Прес-тур від DOBRE:
регіональні журналісти дізналися про успіхи та виклики децентралізації з перших уст
Близько 40 журналістів з Дніпропетровської, Івано-Франківської, Кіровоградської, Миколаївської, Тернопільської, Харківської, Херсонської областей взяли участь у прес-турі, який відбувся у Києві в рамках програми USAID DOBRE «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність». Учасники прес-туру зустрілися в Українському кризовому медіа-центрі з керівником програми Беррі Рідом. Побували на екскурсії в Музеї історії урядів України та відвідали фотовиставку «Обличчя нових громад», яка відкрилася у приміщенні Кабінету Міністрів України. Представники ЗМІ познайомилися з Міністром Кабінету Міністрів Олександром Саєнком і дізналися про ключові пріоритети Уряду на 2018 рік. Прес-тур завершився в Міністерстві регіонального розвитку, де журналісти регіональних ЗМІ мали можливість поспілкуватися та поставити питання Віце-прем'єр-міністру – Міністру регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадію Зубко.

Досягнення та плани програми USAID DOBRE
Керівник програми DOBRE
Беррі Рід
Для визначення пріоритетів розвитку спроможності громад програма USAID DOBRE адаптувала індекс спроможності місцевого самоврядування, розроблений організацією Global Communities, до українських реалій. Він охоплює такі сфери, як лідерство та управляння, фінансування, бюджетування, надання послуг та залучення громади до прийняття рішень. Кожну громаду оцінюють за 100 бальною шкалою Наразі найкращий показник у Слобожанської об'єднаної громади Дніпропетровщини - 47.

"Цей показник говорить, що в нас ще багато роботи, аби громади повністю реалізували свій потенціал. Кожна громада у кожній області різні. Навіть громади, що знаходяться поряд дуже різняться. Кожна громада стартувала з різних позицій. Ми підхоплюємо громади там, де вони є, і допомагаємо їм в індивідуальному порядку досягти поставлених цілей", - зазначив керівник програми DOBRE Беррі Рід.

У рамках допомоги об'єднаним громадам, діяльність програми DOBRE зосереджена для досягнення декількох ключових цілей. Пріоритетним є розробка стратегій розвитку громад. Наразі, 19 стратегічних планів, розроблених за експертної допомоги програми DOBRE, вже затвердили на сесіях місцевих рад ОТГ. Інша сфера - поліпшення надання послуг громадянам. Окремим напрямком є залучення громадян до прийняття рішень на місцях та активізація молоді. Програма DOBRE підтримує створення молодіжних рад, впроваджує нові механізми взаємодії "влада-громада". Зокрема, біля 20 ОТГ-партнерів програми DOBRE запровадили бюджети участі, кілька громад відкрили дані про доходи та видатки. ОТГ навчилися проводити громадські слухання, а декілька громад пішли навіть далі, запровадивши систему е-петицій. Кожна громада розробила та прийняла два механізми запобігання корупції. Найпопулярніші - положення про вирішення конфлікту інтересів, запровадження антикорупційних рад, зниження допорогових закупівель у ProZorro. А ще - новий, пілотний напрямок. Просторове планування територій громад на базі трьох ОТГ - переможниць конкурсу - Апостолівської, Заводської та Присиваської. Не менш важливим напрямком є місцевий економічний розвиток та надання допомоги громадам з залучення інвестицій. У жовтні 2017 відбувся Перший хаб інвесторів та громад, а у травні 2018 громади вчитимуться залучати інвестиції у розвиток туристичної сфери.

Надає програма і так звані "Швидкі гранти": співфінансування невеликих проектів, які ініціює громада. "Ми вже підтримали 29 дитячих та спортивних майданчиків, обладнання для нових пожежних відділень у двох ОТГ, парки та рекреаційні споруди у трьох, STEM клас, шкільну обсерваторію, креативні публічні простори, кінотеатри, молодіжне радіо тощо", - розповів Беррі Рід.

Децентралізація – ключовий пріоритет Уряду
Міністр Кабінету Міністрів України Олександр Саєнко
Міністр Кабінету Міністрів України Олександр Саєнко під час зустрічі із журналістами назвав ключові пріоритети Уряду на 2018 рік. За його словами, першочерговими завданнями стануть продовження реформ з децентралізації влади, охорони здоров'я, освіти, впровадження змін в агропромисловому комплексі, реформи в сфері інфраструктури, енергоефективності, державної служби.

Так, наприклад, на 2018 рік заплановано 46,7 млрд. грн., а також додаткових 11,5 млрд. грн. спрямовувати на дороги місцевого значення та розвиток дорожнього комплексу. «І це не лише підвищить якість доріг, а дасть, насамперед, економічний ефект, тому що це сприятиме відкриттю нових заводів, залученню трудових ресурсів», - зазначив Міністр. Окрім того, серед пріоритетів Уряду на 2018 рік є аграрні програми, на які закладено у бюджеті 7,3 млрд. грн., в основному йдеться про розвиток тваринництва.

Олександр Саєнко наголосив, що держава передає на місця ще більше повноважень. Також у 2018 році в регіони буде додатково спрямовано 38 млрд. грн. «Зараз ми свідомі того, що багато повноважень і ресурсів передано на місцевий рівень. Ми б хотіли бачити більшу відповідальність громадян. Треба приймати рішення на місцях, треба планувати, радитися з громадянами, куди спрямовувати кошти», - підкреслив Олександр Саєнко.

А кошти на місцях з'явилися чималі. У межах децентралізації до загального фонду місцевих бюджетів у 2017 році надійшло 192 млрд. грн, доходи бюджетів об'єднаних громад зросли до 9,5 млрд. грн. Фактично об'єднані громади перейшли у вищу лігу і отримали такі ж повноваження, як міста обласного значення. За словами виконавчого директора Асоціації міст України Олександра Слобожана, який взяв участь у зустрічі із журналістами, завдяки Уряду наведено лад в земельний ресурсах.

«Ми радо вітали останнє розпорядження Кабінету Міністрів про передачу земель об'єднаним громадам за межами населених пунктів. Фактично це поштовх для залучення інвестицій. Плата за землю займає друге місце в бюджетах громад і це дуже серйозний ресурс для них», - підкреслив представник АМУ.

704 громади: найбільше ОТГ у Житомирській, Дніпропетровській, Полтавській, Хмельницькій, Тернопільській та Волинській областях
Віце-прем'єр-міністр -
міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України
Геннадій Зубко
«Метою децентралізації є не об'єднання громад, а якісна зміна життя простих українців. Окрім того, що громада, яка сама формує стратегічні плани, бюджети, і таким чином може прогнозувати свій розвиток, також важливо, щоб була синергія від співпраці різних рівнів місцевого самоврядування», – наголосив під час зустрічі з регіональними журналістами Віце-прем'єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко.

Також він нагадав, що сьогодні в Україні утворено вже 704 громади, в 665 із них пройшли вибори. Найбільше ОТГ утворено в Житомирській, Дніпропетровській, Полтавській, Хмельницькій, Тернопільській, Волинській областях. «Прийняття законів, якого ми очікуємо на VIII сесії Верховної Ради, дозволить спростити та пришвидшити процес об'єднання, залучити, в першу чергу, міста обласного значення», – переконаний Геннадій Зубко.



Вперше минулого року частка місцевих бюджетів склала 50% від загальнодержавного бюджету. Фінанси – це важливий інструмент, але для того, щоб вони були реалізовані в проектах, потрібна допомога держави. Тому Мінрегіон, Міністерство освіти і науки разом із іноземними партнерами розробили рекомендації, які допоможуть громадам створити ЦНАПи, нові освітні простори, опорні школи, центри безпеки та ін.

Проте об'єднані громади теж мають навчитися рахувати свої кошти, які надходять від різних видів податків. «Громада повинна чітко розуміти, скільки в її власності є землі, скільки обробляється, орендована вона чи знаходиться в тіньовому використанні», – наголосив Віце-прем'єр-міністр. За його словами, законопроект № 7363 не лише передає земельні ресурси в управління громадам, а й дає можливість врегулювати нормативно-грошову оцінку землі, налагодити роботу громад із фермерами. А ФОПам, зареєстрованим на території об'єднаної громади, дозволить залишати гроші за місцем реєстрації земельної ділянки.

Ще одне завдання, яке стоїть перед ОТГ, – навчитися готувати якісну проектну документацію. «Нам хотілося б, щоб громади своїми проектами боролися за кошти, які надає держава або європейські партнери», – підсумував Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко.

Про реформи "без купюр"
Для представників засобів масової інформації прес-тур став ще й платформою для обміну досвідом та думками. Вони поділилися враженнями від заходу.

«У нас була можливість напряму поспілкуватись з керівником програми USAID DOBRE Беррі Рідом, Міністром Кабміну (Кабінету Міністрів) Олександром Саєнком і Віце-прем'єром Геннадієм Зубком. Відтак, про недоліки програми чи проблеми децентралізації можна було повідомити напряму, а не давати запити, чекати на коментарі і т.д. Було живе спілкування в неформальній атмосфері. Свої питання не встиг задати, оскільки було багато бажаючих і ліміт часу. Я ж отримав детальну статистику моніторингу процесу децентралізації за 2017 рік. Там багато чого можна використати в роботі», - поділився враженнями Сергій Балуцький, редактор інтернет-газети «Доба» з Тернопільської області.

«Я мала змогу особисто запитати людей, причетних до реформи, про позитивні та негативні зрушення. Наводячи конкретні приклади, вони розповіли про плани на 2018 рік, результативність децентралізації з 2015 по 2017 роки. Крім цього, організатори урізноманітнили прес-тур цікавими екскурсіями, зокрема, до Музею історії урядів України», − ділиться враженнями Світлана Кльосова, кореспондент філії ПАТ НСТУ «Миколаївська регіональна дирекція» .

«Особисто я отримала відповіді на два запитання, які мене просили з'ясувати очільники ОТГ нашої області: «чи будуть гроші інфраструктурної субвенції перехідними та яким є рішення Уряду щодо земель поза межами ОТГ»? Сподіваюся, що влада почула й наші міркування», − зауважила Ірина Євстаф'єва, старший редактор радіо «Скіфія» філії ПАТ НСТУ «Херсонська регіональна дирекція».

«Я їхала почути про децентралізацію, про успіхи в інших громадах. Тут багато дізналися нової інформації, і не лише від головних спікерів, але й від своїх колег-журналістів. Мені було цікаво, як проходить реформа місцевого самоврядування в інших областях України. Я в захопленні від поїздки, і дуже вдячна організаторам прес-туру УКМЦ», - підкреслила Наталія Дідович, завідуюча відділом газети «Покровський край» Дніпропетровської області.

Made on
Tilda