Баштанська отг, миколаївська область
Історія про мільйон гривень
та бульдозер
як знайти кошти на ремонт у спортзалі сільської школи, який чекав 30 років
Ця історія із заощадженнями розпочалася у 2018 році, коли Баштанська об'єднана територіальна громада, сформована у 2017 році, вирішили придбати бульдозер для впорядкування сміттєзвалищного полігону. Аби закласти у бюджет відповідну вартість, пояснює спеціалістка із закупівель Баштанської ОТГ Тетяна Заворотнюк, довелося проаналізувати ринок. Ціна на подібну техніку коливалася від 5,4 млн грн до 3,8 млн грн. Відповідно, за основу обрали найнижчу - 3,8 млн грн і оголосили закупівлю у жовтні 2018 року.
Ця історія із заощадженнями розпочалася у 2018 році, коли Баштанська об'єднана територіальна громада, сформована у 2017 році, вирішили придбати бульдозер для впорядкування сміттєзвалищного полігону. Аби закласти у бюджет відповідну вартість, пояснює спеціалістка із закупівель Баштанської ОТГ Тетяна Заворотнюк, довелося проаналізувати ринок. Ціна на подібну техніку коливалася від 5,4 млн грн до 3,8 млн грн. Відповідно, за основу обрали найнижчу - 3,8 млн грн і оголосили закупівлю у жовтні 2018 року.
Із цих коштів 900 тисяч гривень місцева влада перенаправила на освіту – школи та дитячі садки в громаді отримали додаткові гроші на закупівлю тренажерів, ремонт у спортзалі сільської школи та залатати дах, що протікав у дитячому садочку.
Ці зміни у Баштанській ОТГ стали можливими завдяки використанню конкурентних закупівель, замість укладання непрозорих прямих договорів. Наприклад, в школу хочуть купити холодильник. На це в міста є 20 тисяч гривень. Згідно з законом, відділ освіти, як замовник, має право товари вартістю до 200 тисяч гривень купувати двома способами. Перший - самостійно знайти постачальника і купити за прямим договором. Другий - оприлюднити оголошення про торги на ProZorro і дочекатись аукціону, де визначиться найдешевша пропозиція. Другий варіант потребуватиме на один-два тижні більше часу. Однак, так місто може заощадити близько 4 тисяч гривень на маленькій закупівлі холодильника вартістю 20 тисяч гривень, які будуть витрачені на морозильну камеру для іншого дитячого садочка.
Сьогодні три з чотирьох закупівель відділ освіти, молоді та спорту Баштанської міської ради оголошує за конкурентними процедурами. І на 143 тендерах очікуваною вартістю 44 млн грн вже вдалося зекономити 7,8 млн грн. Загалом же відділ освіти разом з Баштанською міською радою на конкурентних закупівлях за два роки зекономили 12 млн грн. Цього вони навчилися завдяки спеціалістам та тренінгам програми DOBRE.
Програма DOBRE проводила оцінку відповідності публічних закупівель, які здійснюються у громадах, на дотримання законодавчих вимог та відсутність порушень. Таке оцінювання проводилось у 75 громадах, які беруть участь у програмі. Виявлено багато помилок, які свідчили про прогалини у теоретичних знаннях, відсутність досвіду у учасників тендерних комітетів. За результатами оцінювання були розроблені не лише план дій щодо виправлення та запобігання виявлених порушень, але і розроблено цикл дводенних навчальних тренінгів щодо публічних закупівель для тендерних комітетів об'єднаних територіальних громад. Тренінги вже відбулися у Дніпрі, Івано-Франківську, Кропивницькому, Миколаєві, Тернополі, Харкові та Херсоні. Подібні заходи проводяться вже другий рік поспіль, оскільки залишається висока актуальність через підвищення ступеню прозорості ОТГ та зростання кількості процедур публічних закупівель.
Тематика тренінгів охоплювала теоретичні та практичні аспекти всіх видів процедур закупівель, особливості та помилки при підготовці тендерної документації, кваліфікацію учасників та перевірку наданих документів, нецінові критерії оцінки - важливість та можливість їх використання у закупівлях; практичну роботу з договорами (строки, зміна ціни, реквізитів, розірвання, звітування про виконання, штрафи і пеня тощо); взаємодію з органами контролю.
Станом на серпень 2019 року в Україні діють 881 об'єднана територіальна громада, де проживають понад дві третини українців. Історія про баштанський бульдозер - це тільки один приклад того, як прозора електронна система та професійні підходи місцевої влади створили середовище для здорової конкуренції та економії. А це дало можливість громаді знайти додаткові кошти для покращення ситуації у проблемних сферах.

Ці інструменти та підходи доступні всім територіальним громадам, головне - бажання їх використовувати.
Програма USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) – це п'ятирічна програма, що виконується міжнародною організацією Глобал Ком'юнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Програма спрямована на посилення місцевого самоврядування та створення кращих умов для розвитку ОТГ, підвищення рівня залученості громадян до прийняття рішень та забезпечення підзвітності та прозорості в громадському управлінні. До консорціуму виконавців програми DOBRE, на чолі з Global Communities, входять: Український кризовий медіа-центр, Social Boost, Фундація підтримки місцевої демократії (FSLD/FRDL), Малопольська школа державного управління при Краківському університеті економіки (MSAP/UEK), Польща, Національний Демократичний Інститут (NDI).

Програма USAID DOBRE працює в 7 цільових областях: Дніпропетровській, Івано-Франківській, Харківській, Херсонській, Кіровоградській, Миколаївській та Тернопільській.

Made on
Tilda