Український кризовий медіа-центр
Добропільський район вивчав досвід
об'єднаних громад півдня
Представники Добропільського району Донецької області, які прагнуть створити об'єднані громади, ознайомилися з досвідом трьох ОТГ Миколаївської та Херсонської областей та побачили, які переваги ці громади отримали в результаті децентралізації.

Навчальний візит відбувся в рамках програми «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE), яка фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).
Мешканці селища Світле та села Криворіжжя, представники Добропільської районної ради відвідали Баштанську об'єднану громаду Миколаївської області, Асканія-Нова та Присиваську громади Херсонської області.

За словами програмного спеціаліста програми DOBRE Вікторії Зубкової, ці громади були обрані не випадково, адже вони ментально та історично подібні до тих територій, де проживають учасники навчального туру. На сьогодні у Добропільському районі створена лише одна громада – Шахівська. Криворізька сільська громада пройшла процедуру об'єднання, проте перших виборів тут ще не було. Світлівська селищна рада розглядала декілька варіантів об'єднання, зрештою її мешканці вирішили приєднатися до міста Добропілля.

«Громади, які є партнерами програми DOBRE, отримують експертну та фінансову допомогу, набувають досвіду стратегічного планування, яким уже зараз можуть поділитися з тими, хто ще тільки планує об'єднання.

Тож учасники навчального туру змогли побачити, як громади працюють в умовах об'єднання, з якими проблемами вони зіткнулися та як їх вирішують. А також перейняти досвід, як громади, які не мають потужного інвестора, залучають додаткові кошти, займаються проектною діяльністю».


Вікторія Зубкова
програмний спеціаліст програми DOBRE

«
Тамара Бєлянкіна
голова Добропільської районної ради
«Ми в районі ще 10 років тому розуміли, що громадам треба об'єднуватися. Тоді ми спробували об'єднати 3 сільських ради. Тепер це – Шахівська ОТГ. Безумовно, децентралізація допоможе нашим громадам стати самостійними та спроможними. Добропільська районна рада ніколи не чинила спротиву добровільному об'єднанню, у нас виникали суперечки лише з приводу його формату.

Під час навчальної поїздки ми побачили, чим живуть міська, селищна та сільська громади, переконалися, що всі вони лише виграли від цього».

»
Баштанська громада - комфортна для життя
Першою учасники навчального туру відвідали Баштанську міську об'єднану громаду, що на Миколаївщині.
На території ОТГ сьогодні діє три бюджетоутворюючих підприємства – «Баштанський сирзавод», «Зоря Інгулу» та птахофабрика. Також тут функціонує 4 ринки, які дають можливість мешканцям громади реалізувати свою продукцію та самостійно заробляти кошти.
Голова громади Іван Рубський розповідає гостям про досягнення громади за останні два роки
Із навчальних закладів у Баштанській ОТГ є 13 дитячих садочків та 12 шкіл, у кожній з яких оновили спортивні зали. Діє в громаді й музична школа, яку нещодавно відремонтували.
На першому поверсі у центральній районній лікарні функціонує відділення невідкладних станів (реанімація). Також є відділення нефрології та діалізу, відкриті в 2017 році. У майбутньому районна лікарня може стати центром госпітального округу, адже тут є і сучасне обладнання, і кваліфіковані працівники. Окрім того, у Баштанській громаді будують хоспіс. Такого закладу немає навіть у Миколаєві.

А ще у громаді триває будівництво басейного комплексу, який обладнають сонячними панелями. Сумарна вартість проекту – 64 млн грн. Перша черга будівництва завершується вже цього року.

Також неподалік планують відкрити готель, встановити тенісні корти та спортивні майданчики.

Окрім того, планують реконструювати великий стадіон, додатково залучивши 100 млн грн.

Також учасникам навчального туру показали територіальний центр соціального обслуговування, де люди пенсійного віку мають можливість безкоштовно відвідувати масаж, перукарню, різноманітні гуртки за інтересами, освоювати комп'ютер, займатися на тренажерах, скористатися послугами швеї. Лише за 9 місяців 2017 року послугами центру скористалися 2800 пенсіонерів. Піклуються у громаді й про самотніх бабусь та дідусів – уже кілька років тут функціонує відділення стаціонарного догляду, де створені комфортні умови для проживання.

«Одного об'єднання недостатньо для того, щоб громада стала спроможною. Для цього необхідно залучати інвестиції. Ми радимо вам першочергово виділити приміщення, знайти спеціалістів та відкрити інвестиційний відділ».
Іван Рубський, голова громади.
Вигравши грант від програми DOBRE, Баштанська ОТГ відремонтувала приміщення сесійної зали та встановила там систему електронного голосування, проектор. Також cтворила кінотеатр під відкритим небомА наразі громада разом із експертами програми працює над покращенням послуг із водопостачання.

Завдяки реалізації проектів від ЄС/ПРООН та фонду «Відродження» було утеплено приміщення дитячого садочка в селі Добре, відремонтовано амбулаторію в селі Євкине, кімнату для клубу «Берегиня» в Новоєгорівці. У 2017 році привели до ладу дитяче містечко «Казка» у Баштанці. А зараз тут розробляють проект та концепцію індустріального парку площею 148 га.

Наостанок представники Добропілля мали оглядову екскурсію до Баштанської опорної ЗОШ №1, дитячого садочка «Чебурашка», парку імені Семена Бойченка.


«
Тетяна Дорошкевич
депутат Добропільської районної ради, учасниця навчального туру
«Перш за все, ми впевнилися в тому, що стоїмо на правильному шляху. Об'єднання громади піде на користь мешканцям наших сіл. Баштанська міська громада дуже схожа на ту, яку ми хочемо створити. Місто вже має більший бюджет, розвинену інфраструктуру, а проблеми з кадрами тут вирішуються швидше, ніж у сільських ОТГ. Тому саме такий формат об'єднання ми вважаємо найбільш доречним – навколо міста Добропілля».

»
В ОТГ Асканія-Нова розвивають спортивну галузь
Другою зупинкою в навчальному візиті представників Донеччини була Асканія-Нова об'єднана громада.
Голова громади Віталій Свінціцький розповів про переваги, які громада отримала в результаті децентралізації.

Приміром, до об'єднання бюджет ОТГ становив 2 млн 400 тис. грн, після об'єднання він зріс до 39 млн 326 тис. грн.

Наприклад, у кожному селі було відновлено вуличне освітлення. У Маркеєвому замінили водопровідну мережу, перевели всі соціальні заклади на альтернативні джерела енергетики (пелети, деревна тріска). Тепер у школах, дитячих садочках, амбулаторії тепло та затишно. За інфраструктурну субвенцію купили нову техніку для комунального підприємства: сміттєвоз, дробарку для дерева, трактор. Наразі триває ремонт приміщення для хореографічного класу, розміщеного в дитячому садочку. У планах громади – будівництво спортивної школи, де б могли займатися й діти з інших ОТГ.

Разом із тим Асканія-Нова об'єднана громада активно працює над розвитком туризму. Об'єднавши зусилля з двома сусідніми громадами, тут планують створити туристичний кластер «Соляна дорога».
«Нам треба працювати над розвитком інфраструктури, щоб туристи, спортсмени приїздили до громади та залишалися тут на декілька днів».
Віталій Свінціцький, голова громади
Учасники навчального туру відвідали місцеву амбулаторію, навчально-виховний комплекс, спортивний клуб, побачили футбольний стадіон, а також Будинок культури-ФАП в селі Питомник, де завершуються ремонтні роботи.

Особливу насолоду гості отримали від екскурсії біосферним заповідником «Асканія-Нова» ім. Ф. Фальц-Фейна, який входить до списку об'єктів спадщини UNESCO.

Громада є партнером програми «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE). У рамках співпраці вона отримала грант на облаштування ринкової площі в смт. Асканія-Нова. Найближчим часом буде реалізовано проект, спрямований на покращення послуг із водопостачання.


«
Валентин Колосов
Світлівський сільський голова, учасник навчального туру
«До нашої сільради входить чотири населені пункти, де проживає 1780 людей. Населення переважно займається сільським господарством, основний дохід – податок на землю. Бюджет сільради цього року становить 13 млн грн, і ми завжди маємо вільний залишок. Однак ми вважаємо, що процес об'єднання допоможе нашій громаді відійти від політики. І навчальний тур до трьох громад півдня допоміг нам у цьому впевнитися. Також ми переконалися, що землею має розпоряджатися громада, а не держава. Окрім того, ця поїздка – гарна нагода поспілкуватися з колегами, обмінятися досвідом. Тим паче нам у цих громад є чому повчитися».
Олена Волковська
керівник комунального підприємства «Агрокомсервіс»,
учасниця навчального туру
«Наше підприємство обслуговує 19 населених пунктів, а це – 5000 абонентів. Ми потребуємо оновлення автомобільного парку, техніки. Проте через те, що наш засновник – районна рада, вона не може виділяти нам це кошти. Тому всі витрати на ремонт лягають на плечі сільського населення. Поспілкувавшись із працівниками комунальних підприємств у Баштанці, Григорівці, Асканії-Новій, ми зрозуміли, що громади мають можливість надавати комунальному підприємству фінансову підтримку. Окрім того, надаючи послуги мешканцям об'єднаної громади напряму, ми б могли встановити контейнери для роздільного збору сміття та забезпечувати їх обслуговування. Зараз наші села позбавлені такої можливості».

»
Присиваська громада готується приймати туристів
Після знайомства з громадою гості поїхали до Лемурійського озера затоки Сиваш – туристичної родзинки Присиваської громади.
Знайомство з Присиваською сільською об'єднаною громадою розпочалося з візиту до дитячого садочка та школи в селі Павлівка. У навчальному закладі нещодавно завершився ремонт спортивної зали.
У селі Григорівка учасники навчального візиту відвідали амбулаторію. Тут встановлені котли для альтернативних видів палива (відходів від сільгосппродукції), що дозволяє значно економити на опаленні. До речі, в медичній установі працюють молоді спеціалісти, які переїхали з інших населених пунктів. Їм у Григорівці запропонували і власне житло, і конкуренту заробітну плату - створили комфортні умови для роботи.

Завітали гості й до місцевої школи, де тільки-но відремонтували методичний кабінет, закупили туди сучасні меблі й техніку. А за кошти, зекономлені під час опалювального сезону, в навчальному закладі облаштували ігрову зону для учнів.

Про плани громади на майбутнє розповів голова Сергій Кліщевський. Серед них – будівництво центру сімейного відпочинку з 15 VIP-номерами, кафе та рестораном, конференц-залою. Згадав очільник громади й про те, що вдалося зробити цього року за рахунок інфраструктурної субвенції. Наприклад, громада перекрила покрівлю Строганівського Будинку культури, купила шкільний автобус, придбала деревоподрібнювач, гідравлічний прес, причіп, борону. А за рахунок гранту від Посольства Польщі отримали новий пожежний автомобіль.

У співпраці з програмою DOBRE ще планують встановити ігровий майданчик, відремонтувати та закупити технічне обладнання в сесійну залу, а також розробити схему просторового планування всієї території громади.


«
Ріта Удовик
Криворізький сільський голова, учасниця навчального туру
«Ми завжди хотіли бути сільською об'єднаною громадою. Сьогодні наші сільради хоч і не багаті, але й не дотаційні. Так, після об'єднання нам буде складно, ми це розуміємо, але тоді розвиток нашої громади залежатиме лише від нас, а не від районної влади. І, якщо громадам, які ми відвідали, вдається досягати успіху, то і у нас все буде добре».

«
Завершився навчальний тур ознайомчою поїздкою до Лемурійського озера затоки Сиваш – туристичної родзинки Присиваської громади.
Made on
Tilda