Найгостріша для степових сіл проблема – питна вода. У селі Маркеєєв через брак коштів на електроенергію її подавали усього дві години на добу – з 5-ї до 7-ї ранку. Підняти тарифи? Але ж у селі через одного – пенсіонери. А тут ще й мережі – мов решето. Не лише тут, а й в «столиці» громади – Асканії-Новій.
Для голови територіальної громади Віталія Свінціцького водопостачання – на аркуші календаря, як мовиться:
- Питна вода для мешканців селища подається цілодобово із артезіанських свердловин, у решті населених пунктах громади – по 15 годин на добу. Водопровідні мережі у нас старі – їм від сорока до ста років! Загальна довжина мереж лише в Асканії-Нова сягає десь кілометрів шістдесят та ще по 8 кілометрів – у Молочному, Іллінці, Питомнику, Комишу, Новому Етапі… Загалом до сотні кілометрів і вийде. Тому зараз ми займаємося розробкою проектів для заміни старих труб на нові. Це одне із першочергових завдань територіальної громади. І це, хочу підкреслити, стосується не лише селища, а й усіх населених пунктів.
- Вода у вас добувається із чималих глибин…
- Ви мабуть хочете сказати, що і коштує вона для споживачів дорого? Я би так не сказав. Для мешканців населених пунктів кубометр води коштує 7,5 гривні і 24 (включаючи водовідведення) – в Асканії, якщо відкинути водовідведення, то це буде 11 гривень.
- Віталію Казимировичу, аби не створення нової територіальної громади, чи змогли б ви практично розпочати реалізацію такого складного і важливого для кожного мешканця населених пунктів проекту?
- Раніше були такі спроби, але ми не потягнули. Зараз така можливість з'явилася, бо якщо торік бюджет у нас складав 2,4 мільйона гривень, то нині на всю громаду 33 мільйони.
- Звідки такі гроші?
- Як я вже казав, освітня і медична субвенції, нам належні, надходять до нас напряму, а не через район. Плюс інфраструктурна субвенція. Крім того, громада долучилася до п'ятирічного проекту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (програма DOBRE), яка працює і в Херсонській області. Є ще різні гранти…
Коли зайшла мова про газифікацію населених пунктів, Віталій Свінціцький сказав, що без блакитного палива у громаді лише два селища – Маркеєв, Комиш. Але і вони в ближчій перспективі будуть з газом. Проте…