Те, що стосується розвитку територій, вже має інструментарій, існує ДФРР, кошти якого повністю розподіляються між областями. А під проекти і програми, спрямовані на загальноукраїнську солідарність, згуртованість держави поки-що не було фінансування, не було таких проектів. Це погано.
"Загальноукраїнська солідарність" – це комплексна програма. Вона стосується багатьох аспектів: створення міжрегіональних проектів, які "зшивають" регіони; створення проектів обмінів, створення інформаційних ресурсів, які поширюються більше, ніж на один регіон. Тобто це все, що зшиває український простір.
Візьмемо просту річ. Є Дніпро, і наші "закляті друзі" кажуть, що Україна розколота Дніпром надвоє. Так-от, може бути дуже класний проект, де Дніпро єднає регіони. Наприклад робота по відновленню Дніпра буде стосуватися великої кількості регіонів, які суттєво відрізняються один від одного. Але якщо ви кинули щось в Дніпро на Київщині, то воно має відношення до всіх регіонів аж до Одещини.
Тут йдеться не про тверду інфраструктуру, а про проекти спрямовані на людину – так звані "м'які проекти". Якщо говорити про інструментарій ДФРР, "м'які проекти" можуть бути дешевими, але дуже ефективними.
Наразі в ДФРР не має грошей на "м'які проекти". Тому ми й пропонували, збільшити кошти ДФРР з 1% до 1,5 % [доходів загального фонду Держбюджету] і третину цих коштів передбачити на реалізацію програм, спрямованих на загальноукраїнську згуртованість і загальнодержавні потреби регіонального розвитку. Щоб не забирати цей відсоток з регіонів, а створити піввідсотка на проекти "зверху вниз". Це є в плані дій Уряду на 2016 рік, ніхто цього не скасовував, але в проекті Бюджету на 2017 рік це не враховано.