5 грудня на 5 каналі
до дня місцевого самоврядування
Перший телемарафон
децентралізації
Понад 12 годин в ефірі, 15 об'єднаних громад та 14 областей
19 гостей в студії та 9 включень, низка сюжетів – все тут
Найбільша країна в Європі в час війни проводить одночасно реформу адміністративно-територіального устрою, місцевого самоврядування та регіональної політики (узагальнено ці реформи називають децентралізацією). Це унікальний досвід для світу, однак ще не до кінця усвідомлений нами самими, не проговорений достатньо у суспільстві. Телемарафон "Час можливостей" до формування широкої конструктивній дискусії додає таке:
1
Вадим Гаєв, Новопсковська громада Луганської області
Олег Кохман, Великогаївська громада Тернопільської області
Альберт Собков, Сатанівська громада Хмельницької області
Олександр Тутка, Шишацька громада Полтавської області
Артур Шевцов, Вакулівська громада Дніпропетровської області
Богдан Юзвяк, Новокалинівська громада Львівської області
2
В'ячеслав Негода, перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України
3
Іван Лукеря, експерт з децентралізації Реанімаційного пакету реформ Валентина Карпенко, голова Парафіївської громади Чернігівської області
+ сюжет із Зимнівської громади Волинської області
4
Микола Антошик, міський голова Помічної Кіровоградської області
Олена Бойко, народний депутат України, член комітету Верховної України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування
Андрій Магера – заступник голови Центральної виборчої комісії України
5
Сергій Чернов, президент Асоціації районних та обласних рад України, Голова Харківської обласної ради
6
Олександр Дехтярчук, народний депутат України, співавтор законопроекту 5253, який стосується планування території громад та повсюдності юрисдикції органів місцевого самоврядування
Сергій Кубах, експерт з управління земельними ресурсами проекту USAID "Підтримка аграрного та сільського розвитку"
+ сюжет із Старосинявської громади Хмельницької області
7
Павло Хобзей, заступник Міністра освіти України
Володимир Мартинюк, заступник голови Вишевицької громади Житомирської області
8
Юрій Ганущак, директор Інституту розвитку територій
Віктор Тимощук, експерт Центру політико-правових реформ
+ сюжет із Івано-Франківщини
9
Сергій Мазур, голова Балтської громади Одеської області
Олександр Слобожан, заступник виконавчого директора Асоціації міст
+ сюжет із Рукшинської громади Чернівецької області
10
Ігор Гуськов, співробітник центрального апарату Служби безпеки України
+ сюжет
11
Олександр Ганущин, голова Львівської обласної ради
Геннадій Зубко, Віце-прем'єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ
Олександр Корінний, голова Новоукраїнської громада Кіровоградщини
Анатолій Кулик, голова Байковецької громади Тернопільської області, Керівник регіонального відділення Асоціації сільських та селищних рад
Гліб Пригунов, голова Дніпропетровської обласної ради
Анатолій Ткачук, директор Інституту громадянського суспільства
1 квітня 2014 року Уряд схвалив Концепцію реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади – цей момент можна вважати початком реформи.

Першими етапами реформи стали: бюджетна децентралізація (з грудня 2014) та створення спроможних територіальних громад, яким передаються додаткові повноваження та значні фінансові ресурси (з лютого 2015 року).

У 2017 рік Україна входить, маючи 367 добровільно об'єднаних територіальних громад, у яких об'єдналося близько 2-х тисяч сільських, селищних, міських рад. 17 % від усіх органів місцевого самоврядування базового рівня, які існували станом на початок реформи, вже утворили об'єднані територіальні громади.

Доходи об'єднаних територіальних громад, створених у 2015 році, зросли у понад шість разів порівняно із сукупними доходами бюджетів місцевих рад, які увійшли до складу громади.

1
Здобутки об'єднаних громад: підсумки року
У ранковому праймі відео-нариси із об'єднаних громад з різних куточків України та розмова про підсумки року діяльності із головами цих громад:
Артур Шевцов, Вакулівська громада Дніпропетровської області, Богдан Юзвяк, Новокалинівська громада
Львівської області, Вадим Гаєв, Новопсковська громада
Луганської області, Альберт Собков, Сатанівська громада
Хмельницької області, Олександр Тутка, Шишацька
громада Полтавської області та Олег Кохман,
Великогаївська громада Тернопільської області

2
Перебіг реформи
В'ячеслав Негода, перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України підбиває підсумки року для громад, що першими ступили на шлях децентралізації та об'єдналися добровільно. Втім, цілком ймовірно, у певний момент уряд сформує решту об'єднаних громад своїм рішенням. Коли можна очікувати на таке рішення? Наскільки активними стали стали самі мешканці громад за ці два роки? І чи встигнуть громади освоїти 1 мільярд державних субвенцій у 2016 році - у цьому блоці марафону.

3
Новий суб'єкт політичної системи України об'єднана громада
Голова Парафіївської громади Чернігівської області Валентина Карпенко ініціювала засідання селищної ради щодо початку створення об'єднаної громади відразу на наступний день після ухвалення Закону "Про добровільне об'єднання територіальних громад". Що стало мотивацією до об'єднання, які переваги насправді отримали об'єднані громади, які проблеми їм доводиться долати і ухвалення яких законів є необхідним для подальшого розвитку громад - вона розповідає разом із Іваном Лукерею - експертом Реанімаційного пакету реформ. У цій частині марафону також сюжет про Зимнівську громаду Волинської області

4
Вибори в об'єднаних громадах
11 грудня відбудуться перші вибори у 41 об'єднаній громаді, створеній у 2016 році, 18 грудня – ще у 143 громадах. У той же час, ЦВК відмовляється призначати вибори у тих 28 громадах, до складу яких увійшли суміжні населені пункти з різних районів або тих, які утворилися навколо міст обласного значення. У цих громадах проживає близько 350 тисяч людей. ЦВК позбавила їх права обрати нові органи місцевого самоврядування та отримати можливості для розвитку, які дає децентралізація. Як вийти з цієї ситуації розмірковують Микола Антошик, міський голова Помічної Кіровоградської області (Помічнянська громада є одною з 28, яким ЦВК не призначила вибори), Олена Бойко, народний депутат та Андрій Магера, заступник голови ЦВК.

5
Позиція і роль районних та обласних рад
"Реформа місцевого самоврядування – це один із головних заходів для модернізації нашої країни" – зазначив Сергій Чернов, президент Асоціації районних та обласних рад України, Голова Харківської обласної ради.

Про те, з якими проблемами стикається децентралізація на районному та обласному рівнях у цій частині телемарафону "Час можливостей".

6
Планування територій, земля & децентралізація
Народний депутат Олександр Дехтярчук та експерт Сергій Кубах розмірковують на тему землі. Зараз громади управляють тільки територіями, де є забудова. Все, що за межами населених пунктів, наразі відноситься до компетенції Держгеокадастру. Як виправити цю ситуацію і забезпечити повсюдність юрисдикції органів місцевого самоврядування об'єднаних громад? Як провести інвентаризацію земель, хто має займатися схемами планування територій і для чого вони потрібні? Ну і звичайно ж - мораторій на землі с/г призначення: чи можливий розвиток села без ринку землі? У цьому епізоді також можете проглянути сюжет про Старосинявську громаду Хмельницької області. Це одна з небагатьох громад, які мають схему планування території.

7
Освіта & децентралізація
Наскільки синхронізовані реформи шкільної освіти та децентралізації? По-перше, Міністерство освіти України впроваджує опорні школи в областях країни безвідносно до створення об'єднаних громад. По-друге, опорні школи впроваджуються швидше "зверху", ніж "знизу". Чи не суперечить такий підхід ідеї децентралізації?
Відповідають Володимир Мартинюк, заступник голови Вишевицької громади Житомирської області, колишній вчитель та Павло Хобзей, заступник Міністра освіти України.

8
Адміністративні та медичні послуги & децентралізація
За тактикою "їсти слона частинками" органи місцевого самоврядування потихеньку переймають від органів державної влади повноваження надавати адміністративні послуги. Формально в Україні існує 701 ЦНАП, але вони є дуже різними за якістю, – розповідає Віктор Тимощук, експерт Центру політико-правових реформ, а сюжет з Івано-Франківська демонструє один з найкращих в Україні ЦНАПів.
Юрій Ганущак, Директор Інституту розвитку територій, аналізує медичну реформу в розрізі децентралізації: які медичні послуги повинні бути забезпечені на рівні громади, як має фінансуватися первинний та вторинний рівні медицини, розбіжності між двома реформами та інші аспекти.

9
Бюджетна децентралізація
Доходи місцевих бюджетів збільшилися у діапазоні від 1,5 до 7 разів. За рахунок чого вдалося досягти цих цифр? Скільки невикористаних грошей лежить на депозитах органів місцевого самоврядування, і чи є це проблемою? На що йдуть кошти Державного фонду регіонального розвитку? Свою думку висловлюють Сергій Мазур, голова Балтської громади Одеської області та Олександр Слобожан, заступник виконавчого директора Асоціації міст України. У цьому епізоді також сюжет із Рукшинської громади Буковини.

10
Загрози фейкових громад
Йшлося під час теле-марафону також про псевдоутворення, що іменують себе «територіальними громадами» різних сіл, селищ, міст, протиставляють себе справжнім територіальним громадам, не підпорядковуються законодавству України, вводять людей в оману щодо змісту Конституції. Ці псевдо-утворення намагаються заангажувати якомога більше людей та створити інституції, паралельні до конституційно встановлених. Як СБУ протидіє цій проблемі, та як людині не стати жертвою організаторів фейкових "територіальних громад", розповідає Ігор Гуськов, співробітник Центрального апарату СБУ.

11
Порядок денний децентралізації надалі
У вечірній студії 5 каналу гості узагальнюють результати децентралізації, обговорюють її головні проблеми, дискутують щодо порядку денного реформи на 2017 рік та стратегії розвитку регіонів. Гостями є: Олександр Ганущин, голова Львівської обласної ради; Геннадій Зубко, Віце-прем'єр-міністр, Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ; Олександр Корінний, голова Новоукраїнської громада Кіровоградської області; Анатолій Кулик, голова Байковецької громади Тернопільської області, Керівник регіонального відділення Асоціації сільських та селищних рад; Гліб Пригунов, голова Дніпропетровської обласної ради; Анатолій Ткачук, директор Інституту громадянського суспільства, .
Теле-марафон проведений «5 каналом» спільно із Українським кризовим медіа-центром та Комунікативною групою Центрального офісу реформ за сприяння програми DOBRE
© Український кризовий медіа-центр
Made on
Tilda