Український кризовий медіа-центр
Успішні кейси
Малопольського воєводства
Study-тур у Польщу представників об'єднаних
громад-партнерів програми USAID DOBRE
Протягом 5 днів 24 представники об'єднаних громад із 7 областей України вивчали польський досвід надання муніципальних послуг. Навчальний візит організований за підтримки польського партнера – Фундації розвитку місцевої демократії в рамках програми «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE), яка фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Учасники туру мали можливість ознайомитися з успішними кейсами впровадження муніципальних послуг у 7 польських гмінах Малопольського воєводства та побачити, як мешканці Польщі реалізують свої громадянські права.
Перший пункт призначення – місто Бохня.
Тут представники об'єднаних громад зустрілися з бургомістром Стефаном Колавінскі. Він розповів, що Бохня славиться спортивними об'єктами.
А найближчим часом тут планують збудувати ще й великий рекреаційний комплекс і реконструювати ринкову площу. Учасники навчального візиту побачили у роботі Муніципальний центр спорту та відпочинку, на базі якого діє близько 10 спортивних секцій, а також критий басейн.

У місті Старий Сонч представники громад поспілкувалися з заступником бургомістра Казимиром Гізіцкі та відвідали водогенераційну станцію, на якій відбувається повний цикл очищення річкової води.

«Гміна отримала близько 50 мільйонів євро від Європейського Союзу на реалізацію інфраструктурних проектів. Ці кошти пришвидшили розвиток наших територій. Окрім того, ми активно залучаємо кредити та позики. Інвестуємо, зокрема, у розвиток туристичної галузі (будівництво велосипедних доріжок вздовж річок), природних ресурсів, культуру (спорудження 3 бібліотек). Проте найбільша наша інвестиція – водогенераційна станція, яка сьогодні обслуговує 120 тисяч осіб. Близько 75% бюджету гміни – це субвенції на виконання делегованих нам повноважень», – розповів пан Казимир.
У гміні запроваджено громадський бюджет - щороку на проекти виділяється 400 тисяч злотих. Зазвичай громадяни отримують кошти на будівництво дитячих та спортивних майданчиків, тренажерних залів, придбання костюмів для творчих колективів.

У Буковині Татшанській учасникам навчального візиту розповіли про цікавий досвід створення водних спілок та товариств. Колись звичайні мешканці об'єдналися разом, щоб забезпечити собі водопостачання. Проте зараз, через зміни в законодавстві, спілки повинні стати юридичними особами та вести облік водних ресурсів, які вони використовують.

Про роботу муніципальної асоціації «Комунальне господарство» розказали представникам об'єднаних громад у Хшанові. На утримання асоціації три гміни, які є його засновниками, не витрачають жодного злотого. При цьому гміни не є акціонерами комунального господарства, вплив на прийняття рішень мають лише їхні окремі представники, які беруть участь у загальних зборах.

Тариф на вивезення сміття асоціація встановлює самостійно. Наразі у місяць людина сплачує 12,5 злотих за вивезення сортованого сміття та понад 22 злотих – за несортоване. У той же час власники магазинів, закладів громадського харчування, підприємств укладають договір із муніципальною асоціацією, в якому вказують приблизний об'єм побутових відходів, що необхідно вивезти. Зібрані відходи потрапляють до Пункту збору, де нещодавно було збудовано нову сортувальну лінію вартістю 40 мільйонів злотих (за кошти приватного інвестора). Тут вони сортуються, переробляються чи утилізуються.

Також учасникам навчального візиту показали Міську державну бібліотеку, яку перетворили на сучасний культурний простір. У бібліотеці постійно проводять зустрічі з талановитими людьми, різноманітні гуртки та курси (наприклад, програмування). Сюди приходять відомі особистості, щоб вголос почитати дітям книги.
Потім представники об'єднаних громад завітали до гміни Щурова, де, до речі, працює багато українців.

«Через нашу гміну проходить велосипедний маршрут із півдня на північ Польщі, тому ми активно розвиваємо туризм. Окрім того, ми розпочали будівництво зони економічної діяльності площею 30 га. Ця територія буде повністю підготовлена для інвесторів: ми збудуємо під'їзні дороги та вертолітний майданчик, підведемо всі необхідні комунікації», – розповів війт Маріан Залевські.
Мешканців гміни активно залучають до прийняття важливих рішень шляхом створення громадських комітетів. Будь-яка людина може звернутися до війта зі своєю проблемою, тут не існує кордонів між владою та громадою.

Неабияке враження на учасників делегації справила сучасна школа, розташована в гміні Неполоміц. Вона збудована без фінансової допомоги Європейського Союзу за 23 мільйони злотих, які виділили з місцевого бюджету. Керує школою громадська організація.
Навчальний заклад енергоощадний - обладнаний сонячними панелями та тепловими насосами. Ефективно організований і внутрішній простір: дизайн повторює форму «бджолиних сот» - парти легко пересуваються та трансформуються.

На увагу заслуговує і Дім культури INSPIRO в Станьонтках, двері якого відчинені майже цілодобово. Сюди приходять мешканці різного віку, бо кожен із них знаходить для себе цікаве заняття.
На території гміни Забєжува, що неподалік Кракова, розташований міжнародний аеропорт імені Іоана Павла ІІ. Хоч аеропорт і займає значну територію громади, але це найбільший платник податків у гміні.

Для подальшого розвитку та залучення інвестицій, гміна стовідсотково покрила свою територію генеральними планами, що для Польщі в цілому не є характерним. Це, в свою чергу, дало поштовх для збільшення вартості земельних ділянок. Так, за гектар сільськогосподарських угідь тут дають 150-200 тисяч злотих. Розробкою такої документації займається відділ просторового планування, землеустрою та землевпорядкування. Нещодавно гміна реалізувала масштабний проект – спорудження бізнес-парку, в якому сьогодні знаходяться офіси багатьох міжнародних компаній.

Натхненні побаченим та почутим, учасники навчального туру поїхали застосовувати досвід Польщі для налагодження муніципальних послуг у своїх громадах.
© Український кризовий медіа-центр
у рамках програми USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE).

Made on
Tilda