Український кризовий медіа-центр
Ефективні комунікації та медіа
про корисні можливості та закулісся телеканалів
Як ефективно комунікувати із аудиторією, як організувати онлайн-трансляцію та що для цього потрібно, як перевіряти інформацію та стати рейтинговою платформою у соцмережах - про це та багато іншого дізнавалися фахівці з комунікацій, журналісти та блогери громад Тернопільщини під час навчального візиту до Києва. Також гості побували на двох телеканалах, познайомилися із внутрішньою "кухнею" ТСН (1+1 медіа) та редакцією 24 каналу.
У візиті брали участь 15 фахівців із комунікацій із ОТГ-партнерів Програми DOBRE - Теребовлянської, Шумської, Зборівської, Скалатської, Підволочиської, Лановецької, Великогаївської та Байковецької ОТГ. Усі вони працюють у медіа або планують створити власне. Серед них Youtube-блогери та адміністратори медіаплатформ у соцмережах. Навчитися продукувати якісний контент та ефективно взаємодіяти з аудиторією було їхньою головною метою. У цьому їм допомагали експерти, які ділилися своїми досвідом та практиками.
Як проходив насичений день для учасників навчального візиту та що найкорисніше вони повезли у свої громади - читайте у нашому лонгріді.
Прес-центр УКМЦ, де відбуваються брифінги спікерів міжнародного та національного рівня, на весь день перетворився на платформу спілкування з експертами та обміну досвідом між громадами.
Ірина Малик, керівниця напрямку УКМЦ DOBRE, розповіла про основні активності та корисні практичні ресурси, які готує команда. До прикладу, друковану продукцію та інші мультимедійні матеріали можна знайти у рубриці Ресурси.

Також на онлайн-платформі доступні світлини із фотоекспедиції "Обличчя нових громад". До речі, УКМЦ DOBRE були першими, хто почав фотографувати будні об'єднаних громад, аби показати зміни у громадах та людей, які їх здійснюють.
Ще один важливий проект, яким пишається команда УКМЦ DOBRE, це реаліті "Громада на мільйон".

У 2018 році на телеканалі 1+1 вийшло соціальне реаліті, у рамках якого об'єднані територіальні громади створювали проекти для поліпшення життя в регіонах та змагалися за інвестиції. Цьогоріч стартував другий сезон, у центрі уваги якого стають фахівці із різних громад України та закордону. Глядачі спостерігатимуть за їхнім обміном та познайомляться з людьми, які власними ідеями намагаються змінити життя своїх селищ або містечок. У новому сезоні беруть участь 16 громад, 5 з яких – іноземні.
Про те, як організувати прес-подію, про важливість висвітлення різних точок зору під час дискусії розповіла Марта Білас, керівниця прес-центру УКМЦ. Марта Білас також поділилася універсальним алгоритмом проведення якісної прес-події, який учасники зможуть застосовувати у роботі.
Заявка
Опрацювання
Уточнення
Фіналізація заявки
Проведення прес-події
Написання релізу
Інфокампанія онлайн
Наступний спікер Роман Вибрановський, експерт у сфері медіа та комунікацій, познайомив гостей із поняттям "конструктивна журналістика" та можливостями, які медійники можуть використовувати для підготовки фахових тематичних матеріалів. До прикладу, вони можуть звернутися до УКМЦ із питаннями до експертів і медіа-центр допоможе залучити потрібних експертів. Також ЗМІ використовують матеріали, які УКМЦ готує за підсумками дискусій.
Співзасновник Агенції розвитку локальних медіа Олександр Білінський розповів, як їхня агенція перетворює комунальні редакції невеликих міст із "динозаврів газетної ери" на сучасні онлайн-медіа. Для цього вони використовують сучасні інструменти комунікації та взаємодії. Про них ви можете дізнатися на сторінці Агенції (АБО).
Ще про ряд можливостей розповіли представниці Internews - керівниця програми грантів Катерина Марущак та менеджерка з регіонального розвитку Internews Ірина Савченко. Спікерки розповіли, що локальні медіа можуть отримати підтримку грантових програм. Інформацію про них можна знайти у розділі "Можливості" на порталі Internews Україна.
Зірковий гість Роман Вінтонів, автор програми «#@)₴?$0 з Майклом Щуром», поспілкувався із учасниками візиту про ефективні комунікації у групах та про те, як не "пійматися на гачок" фейків. Також Роман Вінтонів відповідав на запитання журналістів, яких зокрема цікавило, чи відчув Роман результативність децентралізації.
Щодо рекламування громади на національному рівні Роман Вінтонів сказав, що варто пам'ятати про свою мету. До прикладу, якщо через національні ЗМІ ви хочете запросити туристів, то треба бути впевненими, що вони не поїдуть від вас розчарованими. Треба мати потрібну інфраструктуру та можливості для туристів, тоді гості поїдуть задоволеними, розкажуть про вашу громаду друзям і комунікація досягне своєї мети - у вашу громаду їхатимуть туристи.
Далі в учасників навчального візиту розпочалася мандрівка телеканалами. Знайомство з роботою каналу 1+1, внутрішня "кухня" студій монтажу, знайомство із Медіа-школою 1+1, зустрічі із ведучим ТСН Святославом Гринчуком та керівницею жанрового напрямку іміджевих проектів 1+1 Продакш Аллою Стащенко - усе це чекало гостей на телеканалі. Святослав Гринчук розповів про важливість команди у роботі, про важливість роботи над іміджем і довірою до людей із теленовин та поділився досвідом роботи у стресових ситуаціях - що робити, коли вимикається телесуфлер.

Учасники навіть проклали маршрут переходів між поверхами, яким ходять працівники телеканалу, поки прохід через студії "заблоковано" записами ефірів.
У студіях 24 каналу учасники візиту побачили, як організовується робота ньюзруму та побачили весь шлях інформації - від відзнятого матеріалу до повноцінного сюжету. Едуард Крижановський, кореспондент 24 каналу, розповів, як створюють новини, про етапи підготовки, фактчекінг та як одна людина може виконувати роботу цілої команди.
Програма дня була насиченою і гості ледь встигали ділитися новинами своєї поїздки із онлайн-друзями. А вже ввечері - на десерт - учасники поїздки дізнавалися про обладнання для організації прес-подій та поглиблювали знання про Facebook-алгоритми.
Костянтин Богатирьов, координатор технічного забезпечення прес-центру УКМЦ розповів про типові помилки в організації онлайн-трансляцій, дав рекомендації про роботу з технічним забезпеченням (камера, звукова апаратура, програма для запису та монтажу, як працювати з «інструментами спікера») та показав, як запустити якісну онлайн-трансляцію на Facebook.
А як зробити так, аби вашу трансляцію не пропустили підписники та інші особливості роботи з соцмережами розповіла Ольга Ткаченко, координаторка соціальних медіа УКМЦ DOBRE. Також поспілкувалися про основні інструменти для створення ефективної Facebook-сторінки, як змусити Facebook показувати ваші дописи, як визначити рейтинговий час публікацій, як розуміти аудиторію та визначати Tone Of Voice (мову спілкування) сторінки, аби стати впізнаваними.
Олег Процик
фахівець з розвитку громад Тернопільського офісу Програми DOBRE

«Ця поїздка дала нові знання та мотивацію. Важливим було спілкування із журналістами національного рівня, представниками провідних каналів. Для більшості з учасників візиту це було вперше. Це дало для них дуже великий поштовх на майбутню діяльність у сфері комунікацій.

Важливо було на власні очі побачити, як працюють журналісти. Більшість уявляли собі великі кабінети, масштабні студії. Насправді там зовсім інша атмосфера, проте ціла команда працює над тим, щоб вийшов репортаж. Ми побачили різні канали і в яких умовах люди працюють - від величезного 1+1 і меншого 24 каналу. В деяких учасників мову перехопило, коли вони зустріли своїх кумирів.

Із практичної точки зору, дуже корисним було почути про роботу у Facebook. Про те, як працюють перепости, в які години треба публікувати новини, як редагування впливає на статистику. Ця тема була важлива, адже вони працюють із Facebook.

Я помітив, що треба продовжувати комунікаційну тематику навчань для локальних ЗМІ, які працюють в ОТГ. Щоб у громадах були люди, які будуть займатися комунікаціями»
Тарас Бабій
Теребовлянська громада

«Вцілому поїздка для мене була, як перезавантаження, можливість поглянути на локальне медіа в новому світлі. Надзвичайно цікаво було потрапити на 1+1 та екскурсію їхніми студіями. Корисно було послухати лекцію про прямі трансляції - це була фактично проблема №1 для нас. Що вразило, це те наскільки команда УКМЦ живе своєю роботою. Мені ще ніколи не доводилось бачити таку любов в очах людей до справи, якою вони займаються. Щиро вдячний Програмі DOBRE за таку унікальну можливість. Для мене це була не просто поїздка в цікаве місце, а можливість побачити свою діяльність у новому світлі».
Сергій Олексієвець
заступник голови ГО «ІнСорс», Шумська громада

«Важливо завжди тримати руку на пульсі подій, вивчати потреби суспільства, не відставати у технічному та якісному плані в роботі у медійному просторі. Також цікаво було зазирнути по іншу сторону камер, почути професіоналів журналістики, побувати на знімальних майданчиках відомих телепрограм, подивитись на роботу майстрів, які створюють звук, світло, декорації. Просто усвідомити, як все працює і які зусилля потрібні для створення контенту. У підсумку залишились купа позитивних емоцій та велика мотивація до роботи. Тож зустрічайтесь з новими людьми, діліться ідеями та переймайте досвід у фахівців. Це одне з найголовніших правил для розвитку себе та своєї організації. Щиро вдячний організаторам з програми DOBRE за таку цікаву та змістовну поїздку».
Леся Голояд
Зборівська громада

«У малих містах, селах, а звідси і у громадах, що утворились після децентралізації, є проблеми з комунікаціями. Наша Зборівська громада винятком у цьому раніше не була. Але ось уже більше півроку я спільно з представниками самоврядування та молоддю виправляємо це.

У громадах надзвичайно потрібен цей "місток", що спонукає органи влади розповідати, що вони роблять і відкривати закулісся кабінетів голови, заступників та відділів. Все, чого люди не знають (або ж знають опосередковано), має загрозу бути вигаданим та перекрученим, що у результаті впливає на імідж ОТГ.

Програма DOBRE змінює громади колосально у всіх компонентах роботи, бо від самого початку спостерігаю за цим. Але найбільш дотична за професією я саме до медійної сфери.

Усе, що нам бракує на місцях - це практики і кейси, які справді діють. Тому і навчання в Українському кризовому медіа-центрі - це величезний мішок досвіду, порад, поштовхів, ідей, обміну досвідом. Ми з громадами зовсім не конкуренти, наше спілкування під час цього навчання швидше нагадує воркшоп з обміну практик. Одні діють, а інші зазнали фіаско.

Приємно, що організатори і тренери ставляться до нас, як до колег, постійно повторюючи це, не створюючи картинки різниці між великими містами, великими медійними колективами і між центрами громад та маленькими командами ентузіастів, що горять ідеєю змінювати комунікаційну сферу на місцях.

Саме формат менторства під час навчання, на мою думку, підтверджує, що колектив програми DOBRE спільно із Українським кризовим медіа-центром зацікавлені в успішності роботи локально у громадах».
Програма USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) – це п'ятирічна програма, що виконується міжнародною організацією Глобал Ком'юнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Програма спрямована на посилення місцевого самоврядування та створення кращих умов для розвитку ОТГ, підвищення рівня залученості громадян до прийняття рішень та забезпечення підзвітності та прозорості в громадському управлінні. До консорціуму виконавців програми DOBRE, на чолі з Global Communities, входять: Український кризовий медіа-центр, Social Boost, Фундація підтримки місцевої демократії (FSLD/FRDL), Малопольська школа державного управління при Краківському університеті економіки (MSAP/UEK), Польща, Національний Демократичний Інститут (NDI).

Програма USAID DOBRE працює в 7 цільових областях: Дніпропетровській, Івано-Франківській, Харківській, Херсонській, Кіровоградській, Миколаївській та Тернопільській.

Made on
Tilda