Секретний агент в ОТГ
Джеймс Бонд погнався
за бездомною собакою в громаді:
як молоді люди працювали секретними агентами
і що це дало місцевому самоврядуванню
Ініціатива «Секретний агент в ОТГ», впроваджена протягом другого півріччя 2019 року у 19 громадах-учасницях програми DOBRE, розвивалася за класичним сценарієм «бондіани», і завершилася успішним виконанням місії.
Молоді люди називали себе або секретними агентами, або детективами громади
Зав'язка: прихована загроза
Першими про неї подумали молоді люди з Чаплинської ОТГ на Херсонщині ще у 2018 році. Вони звернули увагу на те, що у їхній громаді не було механізму для мешканців залишати відверті відгуки про послуги, які надаються на місцевому рівні. При тому, що саме задоволення громадян послугами конвертується у задоволення життям у громаді в цілому і довіру до влади. Не зважаючи на те, що адміністрації ОТГ час від часу проводять дослідження, мають систему подання скарг на роботу комунальних установ, громадяни нечасто користуються можливістю висловити свою думку.

Відсутність можливості надати відвертий і конструктивний зворотній зв'язок призводить до того, що влада недостатньо поінформована про те, що важливо для мешканців, і які нескладні удосконалення варто зробити, щоб підняти рівень задоволення. Не знаєш, що робити першочергово – не можеш ефективно управляти і заробляти прихильність громадян та електоральні бали. Ось і загроза добробуту і взаємовідносинам між мешканцями та владою.

Тому 13 активістів спочатку з Чаплинської ОТГ, а потім ще понад 200 молодих людей з інших 19 громад взяли на себе роль секретних агентів або детективів громад, щоб анонімно оцінити якість місцевих послуг й обговорити висновки та рекомендації з відповідальними за них.
Зустріч координаторки проєкту, голови молодіжної ради Тетяни Безпалько з головою Чаплинської ОТГ Олексієм Фаустовим
Розвиток подій: місцеві послуги
Виконання місії оцінити місцеві послуги координувалося молодіжними радами. Вони обирали від 1 до 9 послуг, які потрапляли під приціл агентів, знайомилися із стандартами та рекомендаціями надання кожної послуги, і складали чеклисти, за якими збирали інформацію. Молодіжні ради, як ввічливі та налаштовані на конструктив агенти, повідомили керівництво громад, що проводитимуть дослідження та передадуть їм результати. Але що саме коли буде оцінюватися – це вже питання, які молодь вирішувала й організовувала самостійно. Загалом молоді люди оцінили 59 послуг. Кожна група сама обирала, на які послуги звертати увагу.
У кожній громаді секретні агенти діяли двома способами: вони самі отримували послуги за методикою «таємного покупця» і занотовували всі особливості отримання послуги, а також опитували мешканців, які користуються послугами, фіксуючи їхні відповіді на відео. Кілька груп агентів скористалися спеціальними агентськими гаджетами – планшетами із застосунком DOBRE.PYTANNIA. Це не невидима автівка Джеймса Бонда, звичайно, але корисний інструмент для автоматичного аналізу даних.
«Ми проаналізували стан освітлення біля монументу у центрі селища, якість сервісних послуг нашої автостанції, безпеки доріг та переходів у центрі селища. Побачили, що задовольняє потреби жителів і помітили недоліки, проблеми, які можна вирішити спільними зусиллями. Наприклад, відсутність пішохідних «зебр» біля автостанції та від школи, недостатня освітленість та великі ями на дорозі біля автостанції, які створюють незручності та підвищують небезпеку»
Олена Ващенко з Компаніївської ОТГ на Кіровоградщині
Оцінювальні місії у кожній громаді тривали кілька місяців: непросто було вибрати послуги, знайти агентів, зібрати інформацію та проаналізувати її. У багатьох громадах мешканці не дуже охоче ділилися враженнями, особливо в місцях безпосереднього надання послуг. Агентам довелося добряче поганятися, щоб зібрати думки громадян і скласти загальну картину.
Кульмінація: розкриття секретних досьє
Молодіжні ради у кожній громаді організували презентації роботи секретних агентів для голів та заступників голів громад і керівників комунальних установ. Під час них вони поділилися інформацією, отриманою під час місій і представили свої рекомендації. Рекомендація, яка входила в усі без винятку презентації – оприлюднити інформацію про те, які взагалі послуги можна отримати безпосередньо в громаді, і хто і коли їх надає.

Базові речі, як розклад роботи різних відділів, таблички на дверях, вказівники навігації у приміщеннях сільських рад і ЦНАПів, позначки вбиралень, куточки для дітей, батьки яких прийшли отримувати послуги, збільшення місць для очікування, створення парковок для дитячих візочків та велосипедів згадувалися в усіх громадах. Можливо, це дрібні та не зовсім очевидні речі з погляду посадовців, які організовують надання послуги в цілому, але вони виявилися важливими для користувачів цих послуг і такими, які нескладно вирішити.

Молоді люди також виявили сфери, які не були на радарі місцевої влади. Наприклад, у Петриківській ОТГ на Дніпропетровщині та Мереф'янській ОТГ на Харківщині мешканці підняли питання про потребу вирішення ситуації з бездомними собаками, бо громадяни не почуваються безпечно на вулицях в своїх населених пунктах. Ця проблема була пріоритетною для багатьох, але недонесеною до влади. Одразу ж обговорили варіанти: стерилізація, притулок, штрафи за неналежний догляд за домашніми тваринами. А молодь Мереф'янської громади навіть упевнилася, що після запровадження служби опіки над тваринами проблему було вирішено.
«Під час моніторингу ми не зафіксували жодного випадку безпритульної собаки, яка б не була простерилізована та без кліпси. Такі результати приємно вразили, адже влада громади робить все можливе, щоб така актуальна для громади проблема була вирішена»
Олексій Морозов, 21-річний координатор «секретних агентів», член молодіжної ради Мереф'янської громади
Бездомні собаки на реабілітації у притулку в Мереф'янській ОТГ
Фінал: висновки командних пунктів
Місії секретних агентів принесли результати – молодь і влада отримали досвід конструктивного обговорення проблемних питань, а надання послуг поліпшилось. Всупереч взаємним побоюванням, спілкування молодих агентів з владою виявилося не таким страшним. Представники місцевої влади позитивно поставилися до пропозицій молоді. Андрій Щербина, заступник голови ОТГ Асканія-Нова з Херсонської області, зазначив, що всі рекомендації буде враховано при створенні ЦНАПу у громаді. А керівництво Прибужанівської, Арбузинської, Олександрівської і Баштанської громад на Миколаївщині не лише оперативно взялися за удосконалення, а й домовилися перевірити зміни, провівши контроль за виконанням рекомендацій в кінці лютого 2019 року.
Молоді люди не лише дізналися більше про послуги в громадах і навчилися подавати звернення, а й показали, що вони можуть співпрацювати з владою, щоб приносити позитивні зміни, і їхня думка береться до уваги. А керівництво громад побачило, що молодіжні ради здатні не лише організовувати дозвілля, а й долучатися до інших сфер урядування.
«Я став членом молодіжної ради і хотілось вирішувати важливі питання. Після проєкту змінилося моє ставлення до влади, я побачив їхню роботу зсередини. Ми намагалися моделювати різні випадки і історії, і люди дуже спокійно та професійно на це реагували. Дізнався про деякі служби, про які не знав до того. Саме я ходив до заступника селищного голови з особистого питання, тому для мене це ще було особливо корисно. Я навчився як комунікувати з владою, так і зрозумів, до кого звертатися з яким питанням»
Степан Філоненко з Чаплинської ОТГ, один із перших «агентів»
Усі громади протягом кількох місяців вирішили питання, які не потребували значних фінансових ресурсів, але підвищили комфорт отримання послуг. Покровська ОТГ облаштувала дитячу зону в ЦНАПі та встановила пеленальний столик, Петриківська ОТГ розробила буклети про поводження зі сміттям та провела інформаційну кампанію для мешканців, Маловисківська - встановила велопарковку біля приміщення міської ради і полагодила дитячий майданчик, Дмитрівська ОТГ ініціювала обговорення з освітянами про більше залучення батьків до заходів у школі. Команди і влади, і молоді відчули цінність ініціативи і готові продовжувати будувати культуру відвертого спілкування і взаємодії. Секретар Компаніївської селищної ради Юрій Панасюк запропонував, аби молодь системно проводила подібні дослідження.

А «топ-агентка» Дмитрівської ОТГ Олена Горян сказала, що молодь вже має ідеї подальших досліджень і секретні агенти-детективи громади продовжуватимуть працювати над просуванням доступності послуг як ініціативна група «Побачити, щоб покращити»:
«Із самого початку ми мали за мету не критикувати, а допомогти владі побачити ті місця, ті моменти, які варто було б покращити, над якими попрацювати, приділити увагу. Реакцію органів місцевого самоврядування важко було передбачити, тому, скажу чесно, було трохи лячно. Але, вислухавши нас, влада відгукнулася позитивними коментарями і словами вдячності, а також пообіцяла врахувати результати інспектування у подальшому плануванні роботи. Ми відчули, що наша думка цінується, наша робота справді важлива для представників ОМС.

Бути детективом, скажу вам, - приємна і корисна місія. Місія, виконавши яку, відчуваєш себе суперменом, здатним хоч трошки змінити свою громаду на краще. Молодь в проєкт включилася надзвичайно легко, навчилася бачити те, що можна підсилити, а ще навчилася доносити свої пропозиції до влади, висловлювати своє бачення. Виявляється, це не так складно і страшно. Потрібно кожному зрозуміти: якщо лише нарікати та критикувати - нічого не зміниться. Потрібно діяти, адже кожен з нас частинка нашої ОТГ. І ми разом повинні дбати про те місце, де живемо».
Олена Горян, «топ-агентка» Дмитрівської ОТГ
Чергова серія «бондіани», яка виходить на екрани у квітні 2020 року, називається «Не час помирати». Звичайно, не час. Бо саме у квітні стартує друга хвиля оцінювання послуг «Секретний агент в ОТГ».
Програма DOBRE дякує громадам, які впровадили ініціативу:
  • Дніпропетровська область – Петриківська, Покровська, Піщанська громади;

  • Кіровоградська область – Бобринецька, Маловисківська, Дмитрівська, Компаніївська, Новопразька, Помічнянська, Новоукраїнська громади;

  • Миколаївська область – Баштанська, Олександрівська, Прибужанівська, Арбузинська громади;

  • Тернопільська область – Вишнівецька громада;

  • Харківська область – Мереф'янська громада;

  • Херсонська область – Чаплинська, Музиківська, Асканія-Нова, Новорайська громади.

Молодіжні команди у громадах підтримували регіональні організації-партнери програми DOBRE:
«Часто від молоді очікують лише дозвіллєвих ініціатив. Для нас в програмі DOBRE було викликом запропонувати формати залучення молоді до розвиткових сфер, де вони могли б відчути свій вплив і користь як для себе, так і для мешканців своїх громад. Не у всіх громадах ця ініціатива спрацювала. Але в тих, де її було проведено, переваги очевидні. Завдяки «Секретному агенту в ОТГ» керівники громад не лише отримали інформацію про послуги та конструктивні пропозиції, а й побачили, яку цінну роль може відігравати молодь, якщо дати їй простір»
Юлія Ткачук, експертка з залучення громадськості та молоді програми DOBRE
Якщо ваша громада хоче організувати ініціативу «Секретний агент в ОТГ», будь ласка, звертайтеся або до цих громад або до організацій-партнерів. Вони можуть поділитися досвідом успішного виконання оцінювальних місій. А ми маємо надію, що «агентів» і громад, які приєднаються до цього руху, у 2020 році стане більше.
Програма USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) – це п'ятирічна програма, що виконується міжнародною організацією Глобал Ком'юнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Програма спрямована на посилення місцевого самоврядування та створення кращих умов для розвитку ОТГ, підвищення рівня залученості громадян до прийняття рішень та забезпечення підзвітності та прозорості в громадському управлінні. До консорціуму виконавців програми DOBRE, на чолі з Global Communities, входять: Український кризовий медіа-центр, Social Boost, Фундація підтримки місцевої демократії (FSLD/FRDL), Малопольська школа державного управління при Краківському університеті економіки (MSAP/UEK), Польща, Національний Демократичний Інститут (NDI).

Програма USAID DOBRE працює в 7 цільових областях: Дніпропетровській, Івано-Франківській, Харківській, Херсонській, Кіровоградській, Миколаївській та Тернопільській.

Made on
Tilda