програма USAID DOBRE
Віртуальна екскурсія Україною
листівки про життя об'єднаних громад України
Запрошуємо вас на віртуальну екскурсію 14-ма громадами з різних куточків України. Маршрут складається з коротких історій про громади, ви побачите дієвих і активних людей, які живуть і працюють у об'єднаних громадах України. Молодь, вчителі, лікарі, пожежники, представники влади і бізнесу, які спільними зусиллями змінюють своє життя. Світлини зроблені відомим українським фотографом Владиславом Соделем.

Зупинки нашої віртуальної екскурсії - окремі листівки, які нещодавно вийшли друком. Набори подарункових листівок допоможуть громадам презентувати себе та ставати відомими в Україні та і за її межами, адже на листівках є переклад англійською мовою.

А QR-коди ведуть на офіційні сайти громад, сторінки у Facebook та альбоми з фотоекспедицій, де можна побачити ще більше якісних фото з життя громад.

Усі ці лінки ви знайдете і під час нашої віртуальної подорожі громадами.
Отож, починаємо віртуальну екскурсію Україною - гортайте світлини, читайте історії та знайомтеся з життям українських громад.
Байковецька громада
Тернопільська область
Громада бізнесу та першої сільської обсерваторії
Олександрівська громада
Миколаївська область
Одна з найдавніших ділянок суші Євразії
Присиваська громада
Херсонська область
Українське Мертве море та можливості для інвесторів
Царичанська громада
Дніпропетровська область
Громада, яка розвивається через науку, технологію, інженерію, математику
Байковецька сільська об'єднана громада
Тернопільської області

Громада бізнесу та першої сільської обсерваторії
Площа: 100,77 км²
Населення: 9 970 мешканців
Відстань: місто Тернопіль - село Байківці - 3 км
У Байковецькій громаді працює перша сільська автоматизована обсерваторія, яку відкрили за підтримки програми USAID DOBRE. У обсерваторії встановили потужний телескоп із автонаведенням, сучасним комп'ютерним обладнанням, яке дозволяє спостерігати за найвіддаленішими галактиками. Тут проводяться заняття астрономічних гуртків, науково-дослідні роботи Малої академії наук, семінари, екскурсії для жителів громади та гостей.

Бюджет громади великою мірою формується за рахунок податків від підприємств. У Байковецькій ОТГ працюють великі компанії з міжнародними інвестиціями. Зокрема, це завод-виробник кабельної продукції для автоконцерну Volkswagen «СЕ Борднетце-Україна» (SEBN UA), підприємство «Галіт», що виробляє стоматологічне обладнання, офіційний представник американської компанії Wood-Mizer – компанія MOST-Україна, що виробляє та обслуговує деревообробні інструменти.
Ініціатор створення обсерваторії,
вчитель фізики Лозівської
школи
Михайло
Шемеля

Байковецька
громада
Тернопільської
області

червень 2018
Мурований костел у центрі села Байківці

Байковецька громада
Тернопільської області

червень 2017
Новоукраїнська міська об'єднана громада
Кіровоградської області

Громада, у якій молодь створює комфорт
Площа: 347,8 км²
Населення: 19 371 мешканець
Відстань: місто Кропивницький - місто Новоукраїнка - 68 км
Молодь Новоукраїнської громади, що на Кіровоградщині, не чекає, поки хтось встановить їм майданчик або організує фестиваль. Діти ініціюють власні проекти. Через місцевий конкурс міні-проектів молодь реалізувала 15 проектів на понад півмільйона гривень. Серед них – еко-проект із сортування сміття, впорядкування міського пляжу, сучасний баскетбольний майданчик, портативна хімічна лабораторія.

Громада спільно з програмою міжнародної технічної допомоги USAID DOBRE збудували молодіжний скейт-парк та МАМ-центр для розвитку та комунікації мам, які перебувають у декретній відпустці.
Пекарня в Новоукраїнській громаді Кіровоградської області

жовтень 2017
Міський голова Олександр Корінний
та активісти молодіжного парламенту

Новоукраїнська громада Кіровоградської області

жовтень 2017
Печеніжинська селищна об'єднана громада
Івано-Франківської області

Громада покращує послуги
Площа: 184,45 км²
Населення: 17 372 мешканця
Відстань: місто Івано-Франківськ - селище Печеніжин - 70 км
Печеніжинська громада однією з перших в Україні відкрила Центр надання адміністративних послуг. Сьогодні він надає 118 адміністративних послуг. Переймати досвід громади приїздять із Рівного, Чернівців та інших міст, адже Печеніжинський ЦНАП вважається взірцевим.

Для покращення якості надання послуг Печеніжинська громада шукає партнерів серед сусідів. Наприклад, з Ланчинською громадою уклали угоду про співробітництво в сфері туризму. А з Нижньовербізькою – спільно вирішують проблему вивезення відходів.
ПЕЧЕНІЖИНСЬКИЙ
ЦЕНТР НАДАННЯ АДМІНІСТРАТИВНИХ ПОСЛУГ


жовтень 2017
Княждвірський ботанічний
заказник


Печеніжинська громада
Івано-Франківської області

жовтень 2017
Старосалтівська селищна об'єднана громада
Харківської області
Туристично приваблива громада
Площа: 472 км²
Населення: 8 805 мешканців
Відстань: місто Харків - селище Старий Салтів - 44 км
У Старосалтівській ОТГ знаходиться ледь не вся велика рогата худоба району. Загалом це близько 6 000 поголів'я, 2 000 з яких – корови, що дають молоко. Три великих підприємства утримують тварин і здають продукцію на молокозавод. Від усіх фермерських та приватних господарств громада щороку отримує близько 15 мільйонів гривень.

Також в ОТГ працює фермерське господарство «Пані Юпітер», яке виготовляє сири та вершкове масло вищого класу. Це підприємство дає громаді не лише надходження до бюджету, а і є туристично привабливим. На комбінат можна замовити екскурсію, і побачити технології виготовлення сирів, спробувати свіжу крафтову продукцію.

У літній період до Старосалтівської громади приїздить близько 60 тисяч туристів. Приваблює для відпочинку річка Сіверський Донець з її Печенізьким водосховищем.
Керівниця фермерського господарства
«Пані Юпітер»
Наталія Коваль

Старосалтівська громада
Харківської області

листопад 2017
Туристична родзинка Старосалтівської громади - річка Сіверський Донець

Харківська область

листопад 2017
Олександрівська селищна об'єднана громада
Миколаївської області
Одна з найдавніших ділянок суші Євразії
Площа: 732,95 км2
Населення: 11 000 мешканців
Відстань: місто Миколаїв - селище Олександрівка - 104,9 км
Парк Бузький Гард – унікальний ландшафт у долинах Південного Бугу, Арбузинки, Мертвовода. Тут на земну поверхню виходять одні з найстаріших порід Українського Кристалічного Щита. Місцина вважається однією з найдавніших ділянок суші Євразії. Своїми межами парк співпадає з землями Війська Запорізького та його державою – знаменитою Запорозькою Січчю. У парку працюють автомобільні, водні, кінні та пішохідні одноденні маршрути. Щоб уміти заробляти на туризмі, Олександрівська громада затвердила програму розвитку туризму. Планують створити і туристично-інформаційний центр.

Щоб зберегти свою унікальну природу, Олександрівська громада почала сортувати сміття. У селі Трикрати облаштували 6 майданчиків для роздільного збирання сміття. За зароблені з продажу вторинної сировини кошти купили бензокосилку, з допомогою якої викошують траву у селі.
олександр Гриценко, керівник «Гільдії бджоловодів»

ОЛЕКСАНДРІВСЬКА ГРОМАДА МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ЛИПЕНЬ 2018
Актівський каньйон у гранітах Українського Щита

ОЛЕКСАНДРІВСЬКА ГРОМАДА МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ЛИПЕНЬ 2018
Маловисківська міська об'єднана громада
Кіровоградської області
Громада, яка виховує чемпіонів
Площа: 231,83 км²
Населення: 13 607 мешканців
Відстань: місто Кропивницький - місто Мала Виска - 60,7 км
Після створення Маловисківської об'єднаної громади фінансування освіти збільшилося майже вдвічі. У громаді оснащують школи сучасними технічними засобами та обладнанням, ремонтують приміщення закладів, дбають і про позашкілля. Сьогодні у дитячо-юнацькому центрі «ВИСЬ» працює 22 гуртки, які відвідують понад 700 дітей. Найпопулярніші гуртки традиційно - танцювальні та спортивні. У Маловисківській громаді виховують чемпіонів – призерів всеукраїнських змагань, чемпіонів України, є кандидат у збірну України з легкої атлетики та чемпіонка Європи із дзюдо Марина Сагайдак.

Працюють і гуртки з робототехніки та авіамоделювання. Показові польоти виготовлених дітьми літальних апаратів супроводжують міські свята, їх також презентують на виставках різного рівня. А ще вихованці гуртка пишаються своєю розробкою – копією першого літака, створеного у 1910 році уродженцем Малої Виски інженером-конструктором Олександром Кудашевим. Діти охоче розповідають гостям, як працював літак, а також про життя його розробника. Так технічні знання поєднуються і з історією. Туризм Маловисківської громади теж пов'язують із персоною Кудашева, родовий маєток якого зберігся у громаді.
Керівник гуртка робототехніки та авіамоделювання Маловисківського дитячо-юнацького центру «ВИСЬ»
Віктор Перебейніс


Маловисківська громада Кіровоградської області

червень 2018
Міський пляж на річці Мала Вись

Маловисківська громада Кіровоградської області

червень 2018 р
Зеленодольська міська об'єднана громада
Дніпропетровської області
Громада енергетики та спорту
Площа: 311,9 км²
Населення: 19 485 мешканців
Відстань: місто Дніпро - місто Зеленодольськ - 189 км
У Зеленодольській ОТГ працює одна з найбільших теплових електростанцій України – ДТЕК «Криворізька ТЕС». Підприприємство забезпечує електроенергією весь регіон Придніпров'я і має близько 3000 робочих місць. У 2018 році загальна сума податків енергетичних підприємств станції склала близько 35 мільйонів гривень, 12 мільйонів з яких – екологічний податок, який поповнює бюджет громади.

На базі ДТЕК знаходиться і потужний спорткомплекс, який працює за рахунок спільного фінансування громади та підприємства. Тут є тренажерна зала, зала для гімнастики та велика зала для інших видів спорту, стадіони зі штучним покриттям. На водосховищі організували греблю на байдарках і каное. Нещодавно у співпраці з програмою USAID DOBRE обладнали скеледром. Також у спорткомплексі можна пограти у футбол, волейбол, баскетбол, настільний теніс, зайнятися легкою атлетикою. До речі, спортсмени-легкоатлети Зеленодольської громади завойовують медалі на чемпіонатах всеукраїнського рівня.
Олександр Веретенніков,
тренер з греблі
на байдарках
і каное


Зеленодольська громада Дніпропетровської області

серпень 2018
Зеленодольське водосховище

Зеленодольська громада Дніпропетровської області

серпень 2018
Присиваська сільська об'єднана громада
Херсонської області
Українське Мертве море та можливості для інвесторів
Площа: 399,53 км²
Населення: 5 002 мешканці
Відстань: місто Херсон - село Григорівка - 135 км
На території громади розташоване Лемурійське озеро затоки Сиваш, його вода настільки солона, що його називають «українським Мертвим морем». Озерна вода має яскраво-рожевий колір, берега вкриті білосніжними соляними кристалами, які мають лікувальні властивості. Тисячі туристів щороку відвідують ці краї, аби помилуватися їхньою красою, відпочити та оздоровитися, а громада розвиває умови для повноцінного туристичного відпочинку. Для ночівлі місцеві мешканці пропонують «зелені садиби», а невдовзі тут добудують перший готель.

Спільно з програмою USAID DOBRE громада розробляє просторове планування – це дозволить громаді оптимально використовувати землі за межами населених пунктів, зокрема. Інвесторам, які прийдуть створювати бізнес, обіцяють надати земельну ділянку й допомогти з оформленням документів.
Володимир
Виговський,
місцевий підприємець

Присиваська громада
Херсонської області

червень 2018


Лемурійське озеро затоки Сиваш

Присиваська громада
Херсонської області

червень 2018

Білоберізька сільська об'єднана громада
Івано-Франківської області
Гірська краса та туристичний екстрим
Площа: 46, 34 км²
Населення: 2 734 мешканці
Відстань: місто Івано-Франківськ - село Білоберізка - 136 км,
...................місто Чернівці - село Білоберізка - 100 км
Центр громади село Білоберізка здіймається до 1000 метрів над рівнем моря, Білоберізька ОТГ розташована вздовж мальовничого Черемоша. Це гірська громада, пріоритетом якої є туризм. Однією з найвідоміших тут є таємнича гора Писаний Камінь, яку оточують мальовничі гірські хребти Українських Карпат. Висота Писаного Каменя – 1 221 метр. Назву горі дали через висічені на каменях загадкові зображення і знаки. Також на вершині кам'яної скелі розташовані ритуальні капища, які історики пов'язують ще з періодом язичництва. Доторкнутися до давніх орнаментів та подивитися на скелі, оповиті легендами приїздять туристи з усієї України і не тільки. Також у зелених садибах громади вони можуть отримати різні майстер-класи – із приготування гуцульських страв, різьби по дереву, створення ліжників.

Окрім того, турист може замовити кінну прогулянку, джипінг по горах, замовити страви із гірської форелі, а також спробувати рафтинг – сплав гірською річкою Черемош.
чабан Василь

Білоберізька громада
Івано-Франківської області

серпень 2018

Краєвиди
Карпат

Білоберізька громада
Івано-Франківської області

серпень 2018

Більшівцівська селищна об'єднана громада
Івано-Франківської області
Громада, яка розвиває релігійний туризм
Площа: 152,07 км2
Населення: 6 458 мешканців
Відстань: місто Івано-Франківськ - селище Більшівці - 37 км
Щороку у другу неділю липня у Більшівцях проходить традиційне свято – Положення Ризи Пресвятої Богородиці. Тут відбуваються відправи у костелі та храмі Різдва Пресвятої Богородиці УГКЦ, а також влаштовують ярмарок, візитівкою якого є солодкий когутик – цукровий смаколик. На фестиваль приїздять гості як із навколишніх сіл, так і з усієї України та з-за кордону.

Відколи реставрували Костел Кармелітів бажаючих приїхати у Більшівцівську ОТГ стало більше. У костелі облаштовані місця для ночівлі. Побачивши попит, громада вирішила розвивати релігійний туризм. Тим паче тут багато історичних пам'яток української греко-католицької і римо-католицької церков.
Марія Щепанська, заступниця голови Більшівцівської громади Івано-Франківської області

ЛИПЕНЬ 2018

Панорама селища Більшівці

Більшівцівська громада
Івано-Франківської області

ЛИПЕНЬ 2018
Теребовлянська міська об'єднана громада
Тернопільської області
Громада креативних індустрій
Площа: 398,8 км²
Населення: 30 229 мешканців
Відстань: місто Тернопіль - місто Теребовля - 36 км
Теребовлянська ОТГ стала громадою креативних індустрій. Після об'єднання громада визначила пріоритетом туризм.

Над екскурсійними «меню» та промоцією громади працює Теребовлянський туристично-інформаційний центр. Зараз маршрутна карта громади налічує 15 історичних та архітектурних пам'яток. У Теребовлянській ОТГ турист може отримати екскурсію не просто від гіда, а від самого князя з минулого або ж іншого персонажа відповідної епохи. Екскурсії замовляють і вночі. На вибір гостей є піші та велосипедні тематичні екскурсії. У співпраці з програмою USAID DOBRE у громаді створили Музей-майстерню, де гості можуть власноруч зробити собі сувеніри.

Теребовля працює над промоцією громади та співпрацює із туристичними фірмами. Минулого 2018 року у Теребовлянську громади приїхало близько 2500 туристів, цьогоріч очікують в рази більшу цифру, адже екскурсії розписані на тижні вперед.
Степан
Зелінський,
директор
туристично-інформаційного центру

Теребовлянська громада Тернопільської області

ЛИПЕНЬ 2018

Залізничний віадук у селищі Плебанівка

Теребовлянська громада Тернопільської області

ЛИПЕНЬ 2018
Вишнівецька об'єднана громада
Тернопільської області
Громада, яка турбується про безпеку
Площа: 74,74 км2
Населення: 8 103 мешканця
Відстань: місто Тернопіль - селище Вишнівець - 47,3 км
Пожежна частина існує з 1980-го року, а статус місцевої має з 2003. Наразі будівля досі належить Міністерству надзвичайних ситуацій. Проте пожежна команда працює за кошти громади.

Місцева пожежна охорона Вишнівецької ОТГ має три машини, одну з яких їм подарували польські партнери. Окрім власних 9 населених пунктів, команда обслуговує території семи сусідніх сільських рад. Ці села поки що не увійшли до складу Вишнівецької ОТГ, тож підписали угоди із Вишнівецькою ОТГ і за цю послугу вишнівецький бюджет отримує додаткові надходження.
Володимир Климчук, керівник місцевої пожежної команди

Вишнівецька громада
Тернопільської області

ЛИПЕНЬ 2018

Дзеркальна
зала
Вишнівецького
палацу
(XVI-XVIII ст.)

Вишнівецька громада
Тернопільської області

ЛИПЕНЬ 2018

Мереф'янська міська об'єднана громада
Харківської області
Громада, яка будує
Площа: 99,5 км2
Населення: 25 585 мешканців
Відстань: місто Харків - місто Мерефа - 20 км
Перший рік після об'єднання Мереф'янська громада мала 56 мільйонів гривень власних надходжень. Наступного року ця цифра збільшилася на 4 мільйони, а ще через рік – на 10. Розуміючи важливість податків, громада почала інформаційну кампанію для підприємців, аби ті реєстрували робочі місця та сплачували податок. Для них почали проводити тренінги, семінари. Також налагодили співпрацю із Державною фіскальною службою.

Тепер громада може заробляти для себе і витрачати кошти на власну розбудову. У 2018 році за рахунок місцевого бюджету замінили дорожнє покриття чотирьох вулиць, ще 14 – відремонтували, провели вуличне освітлення двох сіл. У Мереф'янській школі збудували твердопаливну котельню, а до будівель провели нову теплотрасу. Також у громаді з'явився Інклюзивно-ресурсний центр та сучасний вуличний спортивний комплекс, де є майданчики зі штучним покриттям для міні-футболу та інших ігрових видів спорту, є зона з вуличними тренажерами та воркаут-обладнанням.
Ремонт центральної вулиці у Мерефі

Мереф'янська громада
Харківської області

серпень 2018
Русло річки Мжа

Мереф'янська громада
Харківської області

серпень 2018
Царичанська об'єднана громада
Дніпропетровської області
Громада, яка розвивається через науку, технологію, інженерію, математику
Площа: 453,5 км²
Населення: 14 795 мешканців
Відстань: місто Дніпро - селище Царичанка - 83,50 км
Після об'єднання Царичанська ОТГ почала розвивати освіту. Одним із ключових напрямків стала STEM-освіта, яка поєднує природничо-математичні науки, інформаційні технології та інженерію. Опорна школа почала шукати додаткові можливості для втілення своїх ідей. Завдяки співпраці із програмою USAID DOBRE вдалося створити повноцінний STEM-центр, який відвідує близько півтора сотні дітей. Вихованці Царичанського STEM-центру привозять призові місця із конкурсів не тільки обласного, а і національного рівня.

У центрі є все потрібне технічне забезпечення: два квадрокоптери, мультимедійна дошка, проектор, моделі машин і сучасний телескоп. Багато з цього обладнання використовують не тільки для навчання, а і для потреб громади. До прикладу, телескоп працює для мешканців громади під час масових подій. А з допомогою квадрокоптерів розробляють туристичний маршрут громади, фермерам вони допомагають визначати продуктивність посіву, а під час повенів – квадрокоптери показують місця, де в першу чергу потрібна допомога.
Учениця
Царичанської школи Яна Овчаренко

Царичанська громада Дніпропетровської області

липень 2018
Зона відпочинку
на березі річки Оріль
у селі Турове


Царичанська громада Дніпропетровської області

липень 2018
*** Цей набір листівок став можливим завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Зміст є відповідальністю Громадської організації «Український кризовий медіа-центр» та Глобал Ком'юнітіз (Global Communities) і не обов'язково відображає точку зору USAID чи Уряду Сполучених штатів.
Програма USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) – це п'ятирічна програма, що виконується міжнародною організацією Глобал Ком'юнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Програма спрямована на посилення місцевого самоврядування та створення кращих умов для розвитку ОТГ, підвищення рівня залученості громадян до прийняття рішень та забезпечення підзвітності та прозорості в громадському управлінні. До консорціуму виконавців програми DOBRE, на чолі з Global Communities, входять: Український кризовий медіа-центр, Social Boost, Фундація підтримки місцевої демократії (FSLD/FRDL), Малопольська школа державного управління при Краківському університеті економіки (MSAP/UEK), Польща, Національний Демократичний Інститут (NDI).

Програма USAID DOBRE працює в 7 цільових областях: Дніпропетровській, Івано-Франківській, Харківській, Херсонській, Кіровоградській, Миколаївській та Тернопільській.

Made on
Tilda