Програма usaid dobre
ЩО РОБИТИ З МОЛОДДЮ В ОТГ
успішні практики об'єднаних громад
«Наша молодь зовсім неактивна» та «молодь тікає з громади» - це дві найпоширеніших тези, які часто озвучують очільники об'єднаних територіальних громад. Програма DOBRE спробувала розібратися, чи можна щось із цим зробити, і якщо так, то яким чином? Результати, що отримали громади-учасниці, які пройшли навчання та виконали практичні завдання програми «Молодіжний працівник в ОТГ», доводять, що активізувати молодь нескладно, якщо цьому питанню приділити увагу. І це доступно та недорого.
Перш за все, бачення системного підходу до роботи з молоддю вже є. У вересні 2018 програма DOBRE стала ініціатором створення дорожньої карти молодіжної роботи в ОТГ, яку спільно розробили представники Міністерства молоді та спорту, Міністерства регіонального розвитку, Програм розвитку ООН в Україні, програми U-LEAD, асоціацій органів місцевого самоврядування і об'єднаних територіальних громад, молодіжних організацій та ОТГ, які мають досвід якісної молодіжної роботи. Карта складається з семи кроків. Вони показують, як громада може з нуля вибудувати якісну молодіжну роботу і створити стимули для активізації та можливості для розвитку молоді.
Далі, на основі державної програми «Молодіжний працівник», DOBRE розробила спеціалізовану програму для ОТГ, яка включала 3 навчальні етапи, практичні завдання для учасників та консультації тренерів.

Молодіжні працівники - це люди, які працюють з молоддю, створюючи можливості розвитку, самореалізації, залучення до прийняття рішень, захисту прав, обміну досвідом та розвитку компетенцій, необхідних молодим людям, щоб стати успішними у сучасному світі. Молодіжним працівником чи працівницею можуть стати представники державних органів, органів місцевого самоврядування, комунальних закладів чи громадських об'єднань, які мають професійні навички роботи з молоддю.
Професійність молодіжних працівників затверджується державними сертифікатами, які можуть отримати ті, хто пройшов програму «Молодіжний працівник в ОТГ».
Що дала програма громадам? Всього за 7 місяців, громади-учасниці отримали кваліфікованих молодіжних працівників, програми розвитку молоді, розроблені разом з молодими мешканцями ОТГ, дієву молодь – волонтерів та членів молодіжних рад.

Головне, що зрозуміли представники громад - що молодь - це ресурс, а не проблема. Активні молоді люди самі вирішують проблеми, і часто ефективніше, ніж «дорослі». Залучаючи молодь, представники влади отримають два безперечних бонуси.

По-перше, вони значною мірою можуть делегувати молоді реалізацію молодіжної роботи, чим розділяють з нею відповідальність за результати. При цьому молодь щаслива, бо може реалізувати те, що їй дійсно цікаво і потрібно. Дуже часто, молоді треба просто не заважати втілювати ідеї в життя.

По-друге, виконуючи проекти і завдання в громаді, молоді люди отримують важливі навички, завдяки яким вони стають активними учасниками суспільних процесів, а не лише користувачами послуг. Молодь здобуває організаторські навички, навички комунікації, роботи в команді, що стане в нагоді молодим лідерам в їхній подальшій діяльності у будь-якій професійній сфері: чи в бізнесі, чи в політиці, чи в громадському секторі. Тобто якщо громада хоче, щоб молодь була відповідальною і включеною у життя ОТГ, потрібно почати зі спільного виконання першочергових завдань: визначення потреб, пріоритетів, складання плану дій, призначення кваліфікованої особи, відповідальної за молодіжну роботу, невеликих спільних ініціатив для початку, їх фінансування і створення простору для більших проектів.
Як це працює на прикладі конкретних громад?
ЦАРИЧАНСЬКА ГРОМАДА, Дніпропетровська область
Стрімкий рух по карті молодіжної роботи завдяки залученню молоді з сіл
Царичанська громада увійшла в програму «Молодіжний працівник в ОТГ» з нульових позицій, не маючи жодних офіційних елементів молодіжної політики. За пів року команда з представників громади за підтримки менторів просунулась аж до 5 кроку дорожньої карти: розробили молодіжний паспорт громади, проаналізували інфраструктуру громади на онлайн-мапі, провели опитування молоді про їх проблеми та побажання, розробили рекомендації для подальшої роботи з молоддю та презентували ці дослідження молодіжному активу та керівництву громади. В результаті публічного обговорення громада створила посаду відповідальну за молодіжну роботу в ОТГ та прийняла цільову програму «Молодь Царичанської громади» на 2019-2021 рр. Але найбільшим досягненням ініціативної групи варто вважати системне залучення мешканців різних сіл. Їм вдалося створити молодіжну раду громади, яка наразі складається з 16 представників молоді з 6 населених пунктів громади, серед яких є як школярі, так і доросліша молодь.
Як нам це вдалось? Та, насправді, досить просто: є ініціативна група і є підтримка влади. Здавалось, що влада наче так і чекала, коли молодь активізується і прийде зі своїми пропозиціями. Ми спільно з виконкомом ініціювали створення молодіжного простору, який скоро запустимо і восени повернемось до питання фінансування молодіжної програми на наступний рік.
Оксана Дрянова, учасниця програми, голова Царичанської молодіжної ради, методистка комунального клубного закладу «Центр культури та дозвілля» Царичанської селищної ради
Опитування молоді стало тією унікальною складовою, що забезпечила успіх роботи молодіжної ради. Молоді лідери почали проводити зустрічі в старостинських округах, презентувати результати дослідження, визначати найбільш актуальну проблему місцевої молоді і спільно з молодіжною радою розробляти план її вирішення. Ініціатива отримала назву «Челендж змін». У Юріївському старостинському окрузі, наприклад, активісти почали облаштовувати зону відпочинку на березі річки Журавка. Молодіжна рада з захопленням підтримує округи, які наступним підхоплюють #Челеднжзмін.
ВЕЛИКОГАЇВСЬКА ГРОМАДА, ТЕРНОПІЛЬСЬКА ОБЛАСТЬ
Активізація громадського сектору
Ще на початку програми учасники з Великогаївської громади проаналізували стан молодіжної роботи і визначили, що з необхідного в громаді існує лише молодіжна рада, але і та є переважно дитячою і не дуже активною. Визнання відсутності молодіжної роботи стало важливим стимулом для Великогаївської команди, яка завзято взялась за виконання практичних завдань. Ініціативна група провела змістовне дослідження потреб молоді - відповідно до вибірки за віком та місцем проживання в ОТГ опитали 152 з 2710 молодих людей. Уже в лютому команда провела публічну презентацію результатів опитування молоді, і як наслідок ініціювала переформатування молодіжної ради та створення програми «Молодь Великогаївської громади».

Чесно скажу, після першого тренінгу я подумав, що нам «труба». Але ми провели опитування молоді – і це було круто! Нам сподобалось спілкуватись із молоддю, і ми вирішили зробили регулярні опитування. Нова молодіжна програма створена на основі результатів цих опитувань.
Степан Гуля, завідувач сектору культури, молоді і спорту.
Виконуючи завдання залучення волонтерів до важливої для громади діяльності, молодіжна команда почала роботу над створенням туристичного маршруту у своїй громаді. До збору архіву визначних та цікавих місць з всіх населених пунктів громади активісти залучили вчителів та школярів. До ініціативи долучилось понад 120 волонтерів, що активно збирали інформацію і вже наприкінці травня була створена підбірка, що стане основою туристичного маршруту по Великогаївській ОТГ. Степан каже:
Я й сам не знав, що таке волонтерство, а після тренінгу зрозумів, що ми всі волонтеримо у своїй громаді. Якщо в громаді це зрозуміло презентувати, то люди з радістю долучаються.
Волонтерство в громаді – це не одноразовий захід. Активна молодь приходить працювати у громадський сектор. Ірина Семирко, голова місцевої ГО «Поштовх вперед», вважає, що головним результатом програми стало залучення нових активістів до діяльності організації.
Ми знайшли багато активних людей, готових долучатись до наших ініціатив. Навчені активісти змогли залучити «нову кров» і зараз з нами працюють 15 активних людей з різних сіл і різного віку.
Ірина Семирко, голова ГО «Поштовх вперед»
Активісти довели свою ефективність і навчилися залучати ресурси з різних джерел, зокрема, і з місцевого бюджету. Для прикладу, створено Студію молодіжної журналістики «Медіа Клаб» у рамках конкурсу проектів «Місцеві ініціативи для розвитку громад». Обладнання радіостудії закупили за кошти проекту, який підтримали через механізм «Бюджет участі». А додаткові кошти для навчання молодих журналістів вже закладені в цільовій програмі «Молодь Великогаївської громади 2019-2020».
Керівництво громади тішиться успіхам активістів та започаткованій міжсекторальній співпраці.
Протягом останнього року громадська організація «Поштовх вперед» не тільки долучається до різноманітних заходів, що проводяться на території громади, але й сама виступає ініціатором різних подій. Завдяки молоді і ГО, спільно з волонтерами Корпусу миру ми провели перший в громаді Фестиваль позитивних емоцій для випускників шкіл громади. Збільшилась кількість проектів, які пише наша молодь. Члени ГО проводили анкетування жителів громади щодо якості надання послуг з вивезення ТПВ. Громада має можливість через молодь та членів громадської організації доносити до жителів інформацію про зміни, які відбуваються в житті громади.
Галина Кравчинюк, заступниця голови Великогаївської ОТГ
ОЛЕКСАНДРІВСЬКА ГРОМАДА, Миколаївська область
Активізація мешканців віддалених сіл
На одній з перших зустрічей програми «Молодіжний працівник в ОТГ» учасники з Олександрівської ОТГ проводили мапування інфраструктури громади та з подивом виявили, що більшість з них ніколи не були в селі Воронівка - одному із 7 населених пунктів громади. Активісти не знали, що є в цьому селі і які потреби має місцева молодь. А даремно, бо мешканці Воронівки виявились дуже активними. Саме воронівчанка Інна Ткаченко очолила молодіжну раду Олександрівської ОТГ.
Сьогодні до нашої ради входять 25 людей із різних сіл. Звісно, мені тяжкувато, бо далеко їздити і немає нормального транспортного сполучення. Але я хочу щось зробити і для нашого села, яке довго залишалось в стороні.
Інна Ткаченко, голова молодіжної ради Олександрівської ОТГ
Із власного досвіду знаючи, як некомфортно бути на відстані від центру та всього важливого, команда з Воронівки вигадала формат події для згуртування усієї громади. Вони розробили проект фестивалю, який став майданчиком для популяризації впровадження бюджету участі та обговорення проблем та успіхів у розвитку громади. Ініціатива отримала фінансування на Фестиваль-ярмарок «Voronivka fest» у рамках проектів місцевих ініціатив за підтримки БФ ЛАСКА та програми DOBRE.
Наша задумка була провести подію в День дружби, 30 липня. Коли ми проводили волонтерську акцію зі збору речей для малозабезпечених родин, то відчули, що частина мешканців із застереженням поставилась до нашої ініціативи. Але ми зробили процес максимально відкритим, залучали волонтерів. І коли люди бачать, що є робота на результат, то і самі потроху підключаються. Ми запрошували мешканців з усіх населених пунктів до спільного проведення фестивалю для всієї громади в нашому селі Воронівка
Інна Ткаченко, голова молодіжної ради Олександрівської ОТГ
Інна зазначає, що саме навчання в рамках програми дало їй необхідні знання та запал для реалізації такої непростої, масової, але вкрай необхідної події. У рамках фестивалю активісти організували не лише святкування, але і інші суспільно-корисні активності, зокрема «Майстер-шеф» з залученням голови, який збирав скарги та пропозиції від мешканців, квест від депутатів для популяризації механізмів залучення мешканців до прийняття рішень в громаді, збір пропозицій до бюджету участі, та запрошення на подальші спільні акції.
На додачу, молоді лідери пролобіювали включення «молодіжних питань» до дорожньої карти з розвитку спроможності Олександрівської ОТГ. Документ включає пункт «Залучення молоді» і визначає пріоритет створення молодіжної програми, впорядкування роботи молодіжної ради, участі молоді у засіданнях селищної ради та організації заходів для молоді. Активісти переконані, що невдовзі Олександрівська громада просунеться в молодіжній роботі і зможе ділитись своїм унікальним досвідом.
Після участі представників нашої громади в програмі "Молодіжний працівник в ОТГ" відбулися події, які налагодили ефективний діалог між молоддю та владою, розпочали формування молодіжної політики в нашій ОТГ, що по своїй суті є створенням комфортного середовища для життя, розвитку, зайнятості молоді. Під час навчання у молоді з'явилися цікаві ініціативи - зробили мапування території, провели благодійні вечори, здійснили 2 волонтерські заходи - збір речей для малозабезпечених родин та збір коштів для онкохворої дівчинки.

Окремо хочу відзначити активізацію молоді села Воронівка, яка згуртувалася навколо проблеми і облаштувала територію для відпочинку. А також взяла участь у грантовому конкурсі і отримала фінансування для проведення чудового фестивалю. Я побачила зацікавленість молоді в управлінні громадою і маю на меті якнайактивніше залучати її до процесу прийняття рішень і обов'язково розробити Стратегію розвитку молодіжної політики Олександрівської ОТГ та Програму підтримки молодіжної політики, з метою фінансування заходів Стратегії.

Наталія Озерянська, заступниця голови Олександрівської ОТГ
НОВООЛЕКСАНДРІВСЬКА ГРОМАДА, Дніпропетровська область
Розвиток молодіжного лідерства
На початку роботи в програмі «Молодіжний працівник в ОТГ» молодіжна робота в Новоолександрівській громаді не була пріоритетом. Не було ні бачення, ні діяльності. По суті, молодіжна робота вбачалась у проведенні декількох щорічних великих заходів для всієї громади за участі молоді, наприклад, свято Івана Купала. Але навчання в програмі запалило активістів. Основна робота в рамках програми була спрямована на налагодження ефективної комунікації між місцевою владою та активістами. Після численних гарячих дискусій і зустрічей сторони нарешті почули одна одну. Влада почала сприймати активістів не як загрозу, а як можливість розвитку громади. Вперше було пораховано, скільки молоді проживає в громаді і був зроблений акцент на те, що молодь – це не лише школярі. Вперше проаналізували потреби молоді та її готовність до участі у молодіжній раді. Цей молодіжний потенціал не змусив себе довго чекати, і активістки спільно з відповідальним за роботу з молоддю створили молодіжну раду Новоолександрівської ОТГ.
Усвідомлюючи слабку активність молоді в громаді, ініціативна група створила проект «Академія молодіжного лідерства», що покликаний підвищувати обізнаність молоді про перспективи впливу на розвиток громади.
Ми постійно бачимо нестачу активних людей, готових щось робити. Ми подумали, що якщо людям розказати-показати про можливості в громаді, то хоча б частина точно підключиться до нашої діяльності. Свята і заходи не включають людей до дій, але є інструменти, і є люди, які можуть допомогти.
Марина Копачевська, співзасновниця проекту, активістка ініціативної групи.
Фінансування для проекту отримали в рамках конкурсу проектів місцевих ініціатив за підтримки програми DOBRE та Українського центру соціального партнерства. Завдяки цьому молоді люди віком 14-25 років з різних населених пунктів громади навчаться лідерству і облаштують «Кімнати громадських ініціатив» у будинку культури села Старі Кодаки та в бібліотеці села Новоолександрівка. Після навчання учасники матимуть можливість реалізувати власний проект для громади. Для фінансування ініціатив учасників організатори залучатимуть місцевих підприємців, фермерів, що увійдуть до складу конкурсної комісії з відбору проектів.
Для мене найкорисніше, що я отримала в програмі – це люди. Живі контакти, досвід інших громад, це було найціннішим. Розумієш, що є хтось, хто цей шлях вже пройшов, вже спокійніше, бо є до кого звернутись, спитати поради. Далі у нас ще далекий шлях, плануємо створити доступний простір для молоді, що не буде обмежуватись стандартним робочим днем. Простір, де молодь зможе генерувати ідеї, творити, розвиватись.
Марина Копачевська, співзасновниця проекту, активістка ініціативної групи.
СОФІЇВСЬКА ГРОМАДА, Дніпропетровська область
Відкриті вибори до молодіжної ради, відкриті можливості для самореалізації
Молодіжна рада Софіївської ОТГ провела відкриті вибори.
Молодіжна рада має бути добровільною, щоб це не була збірна по футболу громади, затверджена радою.
Юлія Хваль, спеціалістка відділу освіти, відповідальна за роботу з молоддю.
Щоб провести вибори, активісти створили чат у вайбері, до якого приєдналися майже 200 молодих людей з різних населених пунктів громади. З них висунулись 17 кандидатів, з яких голосуванням у тому ж вайбері обрали 7 членів ради. А троє з них подали свої кандидатури на голову молодіжної ради. Кандидати оприлюднили свої плани діяльності на рік на своїх сторінках в мережі Інстаграм та агітували за себе. Молодь громади жваво обговорювала ці програми, визначаючи найкращих. Перепости, коментарі, вподобання та історії стали інструментами виборчої кампанії. У результаті, старшокласниця Анастасія Камінська стала головою молодіжної ради і разом з командою втілюють свою програму.
Молодіжна рада взяла в свої руки діяльність молодіжного центру «UNREAL», який був заснований навесні 2018 року за підтримки програми DOBRE. Молодь сама розподілила між собою, хто відповідає за який напрям. Відтак, вівторок – проекти «Дригожим» (йога, танці ) та «Тренінговик» (тренінгова прокачка); середа – проект «МЕД і Я» (створення відеоконту); четвер – «Правило 7 рук» (зустрічі з цікавими людьми); п'ятниця – «Книгодум» (обговорення книг) і «Фільмодив» (кіноперегляди); субота – «Добреники» та «220 справ» (хобі, майстер-класи, робота за інтересами).
Молодь почала згуртовуватись. Самі ходять до голови з пропозиціями. Наприклад, цього року День молоді було вперше організовано саме молоддю. Вони активно включались у процес. На саме свято люди приїжджали з інших населених пунктів. То навіть наші традиційні фейсбучні критики були задоволені цим заходом. Загалом можу сказати, що нам вже недостатньо приміщення молодіжного центру, потрібно розширюватись, бо попит молоді вже перевищує нашу спроможність.
Юлія Хваль, спеціалістка відділу освіти, відповідальна за роботу з молоддю.
Із введенням молодіжного працівника до Софіївської об'єднаної територіальної громади відразу ж помолодшала і сама громада. Стільки заходів за їх участі не проводилося ніколи! Зараз починаємо помічати, як старше покоління прислухається до молоді, проявляє зацікавленість до розвитку нашої громади з новими ідеями та напрямами. Молодіжний працівник об'єднав навколо себе активних представників молодого покоління, які є сьогодні рушійною силою багатьох ідей, напрямків , спрямованих на європейський шлях розвитку.
Сегедій Петро, голова Софіївської ОТГ
ВЕРХНЯНСЬКА ГРОМАДА, Івано-Франківська область
Молодіжна рада, яка змогла
Молодіжна рада має ключі від молодіжного центру, - так описує рівень відповідальності і залучення молоді Наталія Петришин, начальниця служби у справах дітей, сім'ї та молоді Верхнянської громади.
Молодіжний центр «Community Space» було створено в 2018 р. за підтримки DOBRE. Свободи було багато, але не було візії, як він має працювати. Навчання кардинально вплинуло на представників громади і дало поштовх до якісного наповнення програми центру.
За пів року роботи в програмі «Молодіжний працівник в ОТГ» наша молодіжна рада написала план роботи центру і почала його реалізовувати. Я вважаю, що якщо їх водити за ручку, то нічого з того не буде.
Наталія Петришин, начальниця служби у справах дітей, сім'ї та молоді Верхнянської громади.
Визначивши потреби молоді, молодіжна рада усвідомила, що запит на заходи для молоді влітку високий, але по суті всі комунальні заклади закриті. Так виникла ідея внести доповнення до Програми сприяння молодіжному руху «Молодь для громади» на 2019-2020 роки. Голова молодіжної ради Ольга Маліборська виступила на сесії сільської ради з пропозицією змін до Програми:
Ми провели опитування серед молоді, і визначили необхідність додати до нашої програми 7 нових заходів, на загальну суму 16 тис. грн. Цими заходами ми зможемо залучити всі 12 сіл ОТГ.
Ольга Маліборська, голова молодіжної ради
Так молодіжна рада отримала підтримку депутатів та кошти для своєї діяльності.
Надалі Молодіжна рада Верхнянської ОТГ планує закріпити молодіжні позиції: створити молодіжну громадську організацію та ініціювати виділення посади, відповідальної за роботу з молоддю, та розбудувати потужну молодіжну структуру в громаді.
Я рада, що нарешті активісти молодіжної ради отримують навички роботи з бюджетними коштами та організаційні навички загалом. Молодіжна рада – стала дорослішою, перестала боятись своїх сміливих думок, почала оцінювати результат і навчились координувати свою роботу. Вони важливі, їх чують і бачать, бо молодь говорить сама за себе.
Наталія Петришин, начальниця служби у справах дітей, сім'ї та молоді Верхнянської громади.
Програма «Молодіжний працівник в ОТГ» не лише змінила громади, які брали у ній участь, а й запропонувала платформу для обміну досвідом, розвитку, експериментів і рефлексій для фахівців, які давно займаються просуванням професійної молодіжної роботи та формуванням молодіжної політики. Усі вони говорять про нові практики і сприйняття, які стали результатом роботи в програмі.


Влад Яцук
заступник начальника управління молоді і спорту Дніпропетровської облдержадміністрації, тренер програми «Молодіжний працівник в ОТГ»
«У сучасному світі молодіжну роботу має бути видно не з планів та звітів, а з дописів у соцмережах. Без інформування населення про можливості для молоді сама молодь може і не дізнатись, що вона може для себе отримати, як себе реалізувати. Звідки їм знати? У них ніколи не було такого досвіду, і в інших не бачили. Тому, на моє глибоке переконання, фундамент молодіжної роботи – молодіжна програма з фінансуванням, молодіжні простори, забезпечення умов роботи молодіжної ради, оплачувані ставки молодіжних працівників та їх системне навчання – повинна закладати влада!»
Ольга Шелест
директорка благодійного фонду «Даруємо радість», тренерка програми «Молодіжний працівник в ОТГ»
«Учасники повірили у волонтерство. У те, що силами волонтерів можна втілювати заходи та проекти. У Покровській ОТГ на Дніпропетровщині волонтерськими силами навіть ремонтують майбутній молодіжний простір, і, до речі, подають цей досвід на конкурс «Кращі практики молодіжної роботи в Україні 2019». Багато учасників здивувались, коли порахували приблизну кількість молоді в ОТГ, її виявилось не так вже і мало, як здавалось до того. А представники місцевого самоврядування змогли «побачити» молодь у громаді і молодіжну роботу в своїй щоденній роботі».
Захар Ткачук
керівник громадської організації «Молодіжна платформа», тренер програми «Молодіжний працівник в ОТГ»
«Мабуть, у нашому патерналістському суспільстві важко створити реальні умови для участі молоді, хоча, наприклад, вчителі, які були на навчанні, відмітили те, що вони і справді до цього ніколи не запитували, що цікаво молоді. Вважаю, що саме на вчителів програма вплинула на рівні зміни ставлення до молоді, бо для них учні - лише глина, яку треба ліпити. Одна директорка школи на тренінгу поділилась, що вони не вміють працювати із молоддю на рівних, а лише "зверху", тобто вказуючи на правильні чи неправильні відповіді. Якщо не поважати молодих людей і диктувати їм норми, правильні варіанти, хіба можна потім очікувати, що ці люди виростуть самостійними, і матимуть власні точки зору?»
Оксана Салівочник
координаторка молодіжних проектів Центру підтримки громадських ініціатив «Чайка», тренерка програми «Молодіжний працівник в ОТГ»
«Найбільше мені запам'яталася історія про Микулинецьку громаду на Тернопільщині та про Юлію Іванішин. Коли Юля прийшла до нас на перший базовий тренінг, вона була смілива та відкрита. Одразу сказала, що вона нічого не розуміє у молодіжній роботі, для неї це все вперше, і вона ніколи таким не займалася. Під час тренінгу у Юлі навіть була невелика перепалка із представницями державного сектору з їхньої громади. Протягом перебування у програмі Юля набиралася досвіду та вчилася. Вона навчилася працювати в команді, і в тому числі з представниками влади. У них зараз хороша команда молодіжних працівників, які не бояться творити зміни в своїй громаді. До початку програми учасники не розуміли, що вони працюють в середовищі молодіжної політики, і не усвідомлювали, що навкруги в їх громадах та поза її межами є структури, які також працюють з молоддю, і якщо у них налагоджена співпраця, то результат буде набагато кращим. Учасники затоваришували не лише між собою в громаді, але і з представниками інших ОТГ, з якими вони разом були на тренінгах. Тепер їздять один до одного на заходи і навіть волонтерять. Наприклад, волонтери з Молодіжної ради Теребовлі допомагали під час Family party у Іванівській громаді. Тому мій найважливіший висновок - тільки спільно. Влада має ресурс, має фахівців, які працюють у межах свого робочого часу, тому і робота є системною. А молодь має творчий і нестандартний підхід до вирішення питань, більш глибоко розуміє справжні потреби молодих людей».
Юлія Ткачук
експертка з питань громадянського представництва програми DOBRE, очільниця молодіжного компоненту
«Коли ми в програмі DOBRE почали працювати з молоддю і побачили, що інтерес та завзяття в громадах є, то захотілося не просто робити окремі цікаві заходи для молоді, а запропонувати громадам щось більш системне. Дорожня карта молодіжної роботи і програма «Молодіжний працівник в ОТГ» об'єднали знання і досвід найкращих фахівців, усіх партнерів, які займаються молоддю, і стала такою системою, яка допомагає громадам швидко рухатися до якісної молодіжної роботи. Під час планувальної сесії ми думали, що успіхом буде, якщо якісь громади дійдуть до кроку 3 дорожньої карти – хоча би зроблять дослідження і створять молодіжну раду. А завершивши, маємо і молодіжні програми з фінансуванням, і реальну спільну роботу, і низку цікавих стійких проектів. Виявилося, що це досяжні речі, які під силу громадам. Зараз будь-яка ОТГ може скористатися цією моделлю: навчальні програми є, кваліфіковані тренери є, посібник кращих практик є, громади, які можуть поділитися досвідом, теж є. Я рада, що цей підхід спрацював, і хочу мати можливість працювати з громадами вже над 6-м і 7-м кроками».
Марія Карчевич
начальниця відділу регіональної молодіжної політики Міністерства молоді та спорту України
«Із нашого досвіду, не усі громади, які мають стратегії розвитку визначають молодіжну політику як окремий пріоритет. Проте, сьогодні важливо вчасно реагувати на потреби молоді, а це можливо лише завдяки системній роботі громади. Якщо ОТГ визначатимуть молодіжну політику як пріоритет, то переконана, що можливості та ресурси для реалізації молодіжної роботи знайдуться, як за рахунок бюджетних коштів, так і інших залучених ресурсів, грантів тощо. Ми вже маємо успішні приклади, де в громадах розвивається молодіжна робота: функціонують молодіжні центри, діють молодіжні ради, працюють підрозділи з питань молоді і це все фінансується місцевим бюджетом. Лише в такій атмосфері молодь стає активним учасником життя громади.

Зазначу, що підготовка кваліфікованих кадрів є окремим завданням молодіжної політики. Бо ми добре розуміємо, що стратегія можна бути ідеально написаною, але ефективність залежить від людей, що її втілюватимуть».
Насправді, кожен, хто долучився до програми «Молодіжний працівник в ОТГ», чогось навчився. Ось головні висновки.
Побудувати системну молодіжну роботу в громадах можливо
Це нескладно і недорого, якщо є бажання і сміливість відійти від звичних практик. Ідеї та ініціативи, які народжуються в процесі спільної роботи молодих людей і влади приносять набагато більше, ніж те, що громада витратить на навчання чи молодіжну програму. Вони приносять яскраве сьогодення і впевнене майбутнє для молоді.
Опитування
Опитування - простий, доступний, відомий інструмент, яким часто нехтують. Часто представники влади говорять, що знають всі проблеми молоді, але якщо спитати молодих людей, то проявляються неочікувані потреби, більш актуальні потреби. Керівництву громад та людям, що працюють з молоддю необхідно вчитися слухати і чути її, створювати механізми, які сприятимуть готовності молодих громадян говорити за себе. Для того, щоб вирішити питання певної групи людей, необхідно спитати, чого вони хочуть і як бачать вирішення цього питання. Тоді вони і самі долучаться до його вирішення. Банально, але дієво! Перевірено на 47 громадах-учасницях програми.
Молодь - не лише школярі
Молодь - не лише школярі, а всі громадяни віком до 35. Ця інформація часто була здивуванням, але усвідомлення її сприяло переформатуванню молодіжної роботи. Оновлення молодіжних рад, які існували подекуди лише на папері, зробило їх «дорослішими», а разом з тим і більш впливовими. Послуги для молоді перестали включати лише свята для школярів.
Команда має вагоме значення
Якщо в громаді лише 1-2 людини займаються молоддю, це призводить до швидкого вигорання цих активістів і зневіри в успіху початої справи. Громади, від яких взяли участь менше ніж по 3 представники, не змогли запустити системну молодіжну роботу.
Тренінги не працюють без практики
Тренінги не працюють без практики і без супроводу під час втілення отриманих знань та навичок. Учасники програми високо оцінили можливість консультуватись з експертами під час виконання домашніх завдань. І насправді громада може організувати професійне консультування з місцевого бюджету, наприклад у рамках цільової програми підтримки молоді.
Платити за роботу з молоддю – це нормально
Активісти, які залучають молодь до активностей, навчають їх, допомагають реалізовувати ініціативи, не зможуть робити це довго у вільний час від основної роботи. Тому системна робота з молоддю і ставка молодіжного працівника мають бути видатками місцевого бюджету, а не виключно волонтерською роботою.
Молодь не буде активною, якщо не давати їй простір для активності
Тому у виборі «молодь для ОТГ» чи «ОТГ для молоді» перший крок має бути за громадою. Треба повірити в потенціал молодих людей і дати їм трохи часу, щоб цей потенціал проростав з потреби у молодіжних вечірках до створення місцевого бізнесу і реальної допомоги в розвитку громади.
Більше про впровадження молодіжної роботи можна ознайомитись в посібнику для об'єднаних громад "Активізація молоді та залучення до діяльності з розвитку громад", розробленому програмою DOBRE.
Якщо ваша громада хоче навчити своїх спеціалістів працювати з молоддю, ви можете звернутися до національної програми "Молодіжний працівник", яка має ресурси на оплату послуг тренерів.
Організувати базовий тренінг у вашій громаді стало ще легше.

Заявки на 2020 рік приймаються до 1 вересня 2019 року на пошту [email protected].
У програмі «Молодіжний працівник в ОТГ» у цьому сезоні були:


Тренери: Олена Арутунян, Ірина Боднар, Анна Бондаренко, Світлана Громцева, Юлія Копнінська-Петриченко, Оксана Мальченко, Сергій Митрохін, Яна Романюк, Оксана Салівончик, Захар Ткачук, Ольга Шелест, Ксенія Ємшина, Владислав Яцук
Адміністраторка програми: Леся Мукосеєва

А також Анна Товстуха, Юлія Ткачук, 19 програмних спеціалістів, фінансово-адміністративний, моніторинговий та відділ закупівель, і 47 громад-партнерів програми DOBRE
До речі, настав шанс і для громад 3-ї когорти!

Програма USAID DOBRE оголошує набір учасників на 7-місячну програму "Молодіжний працівник в ОТГ" для 28 громад 3-ї когорти. Запрошуємо тих, хто хоче працювати з молоддю в своїй громаді, готові розвивати свої компетенції, вивчати свою молодь та формувати системну молодіжну роботу в ОТГ.

Усі учасники отримують свідоцтва державного зразка за результатами навчання.

Готові брати молодіжну роботу громади в свої руки?
Тоді вперед - більше інформації про навчання та реєстрація за лінком
Програма USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) – це п'ятирічна програма, що виконується міжнародною організацією Глобал Ком'юнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Програма спрямована на посилення місцевого самоврядування та створення кращих умов для розвитку ОТГ, підвищення рівня залученості громадян до прийняття рішень та забезпечення підзвітності та прозорості в громадському управлінні. До консорціуму виконавців програми DOBRE, на чолі з Global Communities, входять: Український кризовий медіа-центр, Social Boost, Фундація підтримки місцевої демократії (FSLD/FRDL), Малопольська школа державного управління при Краківському університеті економіки (MSAP/UEK), Польща, Національний Демократичний Інститут (NDI).

Програма USAID DOBRE працює в 7 цільових областях: Дніпропетровській, Івано-Франківській, Харківській, Херсонській, Кіровоградській, Миколаївській та Тернопільській.

Made on
Tilda