Український кризовий медіа-центр
Що ми привезли зі США
Що побачили та які ідеї привезли представники українських громад із навчальної поїздки у США
Програма Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) підтримує об'єднані громади у різних напрямках, один із них – місцевий економічний розвиток. Два тижні представники громад і бізнесу з України знайомилися з тим, як місцеве самоврядування в США створює економічне підґрунтя для сталого розвитку.
Що потрібно зробити, щоб бізнес прийшов у громаду?
Як підтримати підприємців, які вже працюють у громаді?
Як залучати неурядові організації та волонтерів до розвитку громад?
Вісімнадцять членів української делегації відвідали міста Вашингтон (Округ Колумбія), Дуб'юк, Галену, Сайксвіль, Хавр де Грейс, Бел Ейр та Балтимор. Співорганізатором навчальної поїздки по США стала Міжнародна асоціація управління містами/графствами- ICMA, яка об'єднує міських менеджерів з понад 30 країн світу. Голови громад стали членами ICMA і отримують доступ до бази знань, а також контакти менеджерів міст зі США та 30 країн світу.
У столиці США делегація зустрілася із представниками сенаторів, яких цікавило, наскільки успішною є реалізації реформи місцевого самоврядування в Україні. Відбувся також круглий стіл «Децентралізація в Україні», організований неурядовими організаціями США, на якому наші голови громад розповідали про конкретні зміни, що відбуваються в Україні.
Делегація зустрілася з Надзвичайним і Повноважним послом України в США Валерієм Чалим. Пан Посол зазначив, що участь у програмі DOBRE надасть можливість представникам українських громад та вітчизняним кооперативним об'єднанням перейняти передовий досвід для підвищення рівня місцевого врядування та економічного розвитку громад в нашій країні.


Українці побували на екскурсії в Капітолії, де відбуваються засідання Конгресу США. У залах Капітолію розміщені скульптури успішних представників усіх штатів США різних національностей. Саме тут задумуєшся над питанням: «Як змогла така різна за культурою, релігійними поглядами, національним складом країна об'єднатися й стати сильною і провідною державою світу?»


ЧАСТИНА 1
Бізнес-модель управління та економіка - понад усе.
«Люди на референдумі вирішили, що вони хочуть мати професійного менеджера міста. І ця система управління працює як бізнес-модель. Виконавчий директор приватної компанії керує так, як спрямовує рада директорів. Так само міська рада визначає напрямок роботи для менеджера міста», - роз'яснив менеджер міста Дуб'юк, штат Айова, Майкл Ван Мілліген.
Найнижча ланка системи управління в США відрізняється від української моделі. У США на рівні місцевого самоврядування існує кілька типів управління. Але все більше міст використовують бізнес-модель управління, де є міський голова і міський менеджер – управитель містом. Жителі шляхом референдуму самі визначають, як і хто керуватиме.
Система управління на рівні місцевого самоврядування формувалася в США понад 100 років. В окремих містах міські голови працюють на громадських засадах або за невелику винагороду, натомість менеджер отримує високу заробітну плату. Жителі обирають міського голову і депутатів, а менеджер призначається на конкурсній основі. Його основна функція – втілювати стратегію розвитку та забезпечувати функціонування міських служб.

Менеджер міста Дуб'юк Майкл Ван Мілліген говорить, що він дипломат, а тому «пережив» сім міських голів:
«Я вже 25 років працюю міським менеджером, і моя головна мета - щоб кожна людина у нашому місті могла успішно працювати і якісно жити».
Змінюються депутати, міські голови, а ефективна команда менеджера залишається, не зважаючи на політичні вподобання жителів. До речі, місцеве самоврядування в США не займається питаннями освіти і медицини, як в Україні. І тут виграють вибори без адмінресурсу. Натомість турбуються про економічний розвиток, про транспортні мережі, про забезпечення водою, контролюють вивіз сміття та дбають про благоустрій. Окрім цього, організовують роботу поліцейської, пожежної та станції швидкої допомоги.
У вісімдесятих Дуб'юк був у занепаді: закрились великі промислові підприємства, рівень безробіття сягав 22 відсотки. Сьогодні – це економічно розвинений регіон, де працюють 56 бізнес-корпорацій та підприємств. Рівень безробіття у липні 2018 року складав 2,1%. За рейтингом журналу «Форбс», Дуб'юк отримав 14 місце серед малих міст для ведення бізнесу та кар'єри. Розвивати економіку допомагають партнери – неурядові організації та асоціації. Їхня основна місія – залучення інвестицій в регіон (причому, не тільки зі США, а й з інших країн світу), створення сприятливого середовища для розвитку бізнесу, та допомога в навчанні робітників для цього ж бізнесу.

Великі корпорації обирають цей регіон, бо тут розвинена інфраструктура, вдале географічне розташування - 300 км від Чикаго, низькі ставки податків та оренди промислових зон та житла. А ще приватні землевласники співпрацюють між собою та владою.

«В Україні, переважно, аби спланувати промислову зону, треба мати велику земельну ділянку комунальної власності. У США ми побачили, що планування промислових зон відбувається у партнерстві з приватним землевласником, і це дозволяє ефективніше використовувати землю та залучати великих інвесторів», - ділиться враженнями від побаченого Іван Грабовецький, відповідальна особа за місцевий економічний розвиток Печеніженської громади Івано-Франківської області.
Один приклад. Довгий час річка Міссісіпі, яка протікає через Дуб'юк, залишалася недоглянутою. Вздовж неї була розташована промислова зона та приватні будинки, вартість яких була мінімальною. Влада та жителі Дуб'юку зробили річку окрасою міста: укріпили береги, збудували готелі, бізнес-центр, де відбуваються форуми та фестивалі. А ще створили унікальний музей річки Місcісіпі, який за два роки вже відвідало 6 млн туристів. На цей грандіозний проект були залучені кошти з різних джерел, зокрема і приватні інвестиції.
Також гостей з України здивувала наявність сучасного аеропорту у містечку, де проживає 60 тис. жителів. Є аеропорт – значить прилітатимуть люди і будуть інвестиції. Коли приїхали з аеропорту в готель, то були здивовані великою кількістю приїжджих. Видно, що життя там вирує. А ще треба згадати про сучасні дороги, сміттєпереробний завод, про те, що тут реалізували унікальний проект і «підняли» на поверхню притоку річки Місcісіпі, аби вона її вода не підтоплювала будинки.
«Я зрозумів, що для залучення бізнесу у США використовують маркетинг та рекламу. Значну частину місцевого бюджету витрачають на проведення досліджень і на поширення інформації. Орган місцевого самоврядування рекламує усі підприємства та бізнеси, які є на його території. Тут існує велика конкуренція за інвестиції. І кожна громада намагається створити потенційним інвесторам вигідні умови: інфраструктуру, комунікації, пільгове оподаткування», - говорить головний спеціаліст відділу економічного розвитку та інвестицій Байковецької об'єднаної громади Василь Телеп.
Згідно з прогнозами американських аналітиків, Дуб'юк у найближчі двадцять років залишиться найбільш сприятливим містом для економічного розвитку. І для цього тут створюють усі передумови.
«У нас була нагода побачити, як працює центр підтримки та розвитку підприємництва, а також коворкінг. Хоч цим і займається приватна установа, але громада підтримує їх і замовляє проекти. Окрім того, університетам, неурядовим організаціям тут допомагають розпочати свій бізнес та поліпшити надання послуг. А підприємцям, які лише починають свій бізнес, можна дешево орендувати приміщення і отримати послуги секретаря. Великі підприємства на базі таких центрів вчать своїх робітників новим підходам до роботи. Натомість допомагають центру обладнанням, меблями і ремонтними роботами. А ще тут займаються з дітьми, застосовують інноваційні підходи до навчання та виховання», - розповідає Віталій Юрків, спеціаліст з місцевого економічного розвитку програми USAID DOBRE.
ЧАСТИНА 2
Як перетворити українські міста на туристичні мекки
Побували представники об'єднаних громад та бізнесу в маленькому туристичному містечку Галена зі штату Іллінойс, що має три тисячі населення. Тут жив 18-й президент США (1869-1877) Улісс Грант - американський політик та полководець військ півночі в роки Громадянської війни в США. До речі, портрет Гранта зображений на банкноті номіналом 50 доларів. Галена дуже пишається і береже пам'ять про свого президента. У будинку, де колись він мешкав, знаходиться музей.
Колись шахтарське містечко (тут видобували олово) сьогодні живе за рахунок туристів - протягом року до нього приїздить їх аж два мільйони.
«Оскільки Галена - туристичне містечко, то левову частку нашого доходу в бюджет ми отримуємо від податку з продажів. Тобто це податок від реалізації товарів у місті. Окрім цього, ми також отримуємо податок на нерухомість», - розповів менеджер міста Галени Марк Моран.

У містечку є чимало будівель XIX століття. Жителі вирішили їх зберегти, а держава надала фінансову підтримку. І зараз ці сто будинків функціонують як магазинчики-музеї на центральній вулиці міста - Мейн Стріт. Один з американських журналів визнав її однією з найкращих головних вулиць країни. У цих магазинах продають місцеві вироби для туристів.
До речі, у США активно створюються неурядові організації, які допомагають відновлювати центральні вулиці містечок та займаються їхньою рекламою. Такі організації залучають до роботи волонтерів. Із таким досвідом представники українських громад знайомилися також у містах Сайксвіль та Бел Ейр у штаті Меріленд.
«У США старі будівлі відновлюють, реставрують і вони стають окрасою міста. Існують спеціальні програми на державному рівні. Вразило те, що маленька неурядова організація займається розвитком центральної вулиці міста. Такої культури в Україні поки немає. Це - цікавий проект, якого поки немає в Україні і його можна повторити», - розмірковує Юрій Заволока, голова Бузької громади Миколаївської області.
«Те, що побачив у місті Галена, мене дуже вразило. Фонтани, доріжки, газони. Ми познайомилися з волонтерами, які працюють безкоштовно над туристичними проектами. Зараз у нашій громаді ми будемо пропагувати волонтерських рух і залучатимемо жителів до реалізації різних проектів», - поділився голова громади Асканії-Нової Херсонської області Віталій Свінціцький.
Багато громад в Україні вирішили розвивати саме туризм. У нас є що показати, але треба навчитися бути привабливими для туристів. Тож члени нашої делегації дивилися, як роблять це в США. Наприклад, в місті Хавр де Грейс штат Меріленд, з дванадцятьма тисячами мешканців зробили ставку на весілля. Хавр де Грейс пропагують як місто, де можна красиво вийти заміж або одружитися. Там є гарна затока, маяк, музей, доглянута набережна.
Директорка відділу економічного розвитку Еріка Квезенбері з міста Хавр де Грейс розуміється на маркетингу. Вона порадила використовувати ЗМІ, соціальні мережі для зацікавлення мандрівників своєю місциною. Ми запитали у неї, яку допомогу надає влада представникам бізнесу:
«Ми надаємо гранти представникам бізнесу та підприємцям, щоб допомогти відремонтувати фасади будинків або внутрішній простір торгово-виробничих приміщень. Ми також організовуємо багато подій у місті, аби залучити велику кількість мешканців і гостей, які, в свою чергу, користуються послугами та купують товари у місцевого бізнесу», - відповіла Еріка Квезенбері.
Містечо Бел Ейр, штат Меріленд, налічує десять тисяч жителів. Тут ми познайомилися з Тріш Хайденріх – етнічною українкою, керівницею тамтешнього відділу економічного розвитку. У цьому місті проводять фестиваль барбекю і протягом двох днів вдається пригостити шашликом у кілька разів більше гостей, аніж самих містян. У США є покинуті ферми та колишні господарські приміщення. В Україні вони також є. Американці перетворюють їх, наприклад, в інтерактивні музеї, де показують, як вести сільське господарство - доїти корову, робити масло тощо. І подивитися на все це приїздять міські мешканці.
ЧАСТИНА 3
Проекти та плани
На основі побаченого в США учасники навчального туру готуватимуть проекти для своїх громад. Роботи попереду багато, а хорошим результатом від цієї поїздки стане економічне благополуччя громад.
Логістичний центр та медовий кооператив
Покровська селищна об'єднана громада, Дніпропетровська область
Світлана Спажева
голова Покровської ОТГ
Поїздка в США підштовхнула нашу громаду до створення логістичного центру з охолодження та продажу овочів. Ми сьогодні домовляємося з приватними власниками земельних ділянок, які знаходяться в лісовій зоні. І хочемо зробити логістичний центр у партнерстві з приватним бізнесом, як це бачили у штатах. На територію цієї земельної ділянки підведена електроенергія, вода, тут розташовані будівлі. На засіданні робочої групи з місцевого економічного розвитку наші овочівники сказали, що ми будемо будувати логістичний центр. У нас дуже багато підприємців, які займаються вирощуванням овочів і самотужки не можуть їх продавати. Логістичний центр шукатиме покупців та допомагатиме реалізовувати продукцію великими партіями.

Окрім того, ми сьогодні створюємо медовий кооператив. Під час поїздки до США ми шукали партнерів, аби можна було налагодити прямі поставки меду у США. Ми презентували свою продукцію власниці магазину еко-продуктів у місті Дуб'юк, штат Айова, і сьогодні чекаємо на результати експертизи. Ми також домовилися з фермером з міста Хавр де Грейс, штат Меріленд, та фермером з Техасу, з яким познайомилися у Балтиморі, про можливу співпрацю.
Сквер на Соборній
Новоукраїнська міська об'єднана громада, Кіровоградська область
Людмила Білокоз
заступниця голови Новоукраїнської об'єднаної громади з питань регіонального розвитку та інвестицій
Ще до моєї поїздки в США Новоукраїнська громада вирішила реалізувати проект з місцевого економічного розвитку «Сквер на Соборній».

Менше, ніж за місяць жителі громади та люди, небайдужі до Новоукраїнки, які мешкають у інших містах, зібрали 60 тисяч гривень для розробки дизайну майбутнього громадського простору. Важливо, що ідею створення Скверу на Соборній підтримали і місцеві підприємці, адже тут вони зможуть рекламувати та продавати свою продукцію. І саме для цього у рамках проекту плануємо купити мобільні торгівельні ятки. Також тут буде мобільна сцена, лавки, питні фонтанчики, які ми бачили в різних публічних місцях США. А ще під час навчального візиту сподобалась ідея облаштування зон відпочинку, які обладнані зі зрубів дерев: стільці та стільчики. І ми обов'язково реалізуємо цю ідею в нашій громаді.

Коли організація «Місто-сад» запропонує проект облаштування скверу, у громаді проведемо громадські слухання, щоб разом визначити остаточний вигляд майбутнього парку.

Реалізація проекту «Скверу на Соборній» відбуватиметься за кошти бюджету громади та програми USAID DOBRE.
Пересувний фермерський ринок із колоритом громади
Бузька сільська об'єднана громада, Миколаївська область
Юрій Заволока
голова Бузької об'єднаної громади
У Бузькій громаді Миколаївської області ми вирішили реалізувати проект з організації фермерського ринку. Але не стаціонарного, а пересувного. У нас є два села: Бузьке та Таборівка. Ідею з ринками підтримали місцеві жителі. Ми плануємо закупити павільйони, які зможемо збирати і розбирати, столи та стільці, щоб було зручно для місцевих підприємців продавати свою продукцію. Є в нас талановиті майстри, які виготовляють поробки власними руками, і ми хочемо їх підтримати, дати можливість рекламувати себе. Ми хочемо, щоб ринки стали не лише місцем продажу продуктів, але й місцем спілкування людей. Щоб кожен, хто сюди потрапляв, міг відчути колорит нашої громади.
Зона відпочинку біля водойми
Байковецька сільська об'єднана громада, Тернопільська область
Анатолій Кулик
голова Байковецької об'єднаної громади
У Байковецькій громаді ми плануємо облаштувати зону відпочинку біля водойми. Ми бачили, як створюють такі місця в США.

Депутати сільської ради вже передали ділянку під відпочинкову зону комунальному підприємству «Байковецьке» та прийняли рішення про розробку детального плану цієї території.

Обрана територія знаходиться поблизу автодороги М-19 Доманове-Ковель-Чернівці-Мамалита, що забезпечуватиме хороше автосполучення. Місце відпочинку, де є чудова природа, річка, сосновий ліс, користуватиметься популярністю як серед місцевих жителів, так і серед гостей міста Тернополя.

На початку плануємо збудувати 5-7 будиночків із зоною барбекю для родинного відпочинку на природі. Також хочемо передбачити паркомісця для автомобілів. Окрім того, плануємо розробити піший маршрут вздовж соснового лісу. Для зручного доїзду до відпочинкової зони облаштуємо дорогу. Також облаштуємо туалети та прокладемо інженерні мережі – електроенергію, водопостачання та водовідведення.

Проект стане початком для розвитку великої рекреаційної зони, яка знаходиться поруч і пропонується інвестору, оскільки тут будуть прокладені основні комунікації. Також на цю територію розроблено детальний план, яким передбачається облаштування невеличкого штучного ставка для риболовлі, створення спортивно-оздоровчої зони, прогулянкової доріжки вздовж річки, встановлення декоративних лавок, висадження дерев, кущів, квітників тощо.

Окрім того, хочемо використати досвід США щодо громадського обговорення пропозицій та ідей під час формування бюджету громади. Ми вже запустили невеликий опитувальник у громаді.

У місті Дуб'юк ми бачили, що рішення приймаються на основі досліджень і опитування думки людей. Зараз ми проводимо у селі Гаї-Гречинські опитування жителів про місце встановлення світлофора. Використовуємо планшети, які раніше нам закупила програма DOBRE. Нам важливо знати і чути думку людей.
Молочний кооператив
Іванівська сільська об'єднана громада, Тернопільська область
Руслан Шафранович
голова Іванівської об'єднаної громади
Ми працюємо над створенням молочного кооперативу. Анкетування показало, що мешканці Іванівської громади здають на молокозавод 5 тис. літрів молока щодня. Але за дуже низьку ціну. Ми хочемо створити кооператив, аби наші жителі не виїжджали на роботу в обласний та районний центри, чи за кордон. Коли створимо кооператив, то люди зможуть здавати молоко значно дорожче, та ще ми зможемо його переробляти.

У нас є відповідні приміщення. А у районному центрі можна відкрити маленький кіоск – там теж громада і вона партнер програми DOBRE. У майбутньому можна зробити спільний проект у рамках міжмуніципального співробітництва.

Під час поїздки до США ми з'ясували, що там молочні кооперативи не витримують конкуренцію з підприємствами, які виробляють дешеве штучне молоко із сої. Така ситуація не скрізь однакова, але штучне молоко у штатах витісняє справжнє. В Україні є шанс зберегти тваринництво і виробництво молока через створення кооперативів. На жаль, сьогодні в Україні дуже складно відновити довіру людей до подібних об'єднань. Але ми над цим працюємо.

У США дуже вразив благоустрій та озеленення територій. Тому ми прийняли рішення і будемо закуповувати саджанці і дорощувати їх у нашому розсаднику. А потім будемо висаджувати на території громади декоративні рослини: гортензії, гібіскуси, барбариси, катальпи, самшит.


Парк та відпочинкова зона біля річки Кам'янка
Софіївська селищна об'єднана громада, Дніпропетровська область
Петро Сегедій
голова Софіївської об'єднаної громади
У нас є декілька проектів з місцевого економічного розвитку, які ми плануємо реалізувати у нашій громаді. По-перше, ми хочемо відвести земельну ділянку під оптовий ринок. По-друге, створити освітньо-демонтраційний простір на базі відновленого рибного господарства, де розводитимуть малька..

А ще наступного року плануємо створити культурно-розважальну зону відпочинку - парк у селищі Софіївка. Мене дуже вразило, як американські колеги створюють відпочинкові зони. Коли ми відвідували місто Дуб'юк, штат Айова, ми побачили набережну Міссісіпі – найдовшої річки США.

У нас теж є своя дуже гарна річка Кам'янка, яку сьогодні ми розчищаємо і хочемо зробити окрасою нашої громади. У парковій зоні поставимо сцену, лавки, питні фонтанчики, зробимо місця для продажу місцевої продукції, аби підтримати наших підприємців та талановитих майстринь.
Фермерський ринок
Печеніжинська об'єднана громада, Івано-Франківська область
Ігор Довірак
голова Печеніжинської об'єднаної громади
Під час поїздки до США змінилося уявлення про те, чим мають займатися представники влади на місцевому рівні. У нинішніх умовах економічний розвиток був на задньому плані. А після поїздки зрозуміли, що голови повинні бути менеджерами і нам треба переформатовувати нашу систему управління.

Мені було дуже цікаво подивитися на досвід фермерського ринку у місті Балтимор. Я побачив, що ринок дуже чистий, там є місця для збирання сміття. І особливо, мене здивувало, що відведено багато місця для харчування людей. Одним із факторів економічного розвитку у нашій громаді буде впровадження саме цього досвіду.

Ми вже створили робочу групу, яка відвідала наш ринок у Печеніжині. Ми поспілкувалися з підприємцями, поцікавилися у них, яка їм потрібна допомога. Так само вивчили асортимент товарів. Подивилися, в яких умовах працює наш ринок. Після цього будемо писати проект і виносити його на громадські слухання, щоб жителі громади внесли і свої пропозиції щодо створення фермерського ринку.
Туризм і спорт
Селищна об'єднана громада Асканія-Нова, Херсонська область
Віталій Свінцицький
голова об'єднаної громади Асканія-Нова
На прикладі містечок США ми побачили, як потрібно розвивати туризм. Вразив досвід маленького міста Галени зі штату Іллінойс, яке з трьома тисячами населення щороку приймає два мільйони туристів. Сьогодні Асканія-Нова, маючи унікальний біосферний заповідник, приймає тільки 100 тисяч туристів в рік.

У Галені все починали з нуля. Закрилися шахти і люди знайшли вихід, почали займатися туризмом. Ми вже маємо непоганий початок, але разом з унікальними ресурсами у нас повністю відсутня інфраструктура, яка б дозволяла приносити кошти у громаду.

Ми робимо ставку на розвиток туризму і шукаємо інвесторів. Хочемо створити туристичний кластер, який би об'єднував кілька громад. Наприклад, на території Григорівської громади знаходиться унікальне за своїми лікувальними властивостями (підтверджено та сертифіковано міжнародною організацією) Лемурійське озеро. На території смт. Асканія-Нова є незадіяне крило будівлі амбулаторії, на базі якого можна створити готель, санаторій чи реабілітаційний центр. І тут якраз застосовувати ресурси Лемурійського озера - виїзди на лікувальне озеро та оздоровчі процедури на місці. А також використовувати унікальну методику лікування шлунково-кишкових захворювань молоком антилоп канн.

Окрім того, ми дуже хочемо збудувати басейн, кілька розважальних комплексів з дискотеками та місць громадського харчування.

Ми хочемо розвивати у громаді спорт. У нас є кілька стадіонів і ми плануємо збудувати ще один, аби більше команд приїжджало до нас на тренування і тут проводили спортивні змагання високого рівня.

Щоб до нас приїхали туристи та спортсмени нам потрібно розвивати інфраструктуру. Мене радує, що сьогодні у нас розпочався ремонт дороги від районного центру до нашого селища. І це тільки початок.


Made on
Tilda