Як забезпечити життєдіяльність громад в умовах карантину на прикладі українського та закордонного досвіду і яких зусиль докладають різні країни для зупинення поширення коронавірусу - обговорили під час онлайн-конференції, організованій програмою USAID DOBRE. Дискусія об'єднала представників місцевого самоврядування з України, семи країн Європи та Північної Америки, асоціацій органів місцевого самоврядування та незалежних експертів.
У всіх представлених країнах є спільні риси карантину - школи та громадські місця не працюють, людей перевели на дистанційну роботу і просять залишатися вдома. Коли доводиться виходити у продуктові магазини або аптеки, то слід вдягати маски і рукавички та дотримуватися дистанції.

Деякі громади, як наприклад місто Карсон у США, почали діяти на випередження і ще до оголошення надзвичайного стану у штаті залишали людей вдома. Словаччина також показала приклад швидкого реагування - через чотири дні після першого підтвердженого випадку закрили всі школи і до сьогодні діє обмеження на зібрання не більше 4 людей у приміщенні - на весіллі, наприклад. Українські громади також показують приклад згуртованості та готовності боротися з вірусом - організовують пошив масок для лікарів, налагоджують комунікацію із підприємцями, аби закупити необхідне медобладнання ще до того, як воно стане життєво необхідним у громаді. Такий приклад розповіла Новоукраїнська ОТГ з Кіровоградщини.
Довідка:

Перший підтверджений випадок захворювання на COVID-19 в Україні був зафіксований 3 березня.

Із 12 березня уряд України запровадив тритижневий карантин на всій території країни. Внаслідок цього місцеві органи державної влади і органи місцевого самоврядування розпочали впроваджувати відповідні обмежувальні заходи на своїх територіях, які були спрямовані на призупинення темпів поширення коронавірусу. Це, зокрема, закриття навчальних закладів, розважальних центрів, кафе та ресторанів, магазинів непродовольчих товарів, заборона масових громадських зібрань, обмеження роботи громадського транспорту тощо.

25 березня уряд вніс зміни до попередньої постанови і запровадив режим надзвичайної ситуації в Україні. Карантин продовжили ще на один місяць - до 24 квітня включно.

Станом на 10:00 31 березня в Україні 549 лабораторно підтверджених випадків COVID-19, з них 13 летальних. 8 пацієнтів одужало - повторне лабораторне дослідження не виявило вірусу в організмі.
Досвід України
Новоукраїнська ОТГ, Кіровоградська область
У Новоукраїнській ОТГ немає жодного підтвердженого хворого на коронавірус. Проте, за словами голови громади Олександра Корінного, громада вживає всі заходи, аби не допустити вірусу. Для довідки: станом на 31 березня на Кіровоградщині зафіксовано 4 випадки.
Дезінфекція у Новоукраїнській ОТГ / Фото з сайту Новоукраїнської міської ради
У громаді прораховують можливі ризики та втрати, визначають видатки, від яких можуть відмовитись. Олександр Корінний каже, що різко впав показник сплати комунальних послуг. Аби не допустити колапсів у громаді створили стабілізаційні фонди для комунальних підприємств. Із цих фондів КП зможуть оплачувати електроенергію, зокрема. Спільно з районною владою Новоукраїнська громада створила фонд розвитку медицини - місцеві аграрії та підприємці включилися у збір коштів на необхідну медичну техніку, ліжка, стійки, препаратів медичних, костюмів для захисту працівників медицини. Також працюють із підприємцями, які забезпечують громаду м'ясом, хлібом, аби ті не завищували ціни. Олександр Корінний каже, що є навіть підприємці, які знижують ціни, щоб не робити ажіотажу на цьому полі.
Іванівська ОТГ Тернопільська область
Іванівська ОТГ розташована у Тернопільській області - цей регіон займає третю сходинку за кількістю підтверджених хворих станом на 29 березня (78 випадків).
Масками, рукавичками забезпечили медичних працівників, пошти, комунальних підприємств, продавців у магазинах.

Із продуктами проблем у громаді немає, адже всі поставки відбуваються відповідно до графіку, каже Руслан Шафранович, навіть навпаки - продукти псуються, бо люди намагаються мінімізувати походи в магазин.
Байковецька ОТГ, Тернопільська область
Закордонний досвід
Словаччина
Словаччина та її оперативні дії дали відсіч поширенню коронавірусу у країні. Так говорить виконавчий директор ІСМА in Europe Пітер Аг:
Школи перестали працювати з 10 березня, а люди перейшли на дистанційну роботу. Пітер Аг повідомляє, що великою помилкою було те, що після закриття шкіл багато людей вирушили в оздоровчі центри та гірськолижні курорти, замість того, щоб залишатися вдома. Тож потрібно було ще 2-3 дні, щоб закрити всі ці місця, де люди були у великій кількості.

Закрили також усі громадські простори, такі як парки та дитячі майданчики. Не працюють торговельні центри, а продовольчі магазини та аптеки відкриваються на обмежений періоду часу.

Усі послуги органів місцевого самоврядування здійснюються зокрема електронною поштою - електронний зв'язок налагодили дуже швидко, каже Пітер Аг.

У Словаччині також людям не рекомендують виходити на вулиці без нагальної потреби та просять тримати дистанцію не менше 2 метрів, носити маски та рукавички.

Для послуг, які надаються в приміщенні міськради (наприклад, для весіль та похоронів) діють обмеження збиратися до 4 людей. Також країна заохочує людей викликати поліцію, коли вони бачать більше людей, які збираються в одному місці.

Станом на 18-й день спалаху коронавірусу у Словаччині, протестували близько 4 000 людей, з них 204 - позитивні. У країні немає жодного летального випадку, і є 7 одужань. Відзначимо, населення Словаччини - 5,4 мільйони мешканців.
Місто Карсон, Сполучені Штати Америки
Місто Карсон розташоване у Південній Каліфорнії поблизу портів Лонг-Біч та Лос-Анжелес, приблизно у 20 хв їзди на південь від Лос-Анжелесу.

Шерон Лендерс, міська менеджерка міста Карсон, розповідає, що місто почало діяти ще до того, як губернатор Каліфорнії оголосив про надзвичайну ситуацію в містах.
Також визначили рівень важливості функцій персоналу. Найважливіші функції включали громадську безпеку, технічне обслуговування інфраструктури, служби громадського обслуговування. Інших працівників відпустили додому. Людей попросили заповнити заявки на безробіття, адже завдяки їм вони могли отримати компенсації - 60% зарплати. Решту їм компенсували за рахунок відпускних.

Для роботи з людьми похилого віку організували мобільну групу, яка приймає дзвінки від людей та допомагає доставити їм їжу.
Місто Люблін, Польща
Також у місті закрили школи та громадські місця. У громадському транспорті обмежили кількість пасажирів та організували дезінфекцію транспорту.

"Ми думаємо, що пік у нас буде через три тижні. Ми в Любліні скасували всі публічні події до кінця травня. Це реальний період, в який ми не плануємо інших речей, крім боротьби з коронавірусом".
Переглянути документи
Місто Лієпая, Латвія
Спочатку в Лієпаї була заборона збиратися разом більше, ніж 200 людей, потім - 50, потім – 2. Такі обмеження диктувалися тим, на скільки швидко вірус поширюється країною, каже Яніс Вілнітіс, мер міста Лієпая, Латвія. Місто має два кордони - морський та сухопутний. Усім пасажирам в порту роблять тести на коронавірус, перевіряють температуру, далі гостей супроводжують з міста.
Яніс Вілнітіс розповідає, що у місті досі працює 4 дитсадка - по одному в кожному мікрорайоні.

"Ці дитячі садочки працюють, тому що, наприклад, двоє батьків працюють в лікарні або в поліції, або на заводі. В нас заводи продовжують працювати, адже важливо, щоб карантин якнайменше відобразився на економіці".
Місто Чеський Крумлов, Чехія
Для людей похилого віку організували закупівлю продуктів, аби ті не виходили з дому. А ресторани продовжують працювати, але лише для доставки.

Школи закриті, проте освітній процес не зупиняється. Навіть з'явилися спеціальні нові освітні канали для дітей та людей поважного віку, які навчають та займають аудиторію, щоб відволікти від поганих думок.

"Наше місто розпочало величезну кампанію в Інтернеті і на вулицях. Вона називається "Ми пройдемо через це". І ми намагаємось передавати людям позитивні емоції, просто підбадьорити їх. Тому що, насправді, не так багато ми можемо вдіяти, а намагатися підтримувати людей у хорошому настрої - можемо".
Швеція
У Швеції обстежено 25 тисяч людей, виявлено понад 2500 випадків, 50 людей померли - таку статистику розповів Магнус Лілестрьом, голова Асоціації міст та регіонів Швеції.
Спрюс-Гроув, Канада
Канада зробила раціональну відповідь на вірус, адже засвоїла уроки інших країн по всьому світу щодо обмеження подорожей та суворих правил до людей, які поверталися в Канаду. Так говорить Саймон Фарброзер, колишній президент Міжнародної асоціації менеджерів міст (ІСМА), менеджер міста Спрюс-Гроув, Канада.
Тези експертів
Кризові комунікації: поради для громад
Лариса Мудрак, президентка Win Win Communications, партнерка з розвитку FBN Україна, розповіла, що сьогодні особливо важливо системно та якісно комунікувати із людьми, озвучувати правдиву інформацію людям та застосовувати всі можливі канали комунікації.
Як організувати дистанційну роботу
Катерина Борисенко, менеджерка проектів SocialBoost, ІТ-партнера програми DOBRE презентувала інструментарій, який допоможе працювати в умовах дистанційної роботи:
Детальніше - дивіться у презентації
Переглянути презентацію
Скільки втратять громади через карантин
Ангела Бочі, експертка DOBRE з бюджетування та місцевих бюджетів презентувала дослідження, яке показує, як карантин позначиться на втратах місцевих бюджетів громад-партнерів програми DOBRE.
Переглянути презентацію
Як організувати дистанційну роботу
До яких наслідків можуть призвести впроваджені обмежувальні заходи для органів місцевого самоврядування у короткій та довгостроковій перспективі говорив Олександр Слобожан, виконавчий директор Асоціації міст України:
Які кроки потрібні зараз, на думку Олександра Слобожана, дивіться у відео спікера
Валентина Полтавець, виконавча директорка Асоціації об'єднаних територіальних громад зазначила, що сьогодні громади мають два пріоритетних завдання: дотримуватися завдань державної політики та оперативно реагувати на потреби громади на місцях.
Конференція організована програмою агентства США з міжнародного розвитку, "Децентралізація приносить кращі результати та ефективність" за сприяння європейського відділення Міжнародної Асоціації менеджерів міст ICMA Europe та Польської фундації розвитку місцевої демократії та Шведсько-українського проекту "Підтримка децентралізації в Україні" SKL International.
Програма USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) – це п'ятирічна програма, що виконується міжнародною організацією Глобал Ком'юнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Програма спрямована на посилення місцевого самоврядування та створення кращих умов для розвитку ОТГ, підвищення рівня залученості громадян до прийняття рішень та забезпечення підзвітності та прозорості в громадському управлінні. До консорціуму виконавців програми DOBRE, на чолі з Global Communities, входять: Український кризовий медіа-центр, Social Boost, Фундація підтримки місцевої демократії (FSLD/FRDL), Малопольська школа державного управління при Краківському університеті економіки (MSAP/UEK), Польща, Національний Демократичний Інститут (NDI).

Програма USAID DOBRE працює в 7 цільових областях: Дніпропетровській, Івано-Франківській, Харківській, Херсонській, Кіровоградській, Миколаївській та Тернопільській.

Made on
Tilda