Український кризовий медіа-центр
Приїжджайте в Прикарпаття:
як нащадки опришків взялися за розвиток своїх громад
Печеніжинська й Нижньовербізька ОТГ розташовані на стику етнічних регіонів Гуцульщини та Покуття. Це край із давньою історією, різноманіттям традицій і з великим потенціалом. Як нащадки опришків взялися за розвиток свої громад - побачили журналісти з п'яти регіонів України.

16 журналістів з Кіровоградської, Миколаївської, Дніпропетровської, Харківської та Тернопільської областей ознайомилися з успішним досвідом об'єднаних громад Івано-Франківської області. Нещодавно вони відвідали Печеніжинську та Нижньовербізьку громади. Прес-тур організував Український кризовий медіа-центр у рамках програми USAID DOBRE «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність».
Печеніжинська селищна об'єднана громада
Печеніжинська громада розташована в передгір'ї Карпат – це чудові умови як для розвитку туризму, так і промислу. Колись тут було одне із найбільших європейських нафтових родовищ.

У сучасній історії громада стала відомою на всю Україну після перемоги в соціальному реаліті телеканалу 1+1 «Громада на мільйон». Щоб місцеві жителі не шукали заробітків за кордоном, людей вирішили залучити до спільної діяльності та створили ягідний кооператив. Гроші за перемогу в реаліті-шоу спрямували на закупівлю обладнання для шокової заморозки ягід, таким чином хочуть підняти додану вартість продукції, а отже - і заробіток мешканців.


«Я сам їздив за кордон на заробітки, вивчав досвід Польщі у веденні ягідних господарств», – говорить староста села Марківка та ініціатор створення ягідного кооперативу Іван Копильців.
Він привіз перші саджанці малини у Печеніжин та показав приклад своїм односельчанам. За словами фермера, земельні ділянки тут є у кожного, середнє домогосподарство у громаді має площу до 1,5 гектара. А кислі карпатські ґрунти чудово підходять для вирощування малини.


Ще одна мрія місцевих фермерів – відродження вівчарства. Колись процвітаючий у горах промисел зараз занепав. Свою міні-програму започаткував місцевий підприємець Василь Стефурак. Він зареєстрував та очолив обласну асоціацію вівчарства. Тепер, окрім власного бізнесу, він допомагає людям, які б хотіли розводити овець. Як голова асоціації, він намагається просувати різні програми підтримки сектору, а також продає своїх баранів на пільгових умовах для ґаздів у горах, які хочуть розвивати вівчарство.

Печеніжинська громада спільно з програмою DOBRE втілює проект роздільного збору твердих побутових відходів. У селах громади обладнали 15 майданчиків, де мешканці здають відсортоване сміття: скло, ПЕТ-пляшки та папір. Для приватних садиб у рамках програми також закупили 1360 сміттєвих контейнерів. Комунальне підприємство придбало трактор для збирання та вивезення відходів. Місцеві мешканці підтримують цю ініціативу і вчаться сортувати сміття.


Журналісти ознайомилися з історією та культурою краю, відвідали музей легендарного опришка Олекси Добвуша, який народився саме в Печеніжині. Учасники прес-туру також побували у відновленій криївці українських повстанців, які боролися проти радянської окупації. НКВД вдалося знищити підпільників тільки у 1951 році. Для вшанування воїнів УПА, які загинули у криївці, поблизу встановили пам'ятний знак. Туристам тут проводять екскурсії та розповідають несфальшовану історію місцевих повстанців.
Нижньовербізька сільська об'єднана громада
Нижньовербізька громада розкинулася на правому березі річки Прут, яка відділяє її від Коломиї. Біля мосту, що сполучає районний центр і громаду щосереди відбувається відомий ярмарок вишиванок, де можна придбати автентичні вироби регіону.

Основний акцент у Нижньому Вербіжі зробили на покращенні інфраструктури та залученні молоді. Цьогоріч капітально відремонтували частину доріг громади, завершується реконструкція центральної садиби, у якій запрацює Центр надання адміністративних послуг. Важливу роль для розвитку спільноти відіграє місцева школа мистецтв, яка гуртує мешканців різних поколінь. Молодіжна рада Нижньовербізької об'єднаної громади – чудовий приклад коли юнацтво дбає не лише про покращення для молоді, а й про розвиток цілої громади.
Журналісти потрапили на відкриття вуличних тренажерів в селах Мишин та Великий Ключів – їх встановили у рамках міні-гранту від програми DOBRE.

А завдяки ще одному проекту школярів – громада отримала прес для ущільнення пластикових пляшок, які тут теж збирають роздільно.
«Сміття – це проблема не окремого села чи навіть громади. Це проблема цілої України. Поодинці її вирішити не вдасться, – каже голова Нижньовербізької об'єднаної громади Ярослав М'якущак. – Тому ми вирішили об'єднатись із нашими сусідами - Печеніжинською громадою. Ми підписали договір про міжмуніципальне співробітництво, разом будемо збирати та вивозити відходи. А в рамках програми DOBRE плануємо закупити сміттєзбиральну машину».
Громада має добрий туристичний потенціал – історичною перлиною є дерев'яний храм Різдва Пресвятої Богородиці, збудований у 1808 році. Церква-пам'ятка внесена у список світової спадщини ЮНЕСКО. За переказами, храм за опришківські гроші збудував один із повстанців Григір Мельник, який прожив 114 років і був похований біля церкви. Надзвичайно цінними є ікони та розписи храму, а цікавою архітектурною особливістю, за твердженням дослідниці Надії Бабій, є подібність до форм сакральних споруд Поділля та Слобожанщини.
*****

Програма USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) - це п'ятирічна програма, що виконується міжнародною організацією Глобал Комʼюнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Програма спрямована на посилення місцевого самоврядування та створення кращих умов для розвитку ОТГ, підвищення рівня залученості громадян до прийняття рішень та забезпечення підзвітності та прозорості в громадському управлінні. Програма USAID DOBRE працює в 7 цільових областях: Дніпропетровській, Івано-Франківській, Харківській, Херсонській, Кіровоградській, Миколаївській та Тернопільській.

Made on
Tilda