22 представники регіональних ЗМІ з Харківської, Чернігівської, Миколаївської, Херсонської, Івано-Франківської, Дніпропетровської, Запорізької областей 5-8 серпня 2021 року вивчали успішний досвід розвитку Хотинської, Недобоївської, Усть-Путильської, Глибоцької громад Чернівецької області та Білоберізької громади Івано-Франківської області. Престур організував Український кризовий медіа-центр у рамках Програми USAID DOBRE «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність».
Журналісти відвідали громади, які спільно з Програмою USAID DOBRE працюють для створення комфортних умов та надання якісних послуг жителям. Кожна громада обрала свій шлях розвитку.

У Хотинській громаді, наприклад, розвивають туризм, адже тут розташовані фортеця XIII століття та приватний дендропарк із дивовижними рослинами з усього світу. Незабаром у центрі громади з'явиться мобільна сцена, придбана в рамках Програми USAID DOBRE.
Недобоївська громада славиться вирощуванням фруктів та їх переробкою. Віднедавна місцеві підприємці почали виробляти яблучний сік прямого віджиму під торговою маркою «Пансік».
Усть-Путильська громада зробила ставку на туристів. Тут відкрили музей етнографії та краєзнавства Гуцульщини, розробили туристичні маршрути в гори, а також заохочують створення комфортних «зелених садиб», де можна скуштувати страви гуцульської кухні.
Глибоцька громада познайомила журналістів із роботою кооперативу з виробництва крафтових сирів, бізнес-проєктами - інтернет-магазином із продажу насіння та рослин, а також апітерапевтичним оздоровчим комплексом «Мивіра».
У Білоберізькій громаді розвивають «зелений» туризм та організовують незабутній рафтинг по Черемошу. За підтримки Програми USAID DOBRE створили кооператив із заготівлі та заморожування ягід, сушіння грибів і трав із місцевих лісів та полонин.
"Дивує і вражає відданість очільників громад суспільній справі, їх вміння об'єднати людей задля досягнення мети. Вони живуть бідами, радощами й проблемами жителів сіл, які увійшли до територіальних громад. Очільники громад зуміли завдяки Програмі DOBRE та спільним проєктам розбудувати інфраструктуру безперспективних сіл, поповнити бюджет громад. Люди повірили у зміни. Журналісти із регіонів мають змогу розповісти про здобутки і надихнути інші громади та їх очільників", - зазначила Ольга Чернякова, журналістка онлайн-видання «Час Чернігівський», Чернігівська область.
Журналісти вважають, що участь у престурі - це можливість розказати про успішний досвід громад та поширювати його у своїх областях.
«Програма DOBRE і Український кризовий медіа-центр відкривають Україну українцям і допомагають розвиватися громадам. Ми побували у знакових місцях Західної України, познайомилися з природними, історичними, архітектурними і культурними пам'ятками народної спадщини. Але найцінніше у цьому прес-турі – знайомство з досвідом розвитку територіальних громад. Чимало проєктів, які побачили журналісти, ми просуватимемо у наших територіальних громадах. Особисто я дуже надихнулася проєктами Білоберізької ТГ (рафтинг від Молодіжної ради громади) та Глибоцької ТГ (комп'ютерна академія для дітей та дорослих громади, обладнання для якої закуплено в рамках Програми DOBRE) і низкою інших. Також важливим є й досвід місцевих підприємців, які створюють додаткові робочі місця, наповнюють місцеві бюджети громад і стають реальними рушіями їх ефективного розвитку». – зазначила Наталя Зворигіна, головна редакторка газети і сайту «Правда ЗП» («Запорізька правда»), Запорізька область.
Програма USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) – це п'ятирічна програма, що виконується міжнародною організацією Глобал Ком'юнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Програма спрямована на посилення місцевого самоврядування та створення кращих умов для розвитку ОТГ, підвищення рівня залученості громадян до прийняття рішень та забезпечення підзвітності та прозорості в громадському управлінні. До консорціуму виконавців програми DOBRE, на чолі з Global Communities, входять: Український кризовий медіа-центр, Social Boost, Фундація підтримки місцевої демократії (FSLD/FRDL), Малопольська школа державного управління при Краківському університеті економіки (MSAP/UEK), Польща, Національний Демократичний Інститут (NDI).

Програма USAID DOBRE працює в 7 цільових областях: Дніпропетровській, Івано-Франківській, Харківській, Херсонській, Кіровоградській, Миколаївській та Тернопільській. Із червня 2020 Програма розпочинає свою роботу ще в трьох областях: Запорізькій, Чернівецькій, та Чернігівській.

Made on
Tilda