Як знайти свою ідею розвитку громади та можливості втілення
практики громад-партнерів DOBRE
Як знайти свою ідею, де шукати підтримки для втілення, на чому потрібно акцентувати увагу під час розроблення та планування проекту - такі питання ставлять собі активні мешканці громади, які готові діяти, але поки що не знають із чого почати.

Ми зібрали для вас історії про проекти, які ще рік-два тому були лиш ідеями, а сьогодні результатами їхнього втілення користується вся громада. Ви теж можете створювати подібні речі, якщо ви готові шукати можливості.
Як знайти свою ідею?
Ключові моменти, на які варто звернути увагу, аби переконатися, що ідея спрацює
читати більше
Де шукати підтримки для втілення?
Що треба зробити, аби ідея стала успішним проектом
читати більше
На чому потрібно акцентувати увагу під час розроблення та планування проекту?
Як не розгубити команду та отримати підтримку мешканців громади
читати більше
Із липня 2018 до лютого 2019 програма DOBRE у співпраці з регіональними партнерами оголосили конкурс проектів для місцевих громадських організацій та ініціативних груп на впровадження ініціатив, які активізують мешканців, згуртовують громади, започатковують нові практики. У кожній із 7 цільових областей програми провели конкурси і відібрали найсильніші проекти. Їхні автори – від груп молодих людей до громадських організацій, які вже мали досвід проектної діяльності – змогли зробити у своїх громадах речі, які ніколи до цього не робилися, і які змінили громади. Теми проектів, масштаб роботи у областях, основні результати, виклики і прориви представлені в інфографіці.

Інфографіка показує, наскільки різними є питання, за вирішення яких мешканці громад готові взятися самотужки. До того ж ці приклади показують, що фінансування грає меншу роль, ніж згуртованість і командна робота, адже бюджети проектів переважно «скромні», а результати перевищують очікування і роблять нові практики стійкими там, де є найбільше залучення громадян.
Як знайти свою ідею?
Ідея для написання проекту та його втілення у громаді завжди має базуватися на потребах мешканців. Це змотивує людей приєднатися до вас під час втілення ідеї. А також гарантуватиме, що результат роботи буде корисним і його будуть використовувати.
А на ідею можна надихнутись тут або подивитися втілені практики. Або ще краще поїхати до сусідів для обміну досвідом і дізнатися відповіді на всі питання з перших вуст. Стимулюйте вашу команду їздити на різноманітні громадські тусовки! Це дуже добре мотивує.
Важливо на початку оцінити, наскільки ваша ідея реальна. Варто відмовитися від невластивих для місцевих ініціатив завдань, як наприклад: ремонт доріг, встановлення обладнання в школах тощо. У кожної громади є свій перелік потреб, але не кожну з проблем можна вирішити через місцеву ініціативу.

Обираючи ідею, чітко визначайте її мету. Наприклад, якщо треба залучити максимальну кількість учасників, адже громада потребує єднання, то заплануйте фестиваль. Якщо хочете досягнути видимих результатів - організуйте громадський простір. Також запропонуйте свою ідею для обговорення жителями - на зборах, презентаціях, в соціальних мережах. Про неї мають знати і говорити.
Обираючи ідею, чітко визначайте її мету. Наприклад, якщо треба залучити максимальну кількість учасників, адже громада потребує єднання, то заплануйте фестиваль. Якщо хочете досягнути видимих результатів - організуйте громадський простір. Також запропонуйте свою ідею для обговорення жителями - на зборах, презентаціях, в соціальних мережах. Про неї мають знати і говорити.
Якщо у громаді "немає місця" для втілення ваших ідей, слід налагодити співпрацю з владою або з партнерами, які можуть допомогти. Іноді дуже допомагають людські стосунки, адже ви маєте контакти до кого можна звернутися з тими питаннями, які самим швидко вирішити не під силу.
Де шукати підтримки для втілення?
Переконувати ВСІХ мешканців долучалися до проекту - не потрібно і не вийде. Якщо на суботник вийшло 10 осіб - це також результат! Неможливо змінити всіх одночасно. Тож зберіть команду однодумців із хоча б кількох людей, і мотивуйте інших не тільки словами, а і діями.
Для того, щоб вас почули і побачили - потрібно налагоджувати співпрацю з мешканцями та владою. І головне – злагоджена командна робота, декілька однодумців із доброю репутацією та відповідним багажем знань і досвіду.
На першому етапі потрібно розраховувати на свої сили та можливості. Уже в процесі, якщо ви займаєтесь тим, що потрібно людям, до вас підтягнуться однодумці та небайдужі мешканці громади. Є багато резервів - бізнесмени, політики, які мають відповідний ресурс, але не хочуть афішувати себе. Є люди, які ситуативно допомагають, щоб десь пропіаритися, але і ними не можна нехтувати. Найперспективніше - це співпраця із міжнародними донорами. Тут чіткі вимоги та правила гри і, звичайно, фінансування, яке так необхідне для реалізації проектів.
На чому потрібно акцентувати увагу під час розроблення та планування проекту?
Якщо ви побачили потрібне вам оголошення про конкурс - прочитайте його уважно до кінця. Адже потім можуть виявитись несподіванки: чи то область ваша не підпадає під географію конкурсу, чи то сума гранту на вашу ідею замала, чи організації має бути не менше 5 років від часу реєстрації.

Якщо ви виграли конкурс і справа дійшла до підписання грантової угоди - порада та ж сама: прочитайте її до кінця! Бо потім можуть виявитись ще якісь несподіванки: виявляється, що звіти треба здавати, і форма спеціальна є, і рахунок окремий треба було відкривати.
Якщо ви почали впроваджувати проект, пам'ятайте, що завжди будуть незадоволені.
"Навіть якщо ви ходите по воді, завжди знайдеться хтось, хто скаже - дивіться, він навіть не вміє плавати!" (Маргарет Тетчер).
Якщо треба внести зміни до проекту - сміливо звертайтесь до донорської організації. Це - не каральний орган, вони теж зацікавлені, щоб проекти були успішними.
Під час написання проекту потрібно чітко дотримуватись вимог грантодавця, які прописані в умовах конкурсу. Ідея проекту повинна бути затребувана, також треба вказати виконавців та співучасників. Намагайтеся, дати можливість різним категоріям людей долучитися до ініціативи. Результат повинен задовольнити і кінцевого споживача, і донора.
Також під час розробки проекту та його впровадження варто залучити бухгалтера. Процес впровадження проекту тягне за собою значну роботу з документами. Її бажано зосередити в одних руках, щоб контролювати весь документообіг. А все, що стосується закупівлі обладнання чи оргтехніки, потребує попередніх консультацій спеціалістів. Потрібно чітко розподілити завдання, ділянки роботи і призначити відповідальних.
Як тільки виграли один проект - починайте писати і подавати наступний!
Адже саме зараз ваша команда вмотивована та згуртована. Якщо не буде спільної справи і спільної мети - ваша команда розбіжиться і буде архіскладно змотивувати її зібратися знову. Буденність затягує. Щоб не розгубити команду в процесі впровадження проекту, попіклуйтеся про комунікацію та відкрите спілкування - найкраще працюють постійні зустрічі з командою, особливо - неформальні.


«Програма DOBRE підтримала проекти організацій з громад, щоб дати можливість небайдужим людям зробити щось для своєї громади. Зробити самим, вклавши свою працю і час в справу, яка змінить громаду на краще. Для багатьох місцевих організацій та ініціативних груп це були перші проекти в житті. Їм довелося навчитися працювати в команді, шукати підходи, які задовольняють інтереси різних груп, вирішувати питання чи-то з волонтерами, які готові долучатися лише на папері, чи з постачальниками послуг, які не завжди оперативно реагують на запити, чи з мешканцями своїх же громад, які скептично ставляться до будь-яких починань.

Для програми DOBRE працювати з партнерами-початківцями було ризиковано. Але ми пішли на цей ризик і отримали результат - нове розуміння ролі громадськості на місцях, нові практики та інфраструктуру, які з'явилися і продовжують жити в громадах, нові вмотивовані групи небайдужих людей, які зрозуміли, що можна робити позитивні перетворення в громадах власними силами.

Впроваджені місцеві ініціативи дали дихання людям, які теж ризикнули разом з нами і взяли на себе відповідальність. А це і є суттю реформи децентралізації – бути справжніми господарями на своїх територіях: і з ресурсами, і з обов'язками. Такі речі міняють ставлення людей до свого життя, і це дуже цінний результат нашої спільної роботи».



Юлія Ткачук
експертка із залучення громадськості програми USAID DOBRE
Більшість проектів, які реалізували в громадах - це були ідеї молодих людей. Більшість розробляли і впроваджували проекти вперше. Це відповідає загальній тенденції залучення молоді до творення змін на місцях.
«Сьогодні наша діяльність має бути не для молоді, а з молоддю. Адже саме зараз планується та проектується завтрашній день. Тому важливо, щоб молоді люди були активними учасниками змін та впливали на процеси ухвалення рішень на всіх рівнях, у різних секторах, оскільки завтра молодь буде керувати нашою державою. Інструментів для втілення цього низка – через молодіжні консультативно-дорадчі органи, долучення до діяльності громадських об'єднань, органів учнівського та студентського самоврядування, молодіжних центрів. І нам разом потрібно робити так, щоб молоді люди відчували, що це їхній час, їхня відповідальність, створювати сприятливі умови для інтелектуального й творчого розвитку, самовдосконалення, щоб молодь почувалася максимально комфортно і в своїй громаді, і в своїй державі».

Олександр Ярема
заступник Міністра молоді та спорту України
Тепер перейдемо до найбільш яскравих історій втілених ініціатив.
Бобринецька міська об'єднана громада, Кіровоградська область
Проект «Університет срібного віку»
Громадська організація «Центр територіального успіху» з Бобринецької громади на Кіровоградщині обрала для реалізації проект «Університет срібного віку». Як розповідають ініціатори проекту, його ідея народилася після навчання в Академії жіночого лідерства, де, зокрема, піднімалося питання про участь людей поважного віку у житті об'єднаної територіальної громади. З появою Університету в громаді активізувалося освітнє волонтерство – новий досвід, яким готові поділитися координатори проекту. Велика частина волонтерів – молоді люди, які використовують свій час, щоб навчити чогось сучасного старше покоління, і разом з тим набратися від старших життєвої мудрості. Так з населення формується громада, а проект об'єднує покоління.
У гостях Університету срібного віку
березень, 2019
Аби обрати оптимальну навчальну програму, у громаді провели анкетування і з жовтня 2018 року Університет почав працювати у приміщенні Територіального центру міської ради. Спочатку тут працювало 14 волонтерів, які проводили заняття, зустрічі з цікавими людьми, екскурсії. Серед запрошених фахівців - юрист, сімейний лікар, працівник пенсійного фонду, тренерки з гендерних питань та здорового способу життя. Зараз в Університеті займається 80 студентів. Вони займаються і комп'ютерною грамотністю, і фітнесом, і різними видами рукоділля та мистецтва. Фітнес, до речі, веде заступниця голови громади в свою обідню перерву.
Родзинкою університету став факультатив скандинавської ходи, в який набрали три групи. Крім того, тут вивчають дві іноземні мови - французьку та англійську. Останню викладає Кормак Крейді, волонтер з Корпусу Миру.
«Я людина вже не молода, важко переношу фізичні навантаження, однак з задоволенням відвідую факультатив скандинавської ходи, та з нетерпінням чекаю приходу весни, аби помандрувати до річки Сугоклія. Досить цікаво відвідувати заняття з англійської мови, бо пан Кормак знайомить нас зі своєю Батьківщиною», - ділиться враженнями Марія Захарченко.
«Більшість студентів-пенсіонерів у навчальний заклад приходять не лише для того, щоб вдосконалити свої знання, а й знайти нових друзів та головне відчути себе потрібними, - розповіла директорка Територіального центру та випускниця Академії жіночого лідерства Валентина Коновальчук. - Ми постійно працюємо над розширенням послуг. Тісна співпраця з громадською організацією «Центр територіального успіху» дала змогу надавати соціальні та освітні послуги, які допомагають у вирішенні проблем людей старшого віку та формують їхню активну життєву позицію».
Університет задіює нові форми і методи роботи зі студентами, відкриває нові факультети та факультативи згідно з потребами слухачів:
«Якщо деінде виникатиме бажання втілити подібний проект, ми з радістю поділимося досвідом, напрацюваннями, це додасть впевненості та натхнення нашим послідовникам. Адже це дійсно важлива справа – надати людям поважного віку соціальної значущості», - говорить Наталія Щіченко, голова ГО «Центр територіального успіху».
Чаплинська селищна об'єднана громада (Херсонська область)
Соціальні послуги
У кожній громаді є люди, які найбільше потребують підтримки. Допомогти їм можна, не лише сподіваючись на владу, але й об'єднуючи зусилля та активізуючи місцевих жителів. Про це яскраво говорять результати проекту «Розвиваємось заради змін в громаді», реалізованого громадською організацією «Відокремлений підрозділ «Чаплинська ліга соціальних працівників України».
Місцеві активісти та активістки поставили за мету надихнути земляків на добрі справи, запровадити сучасні підходи у соціальній допомозі.
У двох торгівельних точках встановили соціальні полички, що функціонують за принципом
«Маєш – дай, потребуєш – візьми!».

Тут можна поділитися продуктами харчування з тими, кому вони конче потрібні. Під час втілення цієї ідеї довелося зіштовхнутися з труднощами. Не всі підприємці відразу погоджувалися взяти участь в акції, але тепер до втілення ініціативи долучається більше магазинів.

Особливим здобутком проекту «Розвиваємось заради змін в громаді» стала можливість вдихнути нове життя у Соціальний центр Чаплинської громади. У його приміщенні були облаштовані місця для банку вживаних речей, занять спортом і шиття. Тепер місцеві жителі безкоштовно займаються тут на сучасних тренажерах, опановують соціальне підприємництво. Проект успішно реалізували, але суспільний ефект від нього далеко не вичерпано. Зв'язки та процеси, налагоджені під час його виконання, знаходять своє продовження і зараз.
Банк речей
Зокрема, учасники бойових дій, які активно долучалися до реалізації цієї ініціативи, стали надійними помічниками «Чаплинської ліги соціальних працівників України». Вони на волонтерських засадах допомагають у Соціальному центрі.
«У нашій громаді проживає чимало хлопців, які були в АТО. Для нас питання соціальної реабілітації мають особливе значення, - зазначає учасник бойових дій Дмитро Войнаровський. - Тож ми просто не могли не долучитися до ініціативи, завдяки якій тепер маємо комфортне місце для занять спортом, зустрічей та спілкування». Саме хлопці з АТО допомагали зі збиранням та встановленням тренажерів, а зараз організовують спортивні заняття.
Волонтери – учасники АТО встановлюють тренажери
Жінки у Соціальному центрі займаються соціальним підприємництвом, використовуючи швейне обладнання. Вони шиють еко-торби та дрібні вироби, частина виручки з яких іде на оплату комунальних послуг центру. Також вони чергують, приймають від мешканців громади одяг до банку речей, сортують і видають його тим, хто цього потребує.
У перші два тижні роботи оновленого центру люди пожертвували три спортивні тренажери.
Світлана, яка виховує сина з інвалідністю, передала у центр власний велотренажер:
«Вдома дитині займатися фізкультурою не цікаво, а в Соціальному центрі разом із людьми він це робить значно охочіше. Та й для мене з'явилася можливість зайвий раз вийти з дому. Спочатку ми приходили лише на тренажери, а зараз дізнались і про інші послуги. Плануємо відвідувати групи взаємодопомоги».
Місцева жителька Світлана передає у Соціальний центр власний велотренажер
Створений активістами Соціальний центр Чаплинської громади став справжнім осередком громадської та волонтерської діяльності, зоною фізичної і соціальної адаптації.
«Завдяки реалізації проекту чаплинці переконалися: тільки згуртувавшись, можна подолати будь-які перешкоди, допомогти собі та іншим мешканцям громади», - підкреслює керівниця організації «Чаплинська ліга соціальних працівників України» Альона Ращупкіна.
Шумська міська об'єднана громада (Тернопільська область)
Відкритий громадський простір
«Арт-вулик»
У Шумській громаді не було такого місця, де б молодь могла відпочити з користю. Тож місцева громадська організація «Центр розвитку ініціатив «ІнСорс» вирішила створити «Арт-вулик» - відкритий громадський простір для культурного дозвілля. Активісти «ІнСорс» запропонували обговорити цю ідею і отримали підтримку людей.
Процес втілення ідеї в життя тривав майже три місяці і свій внесок в цю роботу зробили всі: від простих мешканців до керівника громади. Створення громадського простору «Арт-вулик» згуртувало цікавих та неординарних людей із різних населених пунктів.
Відкриття Арт-вулика
У Шумському міському парку встановили компактні та зручні парклети, велостоянку та вільний Wi-Fi, щоб цю зону можна було використовувати не лише для відпочинку, але й для роботи, навчання та ділових зустрічей.
Під час відкриття «Арт-Вулика» діяла виставка-ярмарок народного мистецтва «Творча громада». Тут були ексклюзивні букети, дитячі аксесуари, листівки, декори, мило з гербом міста, в'язані іграшки, картини з бісеру тощо. Музичне наповнення свята створили вихованці Шумського центру позашкільної роботи. Гостей пригощали чаєм, кавою та смаколиками.
Згодом у «Атр-вулику» відбулася серія майстер-класів від місцевих талантів: майстри ділилися досвідом складання їстівних букетів, розповідали секрети створення професійного макіяжу та вчили підбирати вдалі ракурси для ефектних фотографій. Також були шашкові турніри, уроки миловаріння.
«Кожного разу, коли я проходжу через наш парк «Арт-Вулик», я бачу, що там є люди, - каже Іванна Мрига, ініціаторка проекту, голова ГО «Центр розвитку ініціатив «ІнСорс». - Вони спілкуються, відпочивають, грають в різноманітні ігри, проводять презентації. «Арт-Вулик» - живий і це головне наше досягнення».
Музиківка сільська об'єднана громада (Херсонська область)
Нова практика сортування сміття
Музиківська громада вирішила подбати про свою екологію, і щоб задіяти різні категорії людей, організували відразу декілька активностей. Громадська організація «Музичани» запровадила проект «Дбаймо про екологію разом!», у якому особливу увагу приділяли ґендерним аспектам. ГО «Музичани» проводила тренінги, просвітницькі еко-акції для жіночих і чоловічих різновікових груп. Зокрема, жителі громади навчалися правильно сортувати сміття, приєднувалися до гаражних розпродажів уживаних речей, вуличного еко-арту, що стали новим яскравим явищем у громаді. Активісти проекту навіть перевдягалися у величезні пластикові пляшки і ходили по громаді, розповідаючи про переваги сортування сміття.
Під час гаражного розпродажу в с. Східне
Завдяки ґендерно збалансованому підходу вдалося не тільки підвищити рівень екологічної освіченості місцевого населення, а й похитнути стереотипи. Опитування показало, що чоловіки віком до 25-ти років менше зацікавлені в сортуванні через вплив усталених у суспільстві хибних уявлень про ведення домашнього господарства. Натомість чоловіки старшого віку частіше залучаються до роздільного збору сміття - багато з них займається цим уже досить давно. Для жінок усіх вікових груп особливо важливими цінностями є здоров'я сім'ї, добробут і чистота, тому вони охоче сортують відходи та легко долучаються до акцій, що мають на меті збереження навколишнього природного середовища.
Віктор Серба із села Східне Музиківської громади, який був одним із учасників такого навчального заходу, пригадує:
«Я вже давно намагаюся сортувати сміття вдома, привчаю до цього свою сім'ю. Багато читав інформації в інтернеті, думав, що майже профі у питанні сортування. Але під час тренінгу зрозумів, що знаю про сортування лише близько 15% інформації. Лектор надав багато корисного матеріалу на прикладі побутових ситуацій. Це мені дуже сподобалося, адже я не просто почув «сухі» цифри і терміни, а зміг на практиці відсортувати сміття й відразу зрозумів, які саме помилки зробив».
Гаражний
розпродаж
у селі Східне
«Ніколи не замислювалася, скільки непотрібних поліетиленових пакетиків приношу додому з чергового походу до магазину та скільки сміття генерую за рік. Виявляється – 400 кг! До цього часу моя сім'я «сортувала» лише органічні відходи, бо живемо у селі і тримаємо домашнє господарство. Дякуючи тренінгу я зрозуміла, що маленькі кроки мають велике значення», - каже мешканка громади Ніна Марецька.
Також у Музиківській громаді провели екологічний фестиваль. Особливою популярністю користувалася локація «Запитай мене, як бути еко!», де можна було поласувати здоровою їжею та дізнатися, як екологічно поводитися у побуті. Через вироби еко-арту організатори акції показали, як різний непотріб можна перетворити на справжні витвори мистецтва. Наймолодші гості заходу взяли участь у майстер-класі з апсайклінгу, навчаючись давати старим речам нове життя.
Майстер-клас з апсайклінгу
Здорово-фест: нове життя старим речам
«Цим фестивалем ми хотіли показати, що бути екологічним нескладно. Намагалися наблизити громаду до усвідомлення простих, але ефективних правил дбайливого ставлення до навколишнього середовища, раціонального поводження з відходами та вживаними речами, а також здорового харчування», - зазначила одна з організаторок Марина Гажур.
Гусятинська селищна об'єднана громада (Тернопільська область)
Нові ЗМІ для громади - «СвОЄ радіо»
Не секрет, що багато громад потребують більш оперативної та тісної комунікації між владою та мешканцями. Ідея створити місцеву радіостанцію виникла у Наталії Крамаренко, яка нещодавно переїхала з Умані і відчувала брак інформації про те, що відбувається в громаді. Як виявилось, замало новин було не лише їй. Ідею створення власного каналу інформації, звідки можна було б дізнаватися про все важливе, отримала підтримку громадської організації «Надзбручанський край» і місцевої влади.
«Ми подумали, що розробка і створення програм, над змістом яких діти працюватимуть у супроводі дорослих, створить додаткові можливості для розвитку молоді громади», - каже Тарас Василик, один з ініціаторів проекту, голова громадської організації «Надзбручанський край».
Команда ініціаторів проекту з ГО «Надзбручанський край» та гості студії на відкритті
«СвОЄ радіо»
Наталія Крамаренко мала досвід у галузі медіа, а громадська організація допомогла організувати втілення проекту. На допомогу зголосились місцеві підприємці та спеціалісти ІТ-сфері, які за свій кошт створили сайт, сервер та допомогли із програмним забезпеченням. Спільно з програмою DOBRE відремонтували та облаштували приміщення у Гусятинському центрі культури і дозвілля.

Щоб СвОЄ радіо звучало на території всієї громади - у чотирьох селах встановили рупори.
Через три місяці після початку роботи радіо вийшло в ефір, а ведучою стала авторка ідеї - Наталія Крамаренко.
Ведуча радіостудії Наталія Крамаренко бере інтерв'ю у приватного підприємця Андрія Мушія, який допоміг у створенні студії
Зараз «СвОЄ радіо» працює в інтернеті. Радіопрограми про місцевих людей і події допомагають краще пізнати свою громаду і представляти її іншим. Радіостанція також підтримує таланти та захоплення молоді та - у них є ефірний час, щоб показати свою творчість. Так формується соціальна згуртованість та спільна ідентичність громади.
Щодня о 12:00 радіостанція транслює випуски новин, які розповідають про події в регіоні та в громаді. Найцікавіші аудіоновини публікують на онлайн-платформі та поширюють через соцмережі. Тож «СвОЄ радіо» стало лідером у оперативному розповсюдженню новин.
Так виглядає облаштоване робоче місце ведучої СвОЄ радіо
«Головна наша ідея, що «СвОЄ» - це радіо, яке об'єднує. Ми намагаємося максимально створити місточок діалогу і взаємодії між владою та мешканцями громади», - каже ведуча Наталія Крамаренко.
Тож команда виходить зі своєї радіорубки і організовує акції для згуртування громади. У березні минулого року до Міжнародного дня щастя провели вуличну акцію «Час для щастя - тут і зараз». «СвОЄ радіо» та вихованці театрального гуртка «Зоряні вітрила» дарували перехожим листівки-щасливки і брали інтерв'ю у мешканців. Усі інтерв'ю наступного дня транслювали у новинах. Тобто «СвОЄ радіо» готове озвучити кожного, кому є що сказати.
«Приємно було запросити до себе у гості гурток журналістики, що півтора роки успішно діє у селі Личківці неподалік від Гусятина. Вихованці «Зоряних вітрил» до зимових свят і початку весни записали низку тематичних джинглів, які можна часто почути у нашому ефірі», - каже Наталія Крамаренко.
У планах команди вдосконалити сайт, зробити його впізнаваним, створити власну базу подкастів, додати рубрику новин у текстовому форматі. Із дітьми вже почали працювати над програмами «У світі цікавого» та «ТОП-3». Це програми про цікавинки громади, матеріали для якої даватиме Гусятинський музей – про найстаріші будівлі, цікаві легенди, видатних людей. Першою програмою із циклу «Своя зірка» стане розмова з жінкою-таксисткою, юною поетесою, і місцевим гуртом «Знаки».
СвОЄ радіо розробило СвОЄ лого
Прибужанівська сільська об'єднана громада (Миколаївська область)
«Спорт для всіх»
На відміну від звичних практик, коли влада чи ті, хто прагне нею стати, встановлюють різні майданчики, які інколи припадають пилом після урочистих відкриттів, у Прибужанівській громаді зробили навпаки: спочатку привчали мешканців громади до здорового способу життя, а потім встановлювали майданчики. І громада справді стала спортивною й активною.
Показові виступи спортсменок із Вознесенська.

Вікторія та Аня Дідікіни (мама з донькою)
Перше тренування в селі Тімірязєвка.
Спортсмени з Дніпра розповідають про street workout.
Улітку 2018 року Молодіжна рада почала проводити показові виступи та безкоштовні тренування. У цей час ініціативна група проекту організувала низку розмов про здоров'я, вплив тютюну й алкоголю, переваги спортивного стилю життя. Також проводили показові виступи за участі голови федерації Street Workout Україна Дениса Мініна, спортсменів з Дніпра та Вознесенська.
Спортсмени з Дніпра - Денис Мінін, Набігус Данило, Максимчук Олег, Максимчук Роман та Міщенко Антон
Потім почали збирати команди та готуватися до змагань зі Street Workout. Протягом місяця команди готувалися до фінального етапу проекту - змагань між командами з різних сіл громади. Команда, яка показала найкращий результат і довела, що спорт став частиною її життя, отримала приз – майданчик для Street Workout. Перемогу у змаганнях здобуло село Яструбинове.
Фінальні змагання в селі Мартинівське. Переможці фінальних змагань, команда«Stret style» (с. Яструбинове)
«Раніше ми тренувались на старих турніках, але вони вже розхитані, розламані, і на них складно було щось робити. На нових зараз зручніше. До того ж їх більше - і ми можемо виконувати різні трюки», - говорить Ігор Єскін, учень 11-го класу школи села Яструбинове.
Однак, насправді переможцем стала вся громада, адже задум проекту вдався. До занять спортом долучилося більше людей, ніж очікувалось. На перші тренування зі Street Workout зареєструвалося 54 людини, а відвідало - 116. Із них 40 дівчат і жінок та 76 хлопців і чоловіків. Команді проекту вдалося охопити немалу вікову категорію: найменшому учаснику тренувань було 5 років, а найстаршому - 64. Учасники тренінгів дізналися про здорове харчування, розробили індивідуальні програми тренувань, навчилися виконувати базові вправи, познайомилися з основними статичними та динамічними елементами. Мешканці громади почали збиратися кожного вечора на спортивних майданчиках вдосконалювати свої уміння і навички, ділитися своїми успіхами. У сталій групі найбільшого села громади - 15 осіб. Із них половина - це дівчата.
«Найголовніше - це те, що проект досяг своєї головної мети - молодь має бажання займатися спортом та знаходити альтернативу шкідливим звичкам», - тішиться голова молодіжної ради і натхненник проекту Андрій Кравченко.

Перший захід в селі Мартинівське. Нагородження переможців.
Зараз, через більше ніж півроку після офіційного завершення проекту, молодь не перестає тренуватись. Їх запрошують на показові виступи до міста Вознесенська, села Новогригорівка.
У квітні 2019 року офіційне відкриття сезону планують організувати спільно з відділом освіти та місцевою владою. Також хочуть створити Федерацію Street Workout у Прибужанівській громаді, яка буде заохочувати спортсменів та присвоювати розряди по цьому виду спорту.
Наразі триває конкурс громадських ініціатив і програма DOBRE
чекає на ваші заявки.

Тож, можливо, саме ваш проект ми разом втілимо уже цього літа.
Дедлайн для громад перших двох когорт - до 10 квітня, а для третьої - до 24 квітня. Деталі про конкурси у розрізі областей - за лінками нижче.

Дніпропетровська область
Регіональний партнер програми DOBRE
Український центр соціального партнерства
Івано-Франківська область
Регіональний партнер програми DOBRE
Центр політичних студій
Кіровоградська область
Регіональний партнер програми DOBRE
Спілка громадських ініціатив України
Харківська область
Регіональний партнер програми DOBRE
Харківський університетський консорціум
Миколаївська область
Регіональний партнер програми DOBRE
Благодійний фонд «ЛАСКА»
Тернопільська область
Регіональний партнер програми DOBRE
Західноукраїнський ресурсний центр
Херсонська область
Регіональний партнер програми DOBRE
Громадський центр «Нова генерація»
Made on
Tilda