Гуртом – легше…

або Об'єднані територіальні громади: «за» і «проти» з перших уст
У частині об'єднаних територіальних громад України 29 жовтня пройшли вибори. Це – результат чергового етапу процесу децентралізації на окремих територіях, паростки якого з'явилися 2014 року. Новостворені адміністративно-територіальні об'єднання обрали своє самоврядування, щоб на чолі і разом із ним створювати для людей на цих територіях належні умови життєдіяльності.

Місто Новоукраїнка та декілька сусідніх сіл стали об'єднаною територіальною громадою майже два роки тому. Усвідомлення того, що територію об'єднує не лише назва, а й нове спільне бачення майбутніх перспектив, стало відмінною рисою новоствореного адміністративно-територіального об'єднання.

Новоукраїнська міська об’єднана територіальна громада, Кіровоградська область. Площа об'єднаної громади: 347.8 км 2
Чисельність населення Новоукраїнської об'єднаної громади – 19,5 тис. жителів. За оцінкою Міністерства з питань регіонального розвитку сьогодні Новоукраїнська громада за фінансовою спроможністю займає в Україні 42 місце серед 366 ОТГ. Формується рейтинг з урахуванням кількох показників. Зокрема – показника про власні доходи на одного мешканця, які за I півріччя 2017 склали в Новоукраїнці 1599,6 грн. Рівня дотаційності бюджету – тут він складає 0,7% (за рекомендаціями Мінрегіону – не повинен перевищувати 30% від суми власних доходів) та капітальних видатків на одного мешканця без субвенцій з держбюджету (168 грн.). А також – питомої ваги видатків на утримання апарату управління у власних ресурсах. У Новоукраїнській об'єднаній громаді вона складає всього лише 9,9% (допустимо не більше 20%).


Сьогодення – за створення мінітехнопарків
Для молодого чоловіка, директора ТОВ «Ліз-Маш», яке займається продажем та монтажем фотоелектростанцій (сонячних електростанцій) для забезпечення альтернативними джерелами електроенергії приватних будинків промислових підприємств, Ігоря Свірщевського співпраця з територіальною громадою стала фактично вдалим першим кроком в його бізнесовій справі.

«Міською владою було підготовлено майданчик та належний пакет документів, тож гріх було не скористатися такою можливістю, – розповідає Ігор. – Тим паче, що я місцевий, а тут, крім бізнесового, є ще й суто громадянський інтерес. Ми розташували сонячні батареї на місці колишнього величезного сміттєзвалища. Тобто покращили екологічну ситуацію навколо рідного міста. Поряд є ще одна захаращена ділянка, щодо неї теж маємо певні плани. А загалом плануємо залучити до використання ще кілька неосвоєних закинутих майданчиків. Зокрема – на території колишнього цукрозаводу. Міська влада сприяє нам у розширені бізнесу. Приємно, що саме вдома нам створили такі умови, які ми не побачили, об'їхавши кілька областей. Звичайно ж, я з радістю добровільно підтримую діяльність об'єднаної громади, надаю посильну допомогу під час проведення різноманітних культурно-масових та спортивних заходів. Вважаю, що саме таким має бути підхід влади до співпраці з тими, хто започатковує власну справу та справно платить податки».

«Радісно бачити постійні позитивні зрушення…»

Тетяна Данілова
Директор ТОВ «Абсолют Д»
Директор ТОВ «Абсолют Д» (підприємство випікає тістечка, солодощі та виробляє інші товари продуктової групи) Тетяна Данілова зауважує: «Де б я не бувала, але краще Новоукраїнки немає. І не лише тому, що це наша батьківщина. Радісно бачити постійні позитивні зрушення в місті, тож хочеться допомагати, брати в цьому участь. Беззаперечний факт – особливо активно Новоукраїнка почала розвиватися після створення об'єднаної територіальної громади».
З Тетяною Даніловою важко не погодитись. Гарні асфальтовані вулиці, викладені плиткою тротуари, ошатні будівлі, дитячі та спортивні майданчики, впорядковані пам'ятники та обеліски не можуть не сподобатись мамі і бабусі, яка все життя мріяла про гарні умови проживання для дітей та онуків. Нині їм зручно добиратися до місць роботи, до навчальних та дошкільних закладів. Є куди піти і в позаурочний час.
Маючи перед очима такий позитивний приклад, жителям хочеться зробити щось корисне та вагоме й на кожній своїй рідній вулиці: провести прибирання, організувати святкування Дня вулиці, зібратися разом та обговорити – які є проблеми та що необхідно зробити для власного ж блага. Пересічні громадяни все більше усвідомлюють – те, в яких умовах вони житимуть, залежить від них самих.
Волонтери воліють бути «в процесі»
Об'єднані територіальні громади стали бажаним об'єктом для волонтерів із Заходу. «Адже працювати в них цікаво й корисно – переконана волонтер Корпусу миру США Елісон Міллер, яка перебуває в Новоукраїнці грудня 2015 року.

– Це дуже унікальна можливість бути присутнім при втіленні справді грандіозного проекту, який покращить життя тисяч, мільйонів людей. Допомагати їм кардинально покращити своє життя».


Елісон Міллер
волонтер Корпусу миру США
Належні умови для освіти та виховання дітей – у першу чергу
Як і в багатьох інших об'єднаних громадах, у Новоукраїнській переконані, що для всебічного розвитку та освіти дітей мають бути створені всі належні сучасні умови. А опорні школи мають бути не лише в зручному для всіх школярів громади місці, а ще й оснащенні на найкращому рівні та з усіма належними умовами. Щоб усі без винятку школи, які сьогодні є в громаді, працювали, надавали якісну дошкільну та початкову освіту.Валентина Рачкован
Староста Мар'янополю та Кам'яного мосту
Заможні громади – проти ОТГ?

Останнім часом скептиків із приводу створення ОТГ поменшало. Принаймні – в Мар'янополі та Кам'яному мості – селах, які до об'єднання входили до однієї сільради. Нині там – старостинський округ.

Староста Мар'янополю та Кам'яного мосту Валентина Рачкован розповідає, що й раніше бюджет сільської ради з 520 жителями не був малим і сягав 1,5 млн. грн. на рік. Проте реалізувати кілька вагомих проектів змогли лише у складі об'єднаної громади. Нині і старості, і директору школи є чим похвалитися: адже НВК хоч і має не захмарну кількість вихованців, проте, за умовами, створеними для навчання та виховання може конкурувати з багатьма іншими в районі. Зокрема, тут реалізували проект на 1,1 млн. на господарський блок навчально-виховного комплексу.
Школа, як НВК, існує лише 4 роки, та за цей час його частина, відведена для дошкільного закладу, перетворилася на сучасний заклад міського рівня, в справжню дитячу домівку, до якої батьки віддають своїх малюків не лише з радістю, але й з гордістю.

Директор школи Світлана Семенова розповідає: «Депутати та сільський голова не обділяли нас і раніше. Однак справжню підтримку, яка налаштувала й нас самих на активну творчу роботу, відчули, коли влились до об'єднаної громади. Адже стали доступним значно більше проектів, спрямованих на розвиток нашого НВК. Ремонт пришкільного майданчика – один із яскравих прикладів. Його вартість – 400 тис. грн. Не кожна сільська школа може собі дозволити затратити таку суму й на суттєвіші та вагоміші потреби. Ми ж почали з майданчика, щоб діти мали гарний доступ до шкільних приміщень, можливість здійснювати прогулянки в будь яку пору року за будь якої погоди».

Тож навіть на прикладі того ж НВК люди переконуються, що об'єднана громада – це шанс не лише створити комфортні умови життя, а й зберегти школу, дитячий садочок, а значить – зберегти село.

До 3 млн. грн. спрямували на ще одну потрібну справу – сільський клуб, в якому провели якісний ремонт, утримують трьох працівників. Задоволена гарним, світлим і теплим місцем роботи й сільський бібліотекар Наталія Уманцева, яка до ремонту теж доклала рук. Нині читачами бібліотеки є майже третина жителів, в т.ч. – 50 дітей.

Молодь – «За!»
Новоукраїнські діти давно мріяли стати самостійними. Вирішувати якісь серйозні дорослі справи. Раніше з цього приводу від них відмахувалися, нині ж картина зовсім інша. Завершальний етап проекту «Центр розвитку ініціатив молоді Новоукраїнської громади», що пройшов у Новоукраїнці в лютому цього року показав – члени Парламенту дітей, лідери молоді та учнівського самоврядування Новоукраїнської ОТГ не лише хочуть, але й можуть та вміють працювати. Учасниками кампанії стали 28 молодих людей, які представили шість проектів конкретних змін, спрямованих на покращення умов життя рідної громади.

Що ж хвилює новоукраїнську молодь сьогодні? Над вирішенням яких проблем хлопці та дівчата хотіли б працювати в першу чергу? Можливо – над проведенням дискотек чи вечорів відпочинку? Аж ніяк! Про перші шість проектів, задуманих дітьми вже об'єднаної Новоукраїнської територіальної громади говорять навіть їхні назви. «Портативна мобільна хімічна лабораторія» Сергія Кульчицького та Станіслава Мурси – спрямована на проведення якісних, цікавих і актуальних досліджень аж до аналізів якості води, грунту тощо. «Чисте місто» Станіслава Росовського, Римми Шерстюкової, Дмитра Матяжа, Іллі Болтяна, Олени Бабак та Ілони Ткаченко – на вирішення проблеми постійного забруднення території громади сміттям. Заходи в рамках проекту передбачають впровадження роздільного збору сміття та його переробку, проведення акцій за чисте довкілля. Розчищення та впорядкування території міського пляжу, утримання цього місця відпочинку в належному стані передбачено проектом «BEACH» Каріни Куртишан, Юлії Змеул, Вікторії Яриш, Андрія Жукова, Святослава Ватульова, Анастасії Депутат та Дар'я Огирь. «Парк дозвілля «Мрія» Євгенії Мелешко, Христини Ісаєнко та Ірини Ігнатьєвої спрямований на активний розвиток та відпочинок дітей, місце, де діти могли б проводити час на ігрових майданчиках. А проект В'ячеслава Нероби – на створення в місті великого басейну.

У своїх проектах молоді люди навіть роблять детальні фінансові розрахунки вартості проекту та оцінюють реальні можливості втілення їх в життя. Зокрема проект «BASKET» Тимофія Білокоза, Анастасії Вороніченко, Софії Мазур, Тетяни Стеценко, Тетяни Вороніченко, Назара Зосіма,
Дениса Слюсаренка, Анни Вакуленко та Максима Ракула про будівництво сучасного баскетбольного майданчику з врахуванням можливості занять на ньому людей з обмеженими фізичними можливостями став настільки аргументованим, що набрав у громаді найбільше прихильників. Між учасниками проекту і міською радою був підписаний офіційний меморандум про співпрацю. Підтримали ідею і прийняли рішення про будівництво в місті такого майданчика й депутати міської ради. Наразі цей проект уже реалізовано.

Однією з головних цілей громади, за словами міського голови Олександра Корінного, є розвиток спорту та забезпечення здорового способу життя. Підтвердженням цьому є велика кількість спортивних об'єктів, які були відремонтовані, відкриті, і ще будуть відкриті на території об'єднаної громади. Ультрасучасний баскетбольний майданчик, збудований у рамках проекту «Basket», розробленого молоддю, як і є одним із них.

«Маємо усвідомити, що ми єдина, велика, дружна родина. Найкраще починати такий процес усвідомлення з дітей та молоді, тому саме до них ми й звернулися. Міський голови Олександр Корінний не лише всіляко заохочує дітей та молодь до змін, але й особисто бере участь в багатьох проектах та заходах. Зокрема – став тренером проекту «Центр розвитку ініціатив молоді Новоукраїнської громади», що діє в Новоукраїнському ЦДТЮТ «ЗОРІТ». Співавтором проекту стала і волонтер Елісон Міллер з Корпусу Миру США», – розповіла керівник проекту Людмила Білокоз.

На скільки цікаву, потрібну і важливу роботу виконують юні жителі громади, підтверджує хоча б той факт, що програма DOBRE (що підтримує об'єднані громади семи областей України) вже долучає членів парламенту дітей Новоукраїнки, як спікерів та тренерів на свої семінари з питань децентралізації та створення об'єднаної громади.

Наразі молоді люди з Новоукраїнської ОТГ активно зацікавилися започаткуванням на Кіровоградщині обласної школи дебатів, бо вважають, що область дуже слабка в цьому напрямку розвитку. А саме дебати з приводу будь яких важливих питань життєдіяльності, зокрема – громади, є важливим проявом демократії та ознакою громадянського суспільства.

З перших уст
На думку експерта Юрія Ганущака, децентралізація дає можливість передати на місця повноваження, гроші і, звичайно, відповідальність. Об'єднуючись, громада повинна розуміти свої потреби і відповідно до цього будувати стратегію свого розвитку. Реалізувати проекти можна за сприяння держави або ж міжнародних організацій. Разом із тим, громади, які об'єдналися з самого початку реформи, вже сьогодні можуть претендувати на великих інвесторів.

«Загальна кількість населення в об'єднаних громадах – 5,8 млн. чоловік. Із початку реформи (2014 року) державна підтримка на розвиток громад та розбудову їхньої інфраструктури зросла в 30 разів – і в 2017 році становитиме 14,9 млрд. грн.», – стверджує директор Департаменту з питань місцевого самоврядування Міністерства регіонального розвитку Сергій Шаршов.

Юрій Ганущак
експерт з децентралізації
Усі голови територіальних громад починають говорити про інвестиції. Інвестор, який сьогодні приходить в Україну, навіть не розглядає не реформовані райони. Тобто пішла величезна конкуренція між об'єднаними громадами за інвестиції
Про перспективи. Реформа місцевого самоврядування змінила сутність і призначення влади. Раніше влада уособлювала у собі повноважен­ня, можливості і примус, а нині влада – це сервіс, і вона надає жителям послуги, зай­мається розвитком територій.
Перше, що почала робити Новоукраїнська громада – писати Стратегію розвит­ку…

Про нагальні питання. Сьогодні важливо мати альтернативні джерела енергії, а тому ми запланували бу­дівництво сонячної електростанції. Але коли дійшло до реалізації проекту, зрозуміли, що потрібно використати землю поза межами населеного пункту. А вона не наша. Тому прийняття законопроекту щодо врегулювання цього питання, є дуже важливим. Землі поза межами населених пунктів мають бути передані в управління об'єднаних територіальних громад. Саме це дозволить їм розвиватися.


Олександр Корінний

голова Асоціації об'єднаних територіальних громад, голова Новоукраїнської об'єднаної громади
Відходячи від теми або
Мери в нас отакі
Цікаво й показово, що нинішні керівники громад часто задають тон та показують приклад і в вирішенні нагальних питань, і в спорті чи громадській діяльності. У вересні на одеському стадіоні «Чорноморець» у рамках ХІІІ Українського муніципального форуму відбувся товариський футбольний матч між збірними мерів українських та польських міст. Українські мери перемогли своїх польських колег з рахунком 5:1. Два голи в ворота суперників забив Новоукраїнський міський голова Олександр Корінний.

Президент Федерації міні-футболу Одеси, колишній гравець команд «Металург», «Запоріжжя», «СКА» Одеси, «Чорноморець», «Дніпро», учасник кубку європейських чемпіонів Петро Чілібі сказав: «Для мене було дивно, що мери, і українські, і польські чудово грають у футбол. У кожній команді було чотири-п'ять футболістів, які грали на рівні професіоналів».

Запалювати ідеями, вести за собою, показувати приклад – яскрава ознака і життєва необхідність нинішнього місцевого самоврядування і його очільників. Без цього сьогодні громада не повірить, не об'єднається в потужну силу, здатну вирішувати поставлені завдання, досягати вагомих результатів.

Шлях має бути обопільний, і тоді результат не забариться
У вересні уряд схвалив законопроект про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо управління земельними ресурсами в межах території об'єднаних територіальних громад, який передбачає розширення повноважень органів місцевого самоврядування у галузі земельних відносин, наділення сільських, селищних, міських рад об'єднаних громад повноваженнями розпоряджатися землями державної власності в межах території відповідних територіальних громад.

Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман стверджує: «Це потрібно, аби громади мали повне право розпоряджатися землями поза межами своїх населених пунктів. Законопроект очікують давно».

Отже, держава почула громади, йде їм на зустріч. Але такий шлях має бути обопільний, і тоді результат не забариться.

Автор: Петро Мельник, за матеріалами "Голос України"
Децентралізація приносить кращі результати та ефективність (DOBRE)

Український кризовий медіа центр є комунікаційним партнером Глобал Комьюнітіз (Global Communities) у виконанні п'ятирічної програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE). Програма працюватиме в 7 областях України: Дніпропетровській, Івано-Франківській, Харківській, Херсонській, Кіровоградській, Миколаївській та Тернопільській. DOBRE проведе відбір та надаватиме пряму допомогу 75 об'єднаним територіальним громадам в цих областях.

Більша частина технічної та фінансової допомоги в межах програми буде спрямована на місцевий рівень, створюючи умови для нових об'єднаних територіальних громад краще управляти ресурсами, підвищувати якість послуг, стимулювати місцеву економіку та посилювати долученість громадян. Партнерства між громадянським суспільством, приватним сектором та владою, посилення яких передбачено програмою, створять нові економічні можливості та покращать управління місцевими послугами. Досягнення цієї моделі врядування стане прикладом для інших громад України, сприятиме пришвидшенню процесів децентралізації та поширенню успішних практик на інші громади.

До консорціуму програми DOBRE на чолі з Global Communities окрім Українського кризового медіа центру входять Всеукраїнська Асоціація Сільських та Селищних Рад (ВАССР), Social Boost, Фундація Підтримки Місцевої Демократії, Польща (FSLD), Малопольска Школа Державного Управління при Краківському Університеті Економіки (MSAP/UEK), Національний Демократичний Інститут (NDI).

Made on
Tilda