В основі STEM методики освіти лежать наука, технології, інженерія та математика (від англійських слів Science, Technology, Engineering та Mathematics, які і формують абревіатуру STEM). Ці дисципліни вивчаються у комплексі. Головний принцип STEM освіти – не зазубрювання формул, а практичне застосування, втілення у життя вивченого матеріалу. Програма DOBRE надала Царичанському STEM класу новітнє обладнання: 2 дрони, потужний телескоп та мультимедійну дошку.
«У кожному населеному пункті мають проводитися тренінги для молоді. Саме тому наш проект – це культурний центр. Він потрібен для тренінгів з управління проектами, там будуть навчати людей змінювати свою вулицю, село, громаду, шукати бюджети, оформлювати документи, комунікувати з владою та правильно використовувати кошти»
Василь Паламар
староста села Іванків та молодіжний активіст Скалаподільської об'єднаної громади Тернопільської області
«Ми створюємо молодіжну платформу, у рамках якої проводитимуться культурні, освітні заходи та тренінги. Нам бракує досвіду, тому ми проходимо тренінги з бюджету участі, а кілька членів Молодіжної Ради брали участь у школі лідерства. Але таке навчання має охоплювати ширше коло молоді, має стати масовими, охопити всю молодь громади, щоб ми були на одній хвилі»
Леся Клим'юк
голова Молодіжної ради Старобогородчанської об'єднаної громади
Івано-Франківської області
Окрім навчання – потрібне менторство.

«Йдучи працювати в органи громади, молоді люди швидко звідти звільняються. Вони виявляються морально не готовими діяти у нових умовах. Нема наставництва з боку старших колег, а через це важко розкрити свій потенціал», - зауважив Василь Паламар.

Щодо молодіжних активістів, то вони теж розуміють, що ентузіазм вичерпується, і хочуть бачити реальні перспективи своєї діяльності. Суттєвою проблемою залишається працевлаштування, соціальні ліфти та кар'єрне зростання на місцях.

«Молодь зараз працює на ентузіазмі, але на ньому далеко не заїдеш. Потрібно створювати передумови, щоб молодь розуміла, що варто розвиватися. Ми хочемо бачити, що у кінці пройденого шляху буде результат», - наголосила Леся Клим'юк.
У молоді кожної громади свої рецепти
У Великогаївській громаді вирішили зробити ставку на спорт. Місцевий стадіон став домашнім полем для Тернопільської Ниви, а місцева команда – ФК «Агрон» – претендує на чемпіонство області. Окрім власного футбольного стадіону у громаді є 8 футбольних полів, 8 спортзалів, 9 волейбольних майданчиків та майданчик для пляжного волейболу. Більше того, нещодавно у громади приїжджали представники мадридського Реалу та проводили майстер-класи для молодих футболістів.

Покровська громада робить акцент на різних формах дозвілля молоді. Ключова мета – зацікавити молодь та дітей перебувати у громаді. Молодь громади привела до ладу закинутий стадіон, зараз там займаються секції карате. У розробці – тренажерний зал під відкритим небом. Вже затверджений проект роллердрому, під який громада зараз шукає кошти.

Молода Старобогородчанська громада активно взялася за екологічні акції: там прибирають річки та сортують сміття. А на кошти, отримані від здачі відсортованої вторсировини - закуповують фарби для благоустрою. Молодь громади також привела до ладу стадіон. Там провели благодійний футбольний матч: всі кошти пішли на закупівлю канцтоварів у дитячі будинки у зоні АТО.
Молодь Прибужанівської громади у рамках Молодіжного форуму "Добре Дій" підготувала проект центрів дозвілля у кожному селі громади. Але окрім цього, вони часто вдаються до креативних ідей: закликають у громадському транспорті поступатися місцем старшим, влаштовують екологічні флешмоби.

«Наші активісти провели акцію «Ми – за чисте довкілля». Вийшли на берег Південного Бугу, подивилися, як там відпочивають люди, як вони смітять навколо себе, і вирішили власним прикладом привернути їхню увагу. Купили морозиво, зробили великий сміттєвий бак та демонстративно викидали туди сміття. Ми розказували відпочиваючим, як необхідно правильно поводитися зі сміттям та як його утилізовувати», - розповів Андрій Кравченко, голова Молодіжної ради Прибужанівської об'єднаної громади Миколаївської області.


Андрій Кравченко, голова Молодіжної ради Прибужанівської об'єднаної громади Миколаївської області

Наталя Мазурян, молодіжна активістка Асканіє-Новинської об'єднаної громади Херсонської області
Молодь в Асканії-Нова зі своїми ідеями одразу звернулася до місцевої влади.

"З цими питаннями ми постукали у двері місцевої влади. Тепер ми вже брали участь у розробленні стратегії громади. Наші пропозиції – створення молодіжної ради та молодіжного центру – влада затвердила у липні цього року", - розповіла Наталя Мазурян, молодіжна активістка об'єднаної громади Асканія-Нова Херсонської області.

Не бракує громаді і локальних ініціатив від молоді: вони проводять спортивні, культурні, екологічні акції, толоки, займються ревіталізацією сільської бібліотеки.

Говорити не лише про дозвілля, а про реалізацію молоді

Микола Величкович, народний депутат України
15 листопада 2017 року відбудуться Парламентські слухання на тему: «Формування та реалізація державної молодіжної політики в Україні в умовах децентралізації». У роботі слухань візьмуть участь народні депутати України, представники центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, громадських організацій, профільних міжнародних організацій, наукових установ.

"Не варто зосереджуватися лише на питаннях дозвілля, формуванні особистості. Молоді люди у 25 років вже очолюють громади та стають депутатами. Ми маємо говорити про те, як молоді, сучасні, мобільні люди впливають на розвиток своїх громад, як вони залучають інвестиції, як змінюють простір довкола себе", - зауважив народний депутат України, перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань сім'ї, молодіжної політики, спорту та туризму Микола Величкович.
Made on
Tilda