Як бізнесу працювати в умовах ІІ-го та ІІІ-го етапів виходу з карантину, як підприємці працюють сьогодні в громадах та які можливості для бізнесу пропонують міжнародні організації - обговорили під час другої конференції про відновлення місцевої економіки.

Конференцію організувала Програма USAID DOBRE «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» у партнерстві з Програмою «U-LEAD з Європою».
У події взяли участь представники органів центральної влади, програм міжнародної технічної допомоги, місцевого самоврядування та бізнесу. Учасники розповіли про рекомендації МОЗ щодо роботи бізнесів під час ІІ та ІІІ етапів виходу з карантину, можливості банківського кредитування для малого та середнього бізнесу, презентували діючі конкурси для розвитку бізнесу та стимулювання до підприємництва від програм ЄС та США в Україні, послухали приклади, як місцеве самоврядування може допомогти підприємцям та як місцевий бізнес адаптується до карантину та його наслідків.
«Ми говоримо про конкретний план дій і операцій для підтримки економіки та бізнесу під час ІІ та ІІІ фази послаблення карантину. Хоч зміни і невеликі, але вони означають, що ситуація рухається в правильному напрямку. Є деяке поліпшення, і відбудеться поступове відновлення економіки. Деякі підприємства та магазини починають відкриватися - це перші невеликі кроки».
«Ми говоримо про конкретний план дій і операцій для підтримки економіки та бізнесу під час ІІ та ІІІ фази послаблення карантину. Хоч зміни і невеликі, але вони означають, що ситуація рухається в правильному напрямку. Є деяке поліпшення, і відбудеться поступове відновлення економіки. Деякі підприємства та магазини починають відкриватися - це перші невеликі кроки».
Як бізнес повинен працювати після карантину: вимоги МОЗ
Україна вийшла на другий етап послаблення карантину, і ті області, які відповідають вимогам змогли відкрити частину бізнесів, зокрема, кафе та ресторани. Усі тимчасові послаблення дають можливість поступово запускати найбільш затребувані бізнес-процеси у суспільстві, але всі вони повинні дотримуватися протиепідемічних норм.

Поетапний вихід із карантину регулюється постановою Кабінету міністрів України про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної інфекції. Також рішенням Уряду був затверджений механізм прийняття чергових послаблень адаптивного карантину - вони не впроваджуються одразу для всієї території України. Коли певні регіони України відповідають вимогам, то комісія з техногенної безпеки та надзвичайних ситуацій може приймати рішення про перехід до наступного етапу послаблення протиепідемічних заходів. Цей моніторинг здійснюється щоденно на рівні регіонів, а рішення про послаблення може прийматися один раз на сім днів. У той же час при погіршенні епідемічної ситуації протягом трьох днів поспіль ці комісії на рівні кожного з регіонів можуть збиратися позачергово і приймати рішення про повернення до попереднього етапу.
«Для найпоширеніших і найпотужніших гілок бізнесу є тимчасові рекомендації з дотримання протиепідемічних заходів, викладені в постановах головного державного санітарного лікаря України, які розміщено на сайті Міністерства охорони здоров'я України у розділі «Документи». Чому це так важливо? Тому що основні шляхи передачі коронавірусу - це повітряний, крапельний і контактний. Тобто під час ведення бізнесу рекомендовано забезпечити ті умови, які б унеможливлювали передачу вірусу від людини до людини. Насамперед, це дотримання гігієни рук, респіраторної гігієни та етикету кашлю. Відповідно до даних, які ми зібрали за період епідемії, близько 80% людей, які хворіють коронавірусом, мають легкий або практично безсимптомний перебіг, тому вони можуть легко поширювати вірус серед загального населення, - зазначив Олександр Мацьков. - Бізнес повинен бути відповідальним. Ми розуміємо, що затяжний період карантину мав негативні фінансово-економічні наслідки для підприємців. Проте хотів би наголосити і попросити, щоб під час відновлення своєї діяльності зверталася увага на прибирання приміщень, на забезпечення фізичного дистанціювання між клієнтами, які будуть користуватися послугами бізнесу, а також на додаткове інформування на максимально можливих майданчиках щодо основних заходів безпеки і протиепідемічних заходів, які мають виконувати люди, які користуються послугами бізнесу. Ці всі умови дозволять стримати ситуацію і поступово зробити вихід з карантину безпечним для усього населення».
Як бізнес-об'єднання допомагають підприємцям?
«Підприємці повинні постійно виживати і шукати шляхи нових ринків, нових фінансових ресурсів. Але бізнес на сьогодні - живий. Звичайно, ми зазнали достатньо багато збитків, дехто з нас призупинив діяльність, але, повірте, щойно знову сонце засвітить на небо, і нам дозволять працювати поза карантином, бізнес знову відновиться, - зазначив Микола Савуляк та презентував результати дослідження щодо роботи бізнесу. - У рамках співпраці з USAID Small Business Index ми проведи дослідження, яке показало, що бізнес, який належить до будь-яких бізнес-об'єднань, має суттєво вищі показники ефективності у продажах, доступі до ресурсів і прибутковості. Це говорить про те, що якщо на території громади є будь-які бізнес-об'єднання або громада з ними співпрацює, то це позитивно впливає на розвиток бізнесу загалом».
Також Микола Савуляк розповів про своє бачення тих викликів, які має бізнес у громадах, та те, як підприємці долають ці виклики зокрема з допомогою бізнес-асоціацій. Найбільш критичними для бізнесу в громадах спікер називає: регулярні кризи, нестача оборотних та інвестиційних коштів, страх росту конкуренції, низькі продажі, низький рівень підготовки управлінців, страх бути сам на сам з проблемами. Окрім того, серед запитів від бізнесу в ОТГ є запитання щодо легалізації, запуску нових бізнесів та кризи довіри. Як громади справляються із цими викликами та як їм у цьому допомагають бізнес об'єднання на кшталт «Клуб Ділових Людей Україна» - дивіться у презентації спікера.
Що змінилося під час карантину у кредиті 5-7-9% для підприємців?
«Програма 5-7-9 разом з нами всіма з 17 березня пішла на карантин, а зараз поступово з нього виходить. Мова йде як про практичні аспекти діяльності банків (багато відділень перейшли на карантинний режим роботи), так і сутнісний (багато банків, і члени програми не виключення, фактично поставили на стоп більшість напрямків кредитування). Тому це не могло не позначитися на програмі 5-7-9. Окрім того, програма від початку моделювалася як інструмент підтримки інвестиційних проєктів, зараз вона мусила зазнати змін, аби зараз вже підтримувати ті актуальні потреби бізнесу, які пов'язані з відновленням своєї діяльності після вимушеного простою. І фактично за період карантину до програми двічі було внесено зміни, зокрема, це розширення загальних параметрів програми, і додавання нових цільових напрямів реалізації програми. Передусім мова йде про рефінансування. І так само була додана можливість отримувати компенсацію під оборотний капітал, оборотні потреби».
Детальніше про - зміни у програмі 5-7-9%.
Підтримка малого та середнього бізнесу від ЄБРР
«ЄБРР працює як з великими інфраструктурними проєктами, так і опікується розвитком малого та середнього бізнесу (МСБ). Доступ до знань - це основний запит, із яким звертаються компанії. Не всі знають, де шукати консультантів, де навчатися, де шукати ці бізнесові знання. Раніше бізнес-консультаціями користувалися в основному великі компанії, але грантова програма зробила їх доступнішими і для МСБ».
Можливості для українських МСБ від ЄБРР за підтримки Європейського Союзу (ініціатива EU4Business), урядів Швеції та США:
Гранти на залучення зовнішніх консультантів (як локальних, так і міжнародних, залежно від розміру компанії) за низкою бізнесових напрямків: інформаційні технології, системи якості, стратегія, експортний консалтинг, маркетинг, організаційне консультування, операційна ефективність, інженерні рішення, енергоефективність, управління фінансами та ін. Із боку Банку за рахунок донорських коштів співфінансується від 50% вартості послуг локальних консультантів та більше, якщо мова йде про міжнародного експерта. Шукати консультантів зручно на нещодавно запущеній платформі Merezha.com.ua, яка продовжує поповнюватися новими експертами.
У межах ініціативи EU4Business діє мережа Центрів інформаційної підтримки бізнесу у 15 регіонах України. Це центри, куди підприємці можуть звернутися за порадою, отримати інформацію як про програми ЄБРР, так і про інші програми підтримки бізнесу, які діють у країні, а також пройти відповідне навчання чи тренінг. Із початком карантину більшість центрів перевели свої активності в онлайн, і за узгодженням із донором більшість цих заходів залишаються безкоштовними до кінця карантину. За активностями зручно слідкувати на веб-сайті http://bisc.org.ua/ чи на сторінці у Facebook.
У відповідь на вплив протидії COVID-19 для допомоги мікробізнесу і малому бізнесу було запущено Академію ноу-хау. Це онлайн-платформа із онлайн-модулями за низкою антикризових бізнесових напрямків. Контент, зокрема, дублюється українською мовою.
Програма «Жінки у бізнесі». Business Lens – унікальна платформа, що допоможе прискіпливо подивитись на власний бізнес, оцінити його ключові аспекти та найти можливості для подальшого розвитку безкоштовно.
Секторальні ініціативи – агрі, меблева, текстильна, сектор гостинності та туризму (включаючи готелі та ресторани), підтримка креативного мислення для всіх індустрій.
Налаштування торгівельних зв'язків між країнами: торгові місії, вихід на e-commerce закордонних ринків, онлайн-програма GoExport та ін.
Більше анонсів та можливостей для бізнесу можна знайти на Facebook-сторінці ЄБРР: консультації для малого бізнесу в Україні». У дописах ви знайдете анонси та лінки на релевантні сторінки, а натиснувши на кнопку «Дізнатися більше» отримаєте критерії та покрокову інструкцію для подання заявки на грантові консалтингові проекти.
Як Програма USAID «Конкурентоспроможна економіка України» підтримує жіноче підприємництво та ініціативи з електронної комерції в Україні
«Програма КЕУ має широкий спектр ініціатив для малих та середніх підприємств, організацій з підтримки бізнесу, бізнес-асоціацій та об'єднань в Україні. У нас є великий напрямок з підтримки бізнес-клімату, де ми працюємо з організаціями з розвитку підприємництва. Я надзвичайно вірю в додаткову користь та ефективність для бізнесу брати участь в асоціаціях та різних клубах, які можуть допомогти оперативно знайти інформацію і швидше сфокусуватися на тому, що релевантне саме до вас, - каже Олеся Залуська. - В умовах пандемії та карантину ми зрозуміли, що інформації та можливостей багато, але треба чітко визначити, що потрібно вашому підприємству. Програма КЕУ надає безліч можливостей для МСП – підтримка секторів економіки, експортні можливості, програми розвитку бізнесу, гранти та тендери, підтримка підприємниць та ініціатив з електронної комерції. Ми маємо велику грантову програму на 5 років, де є гранти для МСП, власницями та керівниками яких є жінки. При подачі на грант значну увагу рекомендую приділяти вивченню критеріїв. Якщо ви не підпадаєте під критерії, - не витрачайте свій час, та час організації, яка буде переглядати вашу заявку. Хочу зазначити, що якість підготовки заявок залишається все ж таки дуже низькою. Асоціації та бізнес-об'єднання можуть допомогти покращити навички підготовки проєктів і заявок на гранти та кредити. Адже основне – це сформулювати проєкт, мати чіткий план, як ви будете його реалізовувати, і довести, що ви ефективно використаєте ці кошти. Для підприємниць також дуже важливо не зупинятися. Якщо вам один раз відмовили, це абсолютно не означає, що ваш проєкт поганий або ваша бізнес-ідея «не літає». Пробуйте ще раз. Залучіть консультанта, порадьтеся з кимось, перепишіть заявку, продумайте і подавайтеся знову. Ніколи не зупиняйтесь після першої відмови»
Великий напрямок – це можливості для бізнесу, який включає грантову підтримку, роботу у конкурентоспроможних секторах (ІТ, меблевий, туризм, кіно та креативні індустрії, харчова промисловість), програми розвитку бізнесу («eō Бізнес-інкубатори» від Програми КЕУ для стартапів, та Women Biz Camp для бізнес-вумен та тих, хто лише стає на шлях підприємниці), експортні можливості, інструменти міжнародної торгівлі та електронна комерція. І звісно, як велика програма Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), ми приділяємо багато уваги підтримці урядових ініціатив.
Серед грантових можливостей Програми КЕУ - підтримка жіночих бізнесів. Також, спільно з E-Export School від Укрпошти ми розпочали ініціативу «Електронна комерція в дії», яка розповідає українським хендмейд виробникам та МСП як вийти на міжнародні ринки, використовуючи інструменти електронної комерції. Довідник з порадами про перші кроки в електронній комерції підкаже основні юридичні, податкові та митні аспекти електронного експорту та містить практичні поради, як організовувати продажі на закордонних маркетплейсах таких як Amazon та Etsy.
Поліпшення бізнес-клімату – ми започаткували Школу організацій з розвитку підприємництва, підтримуємо потрібні для бізнесу закопроєкти, працюємо над Індексом конкурентоспроможності міст України, розповідаємо МСП як «полегшити собі життя» під час перевірок
Детальніше про можливості від Програми КЕУ, зокрема у напрямку підтримки жіночого бізнесу та використання інструментів електронної комерції малими та середніми підприємцями, можна переглянути у презентації Олесі Залуської.
Як місцева влада може підтримувати бізнес та сприяти підприємництву?
«Ми розробили комплексну програму підтримки малого і середнього бізнесу в громаді, яка включає в себе два компоненти. Перший – це проведення конкурсу мінігрантів «Моя громада – опора мого бізнесу». Головна мета - це виявлення, підтримка та популяризація ефективних ідей підприємництва. Це стимулювання існуючого бізнесу, якому чогось не вистачає для подальшого поступу, розвитку. Це також стимулювання бізнесу до створення нових робочих місць. Адже якщо будуть нові робочі місця, то це зніме соціальну напругу серед мешканців громади. Бо всі хочуть, щоб влада щось робила. А що саме? Те, що ми покращимо інфраструктуру, це і так бачать, і все одно цього мало. Ми вирішили зробити програму підтримки бізнесу через надання йому фінансових ресурсів, - розповіла Зоя Чугай. - Місцеве самоврядування допомагає малому бізнесу з інформацією про можливі грантові програми, програми державної підтримки бізнесу. Вся ця інформація розміщена у нас на офіційному сайті, на офіційній Фейсбук-сторінці нашої громади».
Більше про роботу місцевого самоврядування із бізнесом у Любецькій об'єднаній громаді Чернігівської області можна переглянути у презентації Зої Чугай.
Нові бізнеси під час карантину
«Карантин, закриття ринків і черги покупців до продуктових магазинах - підштовхнули нас до створення альтернативного каналу, мосту між дрібним виробником і кінцевим споживачем. Тому під час карантину ми спробували вийти в онлайн, створили сайт, сторінки у соціальних мережах. І спробували організувати доставку до домівки покупців від виробників сільськогосподарської продукції, які на той час мали дуже великі проблеми зі збутом через закриті ринки і карантинні обмеження. Під час карантину виявилося, що багато людей не байдужі до проблеми виробників, охоче підтримали цю ідею. Не стільки з точки зору споживача, а з точки зору саме підтримки малого сільгоспвиробника, який не мав на той час зрозумілих каналів збуту і вимушений був свій урожай в буквальному сенсі викидати на звалище. Під час карантину був шалений попит. Зараз ситуація трішки змінилася, тому що ринки відкриті, і фермер в принципі має змогу користуватися традиційними каналами збуту. Але залишалася проблема для найдрібніших виробників, звичайних селян, домогосподарств приміських територій. Тому ідею розвитку подальшого бізнесу не покидаємо».
Зараз для перед представниками стартапу «Свіже Їж» постають нові виклики - як продовжити ефективну роботу та як розширювати послуги, щоб залишатися конкурентно спроможними.
Бізнес-інкубатор для розвитку підприємництва у громаді
«Наша ініціатива щодо створення своєрідного бізнес-інкубатора на території Галицинівської ОТГ народилася ще в 2018 році. У 2019 році ми розробили проєкт, почав він реалізуватися, і у співпраці з Програмою USAID DOBRE ми створили бізнес-інкубатор. Тут організовують освітні заходи з підприємництва, садівництва, декоративного мистецтва, шиття та іншого. Також він надає консультативні послуги - це допомога у створенні підприємництва. Зараз починає надавати третю послугу - це оренда техніки, використання швейних, технічних і домашніх машин, оверлоків і гончарного обладнання. У нас є і ноутбуки, і доступ до інтернету, і відповідна література, де можна також прийти і ознайомитися, - розповідає Віктор Сікаленко. - Під час карантину ми запустили пошиття захисних масок. Це була ініціатива наших майстринь, підприємці допомогти із матеріалами. Також організували додаткові навчання для тих, хто хоче навчитися і допомогти шити маски. За три тижні пошили 4 500 захисних масок, які були розповсюджені для людей поважного віку, соціально незахищених і також громадянам, які їх потребували. Головна майстриня і ініціаторка Оля Сердюк якраз під час карантину зареєструвала ФОП у громаді. Вона зайнялася серйозно своєю справою з шиття, почала створювати свій власний бренд. Для розповсюдження використовує соціальні мережі.
Оскільки Ольга зараз тільки починає, і вона перша, хто працює в бізнес-інкубаторі, то техніку ми надаємо їй безкоштовно. Далі ми сподіваємося, що через рік, коли вона стане на ноги, через свій ФОП буде проводити більше товарів і коштів, вона вже буде платити символічну ціну для модернізації цієї техніки і приміщення».

Детальніше про роботу бізнес-інкубатора можна переглянути у презентації Віктора Сікаленка.
Для ЗМІ
Ви можете передрукувати текст лонгріду повністю або ж використати фрагменти із посиланням на оригінал тексту на сайті УКМЦ DOBRE.
Програма USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) – це п'ятирічна програма, що виконується міжнародною організацією Глобал Ком'юнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Програма спрямована на посилення місцевого самоврядування та створення кращих умов для розвитку ОТГ, підвищення рівня залученості громадян до прийняття рішень та забезпечення підзвітності та прозорості в громадському управлінні. До консорціуму виконавців програми DOBRE, на чолі з Global Communities, входять: Український кризовий медіа-центр, Social Boost, Фундація підтримки місцевої демократії (FSLD/FRDL), Малопольська школа державного управління при Краківському університеті економіки (MSAP/UEK), Польща, Національний Демократичний Інститут (NDI).

Програма USAID DOBRE працює в 7 цільових областях: Дніпропетровській, Івано-Франківській, Харківській, Херсонській, Кіровоградській, Миколаївській та Тернопільській. Із червня 2020 Програма розпочинає свою роботу ще в трьох областях: Запорізькій, Чернівецькій, та Чернігівській.

Made on
Tilda