український кризовий медіа-центр
Самоорганізація мешканців, підтримка бізнесу та туристичні родзинки
як розвиваються Мереф'янська та Старосалтівська громади
16 представників засобів масової інформації з Івано-Франківської, Тернопільської, Дніпропетровської, Кіровоградської, Миколаївської, Херсонської та Харківської областей ознайомилися з досвідом втілення реформи місцевого самоврядування у Харківській області. Зокрема, журналісти побували у Старосалтівській селищній та Мереф'янській міській об'єднаних громадах.

Прес-тур організовано Українським кризовим медіа-центром в рамкам програми USAID DOBRE «Децентралізація – шлях до кращих результатів та ефективності».

Найбільший ЦНАП, баштанництво та молочне виробництво
Перші вибори Старосалтівська громада пройшла 27 березня 2016 року. Зараз тут проживає понад 8 тисяч людей.
Громада розташована на берегах Печенізького водосховища, яке ще називають Салтівським морем. На початку ХVІІІ століття селище заснували переселені з-над Дніпра козаки, які осідали вздовж Сіверського Дінця.
Утворили об'єднану громаду восени 2015 року, проте спочатку півроку чекали виборів. Потім ще майже рік - аби перейти на міжбюджетні відносини. Але натхненним та ініціативним слобожанам це не стало на заваді.

Старосалтівська об'єднана громада є партнером програми USAID DOBRE «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність». Завдяки співпраці з DOBRE громада підготувала Стратегію розвитку до 2020 року.
Підтримуючи та заохочуючи місцевий бізнес, в об'єднаній громаді оптимізували власні надходження. Крім великих сільськогосподарських підприємств, тут працює і чимало баз відпочинку біля води. З Харкова до Салтівського моря можна дістатися за годину – це зручно для туристів. Тому розвиток туристично-рекреаційного сектору в ОТГ визначили пріоритетом.
У Старосалтівській громаді функціонують 5 яхт-клубів. Туристів катають на прогулянкових човнах, запрошують на екскурсію Салтівськими курганами та прогулятися дубовим чи сосновим лісами, які розкинулися по різні боки водойми.
А ще тут розвивають нетривіальну для цього північного регіону галузь – баштанництво. Місцевий фермер вирощує великі та солодкі кавуни різних сортів, які смаком, за словами покупців, не поступаються знаним херсонським.

Завдяки підтримці різноманітних інвестиційних програм в громаду залучили більше 12 мільйонів гривень. Одним із найзнаковіших проектів є створення Центру надання адміністративних, правових та соціальних послуг. У реконструйованому приміщенні, яке відкриється до жовтня 2018 року, працюватиме апарат громади та ЦНАП, тут вже розмістилась відремонтована амбулаторія та бригада "швидкої", а в одному із кабінетів - ще й місцева поліцейська станція.
Минулого року майже 55% витрат бюджету ОТГ було використано на потреби освіти. І ще одним здобутком в громаді вважають відремонтовану та оснащену опорну школу.
«Цифра значна, але більшість цих витрат – капітальні. Оснащення навчальних кабінетів, тепломодернізація. Завдяки заміні вікон та перекриттю даху цієї зими ми зекономили близько 20% на теплоносіях».
— Костянтин Колкутін, заступник голови громади з питань регіонального розвитку та інвестицій
Потенціал громади чудово ілюструє приклад місцевої молочної ферми «Пані Юпітер». Повністю модернізоване після приходу нових власників у 2013 році, сьогодні підприємство займається не лише виробництвом молока, а й переробкою.
«Хотілося купувати якісне молоко для маленьких дітей, але, оскільки хороше знайти було важко, вирішили самі зайнятися молочарством»
— Наталя Коваль, директор «Пані Юпітер»
Продукцію підприємства можна придбати у двох фірмових магазинах: один працює при фермі у селі Хотомля, інший – у Харкові.

За словами голови Старосалтівської громади Едуарда Коновалова, важливо налагодити ефективну співпрацю «влада-бізнес-громада», де рішення будуть прийматися з урахуванням потреб та пропозицій всіх зацікавлених сторін.

«Найголовніше – це спілкування з людьми. Ми активно працюємо над створенням якісних умов життя в ОТГ та гармонійним розвитком нашої громади»
— Едуард Коновалов, голова Старосалтівської громади
ОСББ по-мереф'янськи − успішний досвід для України
Мереф'янська міська об'єднана громада утворилася 29 березня 2016 року. Тут проживає більше 25 тисяч людей.
Мерефа має цікаву та давню історію. Поселення, яке передувало її виникненню, було засноване 1595 року. Протягом XVII та першої половини XVIII ст. поселення було опорним пунктом оборони від татарських набігів, тут була побудована земляна фортеця.
1668 року легендарний кошовий отаман Запорозької Січі й усього Війська Запорозького Іван Сірко заснував біля Мерефи хутір, який потім відійшов в якості спадщини його доньці. Вона вийшла заміж за Івана Артемова, хутір отримав назву Артемовки. У 1928 році цей мікрорайон Мерефи став складовою частиною міста.

Жителі Мерефи бережуть пам'ять про Івана Сірка, зібрали кошти та встановили йому пам'ятник у центрі громади.

Мереф'янська міська об'єднана громада – партнер програми USAID DOBRE «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» – має унікальний досвід щодо створення об'єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ), а у приватному секторі – районних комітетів органів самоорганізації населення (РК ОСН).
□ дев'ять ОСББ об'єднало 112 багатоповерхівок,

□ дев'ять РК ОСН - 9 234 приватних домоволодінь
Найбільше ОСББ в громаді - «Мерефа-Центральна». Воно об'єднує 50 будинків. Вікторія Колінько, яка п'ять років очолює це ОСББ, розповідає, що у штаті об'єднання працює контролер та інженер (на півставки), бухгалтер-касир, головний бухгалтер та дев'ять двірників.

Мешканці сплачують внески в сумі 2 грн 86 коп за квадратний метр квартири. Частина грошей іде до накопичувального фонду, і мешканці кожного будинку індивідуально приймають рішення щодо використання цих коштів.

До правління ОСББ входять представники будинків, через яких і відбувається пряме спілкування з людьми.

«Мерефа-Центральна» також отримує кошти від громади через програму підтримки ОСББ. А ще тут навчилися писати та вигравати проекти.
«Протягом трьох років співпраці з різноманітними програмами додатково вдалося залучити більше семи мільйонів гривень на ремонт покрівель, заміну вікон у під'їздах, утеплення будинків, заміну електромережі та встановлення дитячих майданчиків»
Вікторія Колінько, очільниця ОСББ «Мерефа-Центральна»
Мешканці приватних будинків протягом року брали активну участь у розробці положення про роботу районного комітету ОСН.
«Зі свого боку, виконавчий комітет Мереф'янської міської ради надав юридично-консультативну допомогу у відображенні всіх пропозицій та побажань громадян у даному документі. Створили у громаді дев'ять районних комітетів органів самоорганізації населення та знайшли лідерів територій. У свою чергу, ці люди підшукали голів квартальних комітетів. Квартальні «входять» до правління РК ОСН»
Веніамін Сітов, голова Мереф'янської об'єднаної громади
Веніамін Сітов розповів, що сьогодні представників районних комітетів ОСНів вчать писати та реалізовувати проекти з благоустрою своїх територій. Вони беруть участь та стають переможцями в обласному конкурсі міні-проектів «Разом у майбутнє» та конкурсі міні-проектів, який започаткували у громаді. За рахунок цих коштів ремонтують сходи, встановлюють скейт-парки та дитячі майданчики, створюють світлиці та альпійські гірки.

«Нам вдалося переконати мешканців усіх багатоквартирних і приватних будинків об'єднатися в ОСББ і РК ОСНи та безпосередньо долучатися до благоустрою та розбудови своєї громади. Ми створили систему, яка сьогодні почала працювати ефективно і дає перші позитивні результати»
— Веніамін Сітов, голова Мереф'янської об'єднаної громади
У Мерефянській міській громаді також змогли налагодити співпрацю з Державною фіскальною службою та платниками податків, що дозволило збільшити надходження до доходної частини бюджету. Окрім того, збільшилася кількість офіційно працевлаштованих людей. Також зареєструвалися ще 5 приватних підприємств.

Таким чином у громаді зросли надходження від прибуткового та єдиного податків.

Відгуки учасників прес-туру
Юрій Лісниченко
кореспондент вісника міської ради Кропивницького «Вечірня газета»
Старосалтівці за час існування ОТГ за сприяння держави й недержавних структур змогли реанімувати своє комунальне підприємство. Вони утримують на високому рівні заклади культури й освіти, завершують капітальний ремонт двоповерхової будівлі, де розмістяться службовці селищної ради разом з головою ОТГ, центр надання адміністративних послуг, а також дільничні інспектори поліції (амбулаторія та станція швидкої медичної допомоги у відремонтованій частині будівлі вже функціонують).

Мереф'янська ОТГ має цікавий досвід створення об'єднань співвласників багатоквартирних будинків, районних комітетів органів самоорганізації населення, переведення комунальних об'єктів з охорони сторожами на централізовану охорону з використанням сигналізації та відеоспостереження. І, звичайно ж, активної участі в програмах і конкурсах.

Ми вдячні його організаторам за можливість ознайомитися з позитивними зрушеннями в них та розповісти про це своїм читачам.

Олена Андрющенко
кореспондент Дніпропетровської регіональної газети «Днепр вечерний»
Сьогодні, в період активного розвитку громад, журналістам важливо оцінювати ситуацію на місцях. Таким чином, ми можемо надавати читачам неупереджену інформацію. Ось чому прес-тури, що організовує Український кризовий медіа-центр у рамках програми DOBRE, мають велике значення.

Поїхавши на Слобожанщину, я могла порівняти рівень життя місцевих громад та тих, що розташовані на території сусідньої Дніпропетровщини. Хочу відмітити Старосалтівську громаду, де знаходиться Печенізьке водосховище. Це ще одне туристичне місце на карті нашої країни, про яке цікаво дізнатися дніпровській аудиторії. Окремим бонусом туру стали відвідини у Мереф'янській громаді садиби-музею «Українська хата», яка датується 1830-ми роками. Усі експонати у хаті характерні для Слобожанщини, і їм більше 150 років. Дякую господині і засновниці музею Олені Єлагіній за цікаву та детальну розповідь про історію краю.

Наша журналістська група відкрила для себе багато цікавих місць туристичного значення. Розповідаючи про них, ми заохочуємо і читачів до мандрівок та вивчення нашої історії та культури.

Made on
Tilda