Що стосується
адміністративно-територіального устрою. Дійсно, відповідно до статті 133, змін до неї, від понять "село, селище, місто", і у нас територіальним устроєм наразі будуть "громади, округи, області і Автономна Республіка Крим". Але навіть у цьому, здавалося б, незначному і неконтроверсійному визначенні, є багато питань. Зокрема, якщо ми вилучаємо слова "місто, село, селище і район в місті", чому далі по Конституції виникають ці терміни? Тобто, навіть понятійно-категорійний апарат вимагає уточнення. Тому і є дискусія. Вона є фаховою, вважаю, принаймні, за цим столом.
Пункт 16 статті 92 викликає застереження у експертів - я ці застереження підтримую. Дійсно,
правовий статус окремих адміністративно-територіальних одиниць законом – це є небезпека. І ми не говоримо про те, що це буде стовідсотковий сепаратизм, але ми не знаємо, що буде далі і кому захочеться якийсь правовий статус, наприклад, окремо міста Києва або окремо іншого села, селища або поселення.
Надалі. Вилучається
спеціальний статус Києва, а вводиться правовий статус, Севастополя немає, це, звісно, політичне питання, але воно має бути обговореним.
Що стосується
терміну громада. Дійсно, відповідно до статті 133 і змін до неї це одиниця адміністративно-територіального устрою. Відповідно до статті 140 це суб'єкт місцевого самоврядування первинний. І при цьому ще й додається юридична особа. От колізія цих норм і викликає занепокоєння і прохання уточнення понятійно-категорійного апарату.
Що стосується зміни
назви субрегіонального рівня з району на округ – це теж є застереженням. Наприклад, для мене не є аргументом того, що це щось інше. Що інше? Це укрупнення субрегіонального рівня. Це інші повноваження. Але це не є підставою саме зміни назви. Крім того, у нас є адміністративно-територіальні одиниці галузевого напрямку з такою назвою. Наприклад, це освітянський округ, старостинський округ, це госпітальний округ. І врешті решт це виборче наше законодавство, виборчий округ. Тобто, тавтологія назв у законодавстві теж є дискусійним питанням.
Що стосується
вилучення назв областей – це політичне питання. Я дозволю собі його не коментувати. А от що стосується "субрегіональний рівень - це декілька суміжних громад встановлюють округ" - погоджуюсь з нашими колегами-експертами, що це є недоречним. Тим більше, абстрактне питання, що таке декілька громад, теж потребує уточнення.
Мене також непокоїть інше.
Зміна меж, найменування і перейменування громад відповідно до змін до 133 статті відбувається відповідно до
думки мешканців. По суті це конституційно закріплюється, так би мовити, нова форма безпосередньої демократії. Ми знаємо, що у нас є референдуми, є громадські слухання і т.д. А тут в Конституції вводиться думка мешканців, і це є доволі дискусійним.
Що стосується
організації виконавчої влади і змін до неї. Основні питання дійсно до інституту префектів. Погоджуюсь, що такий інститут потрібен, тому що децентралізація – це передача повноважень, це передача ресурсів. І, відповідно, в унітарній державі повинні бути контроль і нагляд за відповідністю Конституції, законам діяльності органів місцевого самоврядування. Але, хочу зауважити, що коли ми дивимося 119-ту статтю і пропозиції, префект матиме повноваження здійснювати адміністративний нагляд за додержанням Конституції, законів України органами місцевого самоврядування. Коли у 8-му скликанні ми обговорювали повноваження, префекта, ми пропонували компромісний легкий варіант: коли наглядова функція тільки щодо відповідності актів Конституції та законам України. Нагляд за діяльністю, як сьогодні, і відповідність Конституції та законам актів – це трошки інші речі.
Що стосується 5-го пункту статті 119,
«префект здійснює інші повноваження, визначені законом України». Погоджуюся з тим, що в Конституції має бути вичерпний перелік для того, щоб не було інсинуацій саме в законодавстві.
Наступне. Що стосується
представництва держави в округах, областях і місті Києві. Справа в тім, що представник держави – такий термін зазвичай застосується саме в міжнародних відносинах. І хто є цей представник? Це виконавча влада, це представник Президента? Теж має бути уточнено.
Крім того, вивчаючи
функції префекта, дуже важливо визначити: він виконує одночасно і виконавчу функцію (якщо він координує діяльність територіальних органів виконавчої влади), і наглядову функцію. От наскільки є реальним поєднання цих функцій? Тим більше, якщо він може видавати акти на відповідній території. Тобто, ми повертаємось до моделі, коли той, хто видає акти, може сам себе контролювати. Також це дискусійне питання.
Що стосується
змін до системи місцевого самоврядування. З того, що не було названо, я звертаю вашу увагу на абзац 1 статті 140. Фактично змінюються самі підходи і до визначення місцевого самоврядування. Місцеве самоврядування є правом та спроможністю громади безпосередньо або через органи місцевого самоврядування та їх посадових осіб вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції України. Що стосується спроможності, я розумію, що це взято з Європейської хартії місцевого самоврядування, і це є дійсно новелою, і є правильним, але тоді нам треба уточнювати власне законодавство. Тому що слово "спроможність" у наших нормативних документах мається зовсім інше. І це математична формула, яка може змінюватися постановою Кабінету міністрів України. З цим треба бути обережними. Якщо громада визнана відповідно до наших нормативів неспроможною, тоді може бути посилання некоректне, звичайно, і цього треба уникнути. Тобто, тут знову понятійно-категорійний апарат повинен бути уточнений.
Що стосується того, що
місцеве самоврядування визначається правом громади безпосередньо, я звертаю вашу увагу, безпосередня форма демократії ставиться на перший шпальт, «або» через органи місцевого самоврядування, і це варіативність місцевого самоврядування. Таким чином представницький орган ми ставимо по-друге, після безпосередніх форм демократії, ми робимо його варіативним. Таким чином ми знижуємо його цінність.
Наступне. Стаття 140:
«інтереси громад відповідного округу і області». Таке некоректне написання. В мене виникає відчуття, що це громада округу і області. Просто техніко-юридично треба поправити. Я до чого це кажу? До того, що Конституція – це не просто закон, це документ, в якому має бути виважене кожне слово, кожна кома. І це треба уточнити. І тут, звичайно, критичних таких зауважень немає, якщо це проєкт закону. А якщо це внесений вже проєкт Конституції до Верховної Ради, то виникає питання: що з тим робити.
Виникає також питання щодо того, чому в тексті статті 141
вилучено основоположні принципи виборчого права. Якщо пам'ятаєте, у нас є такі загальні принципи виборчого права, як: загальне, рівне, пряме виборче право шляхом таємного голосування. Звісно, що така норма є в статті 70 як загальна норма. Але вона повторюється: коли Конституція говорить про вибори Президента, про народних депутатів збережена, вона в чинній Конституції щодо місцевих виборів так само є. Але чому вона вилучається, є доволі серйозним питанням, і хотілося б на нього мати відповідь.
І по строкам дискусія. Вже було озвучено. Не буду зупинятися. Щодо
ротації погоджуюсь, тому що ротація і призначення, і обрання - це трошки різні процедури, і вони теж мають бути уточненими.
Так само є дискусія щодо
повноважень і щодо місцевих податків. Місцеві податки дійсно мають бути в місцевої громади в умовах децентралізації. Це слушно і це дуже актуально. Тим не менше, бажано дописати – відповідно до законів України, для того, щоб це не було врозріз з бюджетним кодексом і щоб не було проявів, скажемо, неунітарності, не буду слово "сепаратизм" говорити.
Отже, виникає в мене також питання і
про референдуми - це стаття 143. Органи місцевого самоврядування фактично вилучаються з процесу організації референдумів. Зверніть, будь ласка, увагу. Якщо в чинній Конституції ми пишемо: забезпечують проведення місцевих референдумів і реалізацію їх результатів, то в редакції пропонується тільки реалізація. Що це означає? Це означає, що референдум місцевий, як такий, можливий за народною ініціативою. А от за ініціативою місцевої влади (а це інколи дуже важливо, зокрема щодо консультативного референдуму) вже є питання, чи можна провести відповідно до цих змін. І мені просто незрозуміло, хотілося б почути відповідь, що це є.
Про повноваження Президента тут було дуже багато сказано. Єдине, що хочу сказати щодо
повноважень Президента паралельно зі змінами до повноважень Конституційного суду України - виникає питання. По-перше, це не зовсім повноваження КСУ – визначати і аналізувати акти місцевого самоврядування. Також питання і в іншому – в спроможності, в інституційній спроможності КСУ в 7-денний термін дати якісь висновки. А якщо це буде масово? Тобто, ці питання теж без відповіді і потребують уточнення.
Тому з повною підтримкою, з вболіванням за децентралізація, з бажанням удосконалити (я думаю, тут в кожного є таке бажання підтримати реформу), але тим не менше така дискусія щодо кожного пункту є актуальною. Можливо, це наші суб'єктивні думки, і просто їх треба, як міфи, розвіяти. Але тим не менше, якщо експерти, і не один, і не два, і не три говорять про застереження в такій-то частині, краще такі застереження прибрати. Це не є закон. І ми маємо розуміти, що відповідно до статті 158 Конституції України зміни до тієї ж самої статті впродовж скликання просто неможливі. І якщо вони зацементуються - вони зацементуються до наступного нашого покоління народних депутатів. Тому, засвідчуючи повагу і до документу, і до авторів, і до сьогоднішніх спікерів, закликаю до подальшої роботи.
Стаття Олени Бойко за підсумками дискусії.